Alíkovina

Stop hoaxům!

vydáno  •  Škola a poznání
Pod slovem hoax si asi většina z vás nic nepředstaví. Hoaxy jsou v podstatě falešné zprávy, žertíky či různé jiné podvody. Například můžou lidi informovat o neexistujících virech, nebo třeba můžou obsahovat falešnou prosbu o pomoc. I zde na Alíkovi se objevuje celkem dost hoaxů a to je zbytečné. Je možné se jim bránit?

Hoax.cz , © Technet.cz

V hoaxech se většinou objevuje tvrzení, že informace je od nějakého důvěryhodného zdroje. A hlavně na konci všech hoaxů je žádost o rozšíření této zprávy. To v žádném případě nedělejte, protože jde pouze o něčí žertík.

V převážné většině se jedná o tyto typy zpráv:

  • varování před neexistujícími viry
  • popis nějakého vymyšleného nebezpečí (když tuto zprávu nerozešleš dalším 20 lidem, tak se ti něco stane…)
  • prosby o pomoc (obvykle pro někoho, kdo ji nikdy nepotřeboval či už dávno nepotřebuje)
  • podvodné e-maily (např. že můžete snadno získat velkou sumu peněz)
  • dopisy štěstí

Jak poznám hoax?

Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená: falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, výmysl, žert, kanadský žertík.

V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem.

Jestli je zpráva co vám přišla hoax a nebo nikoliv, to se dá jednoduše ověřit. Například v databázi hoaxů na stránkách hoax.cz. Kromě různých podob, v jakých se ten který hoax objevuje, zjistíte, jak dlouho už žije svůj virtuální život. Najdete zde také příklady nejčastěji se objevujících hoaxů.

Takže pošli tuto zprávu (nebo odkaz na tento článek) všem lidem co ti posílají hoaxy, nebo ti nepřestanou chodit ;-)


Hoaxy na Alíkovi

Pokud už na Alíka nějaký čas chodíš, nejspíš tě nějaký ten hoax neminul. Záleží pak jen na tvém zdravém úsudku, zda je zprávu vhodné šířit dál. Kromě toho, že jsou to opravdu nesmyslné zprávy, nenamáhají se jejich šiřitelé ani opravit pravopisné chyby. Navíc se tím zbytečně zahlcuje internet a vy se divíte, že to či ono nefunguje, jak byste chtěli. Asi nejbláznivější hoax šířený na Alíkovi je tzv. dopis z Venezuely.
Od holky z Ruska
AHOJ TENTO DOPIS NEŘESTÁVEJ ČÍST!!!!TENTO DOPIS JE OD JEDNÉ HOLKY Z RUSKA JE JI 13 LET A VŽDICKY JSI PŘÁLA MÍT SVÉHO KONĚ JESLI TENTO DOPIS POŠLEŠ 20-TI LIDEM TAK JSI POTOM V DICHCU ŘEKNI SVÉ TAJNÉ PŘÁJÍ ZJEVÍ SE TI TO DO 5 DNŮ.JESTLI TO NEPOŠLEŠ 20-TI LIDEM TA AOLKA PŘIJDE K TOBĚ VEČER V 00:00 A ZABIJETE TĚ!!!!JEDEN KLUK TO NEPOSLALA A DO ZÍTŘKA NA POSTELY TAM BYLA JENOM JEHO KOSTRA A DOPIS PSANÉ KRVÍ!!!!
Dopis z Venezuely
Sorry,ze ti to posilam. posilam to ze strachu...NE o sebe, ale o sve blizke. tento dopis pochazi z venezuely byl vyslan aby zmenil tvuj zivot a udelal te stastnejsi.posli tento dopis 20 lidem do 96 hodin.zmeny se dockas do 5 dnu.alena Kovarikova ktera tento dopis poslala 22 lidem vyhrala v losovani automobil.erik prazak ktery tomuto dopisu neuveril do 5 dnu dostalrakovinu a zemrel.TAK CO POSLES TENTO MAGICKY DOPIS?RADIM TI ANO,JAKO JSEM TO UDELAL

Jinou verzi tohoto dopisu najdete ZDE.

Malý andílek ***u , pozor!
Jestli to budeš ignorovat bude te tvá láska nenávidet a ty budeš mít 4000dní smulu. Ve ctyrech dnech od nekoho uslyšíš,že te opravdu miluje!!! Když prerušíš tenhle retez budeš mít navždy smulu takže to pošli 20ti- lidem a me zpet jestli jsem tvuj andilek
Nosič štěstí Leopold
Jen dnes můžeš poslat tento dopis,protože dnes slaví svátek slavný nosič Štěstí Leopold. Pošli tento dopis 20 kamarádum a bude tě štěstí provázet tři měsíce, pošli ho 30 kamarádum a štěstí tě bude provázet půl roku. Když tento dopis co každému kdo ho pošle 20 nebo 30 kamarádum snáší štěstí nepošleš bude, bude tě celích pět let provázet smutek,chudoba, stane se nějaké neštěstí v tvé rodině a ke všemu tě někdo okrade. Nezapomeň, na poslání 20 či 30 kamarádum máš jen tento den. Radím ti, skopíruj ho a potom ho rozesílej jestli můžeš.
Zpoplatnění ICQ
Pozor! Od 1.1.2008 bude ICQ placené. Uvedla to dnes společnost AOL (poskytovatel ICQ služby). Tomu můžete včas předejít, když pošlete tuto zprávu alespoň 15 lidem z vaší kontaktní listiny. Předem upozorňujeme, že se nejedná o žert. Po odeslání této zprávy 15 lidem dostanete na email (zadaný při registraci) informace o tom, že jste splnili podmínky pro další používání ICQ bez poplatků. Poznáte to i tím, že vaše ICQ květina zmodrá. Právě na tomto hoaxu se můžete přesvědčit, jak dlouho už žije a jak je nesmyslný. Už v minulosti kolovaly podobné zaručené zprávy (v češtině jim také říkáme fámy nebo „jedna paní povídala“).

Tady je odkaz na starší verze hoaxu o zpoplatnění ICQ i na vysvětlení, proč je to hoax: údajné zpoplatnění ICQ.

Další zajímavé články:

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (11)

Příspěvek z 18. února ve 12:26.
číča800 v něm napsala:

Co je blbost?

Příspěvek z 18. února ve 12:20.
myš1989 v něm napsala:

Je to blbost.

Příspěvek z 29. září 2018 v 10:39.
číča800 v něm napsala:

Mě taky ne