Alíkovina

Stopy lidí

vydáno  •  Škola a poznání
Nahlédněte do botníku a zkuste si spočítat boty. Nejspíš objevíte bačkory, sandály, turistické boty, případně různé sportovní (tenisky, kopačky, tretry, lyžáky). Slečnám asi nebudou ve sbírce chybět střevíce; mladíkům polobotky. A pak ještě něco na zimu - kozačky či sněhule. Dnes už je samozřejmé, že se obouváme podle toho, kam jdeme. Ale jak to bylo dřív? Jak to bylo jinde? To se dozvíte při návštěvě výstavy Stopy lidí, kterou připravili v pražském Národním muzeu.

Mokasíny kožené, vyšívané korálky. Oblast Velkých plání, Severní Amerika, 19. století. , © Radkaa

Nutno říci, že výstavu její autoři pojali jako velmi důkladnou procházku napříč historií lidstva. Ukazují, jaké stopy zanechal člověk při své cestě pěšky z pravěku až na Měsíc. Dovolím si tvrdit, že tahle zábavná historická stopovaná bude bavit i ty z vás, kteří historickým letopočtům ne a ne přijít na chuť. Navíc, když kromě obvyklého výstavního katalogu vychází i komiksový průvodce pro děti s příznačně pojmenovanou dvojicí Migu a Tibie (svahilsky „noha“ a latinsky „holeň“).

Národní muzeum má ve svých sbírkách na 20 miliónů sbírkových předmětů. Z pochopitelných důvodů může být vystaven pouhý zlomek tohoto množství, přibližně 2-3 procenta! Pro představu těm, kteří ještě ve škole procenta nebrali: z každé stovky předmětů mohou být vystaveny jen 2-3 exponáty.

Vše ostatní odpočívá ve speciálních skladech zvaných depozitáře. A zatímco některé předměty mají své stálé expozice (např. mineralogie, zoologie, hudební nástroje), jiné se k veřejnosti dostanou jen u příležitosti tématických výstav.

Výstava Stopy lidí je rozdělena do deseti tematických okruhů. Snadno je poznáte nejen sluchem, ale i při chůzi. Architekt výstavy Daniel Dvořák využil svých zkušeností divadelního scénografa a pro návštěvníky připravil nejrůznější zastavení. Navštívíte nejen poutní místo, ale můžete postát na přídi mořského korábu, projít se po pobřeží, nebo okusit zda se vám lépe chodí po plechu, dřevu nebo hlíně.

Nemajetní si balili nohy do hadrů, nosili podomácku vyráběné dřeváky, krpce či papuče. V rodině často byly pouze jedny boty, které si členové rodiny půjčovali. V čem chodili naši předci, pokud byli tak bohatí, že měli vlastní boty? A jak vypadaly střevíce středověkých šlechtičen? To uvidíte v oddíle nazvaném Držet krok s módou.

Neobvyklou pouť světem zažijete v části nazvané Co krok, to dvacet mil. Tady jsou představeny předměty ze sbírek Náprstkova muzea. Nechybí indiánské mokasíny vyšívané korálky (Severní Amerika); džúta - pantofle se střapci chránícími prsty před horkým pouštním pískem (Pákistán); miniaturní boty zvané zlaté lilie (Čína) či bohatě zdobené eskymácké boty z nejsevernějších oblastí zeměkoule.

V části nazvané Hop a skok si přijdou na své milovníci sportu. Obdivovat můžete například kopačky Josefa Masopusta; lyže a boty Květy Jeriové, Kateřiny Neumannové, Jiřího Rašky či Aleše Valenty; tretry Emila Zátopka či Jana Železného.

Na předchozí velké výstavě v Národním muzeu (Lovci mamutů) byla jednoznačně největším magnetem soška Věstonické venuše, která se vystavuje jen při výjimečných příležitostech.

Tentokrát se stala chloubou výstavy československá vlajka, která skutečně byla na Měsíci. Měl ji s sebou astronaut Eugene Cernan, jehož rodiče byli z Československa. Hned vedle vlajky si můžete prohlédnout vybavení astronauta Neila Armstronga, který jako první člověk vstoupil na povrch Měsíce. Unikátní exponáty zapůjčilo washingtonské National Air and Space Museum. 

Na rozdíl od mnoha jiných výstav, na téhle můžete i vy zanechat nějaký ten otisk. Hned u vstupu se můžete vyzout a přidat svou stopu (či chcete-li šlépěj, šlápotu, ťápotu) do speciální hmoty. Je tu dokonce i jedna zeď, na kterou můžete napsat své oblíbené rčení o nohou. Inu, nebudu vás déle zdržovat, doporučuji vzít nohy na ramena a utíkat co vám nohy stačí do hlavní budovy Národního muzea.


Výstavní okruhy:

  • Postavit se na zadní - počátky lidské chůze
  • Utíkej, co ti nohy stačí - útěk jako záchrana
  • K noze zbraň! - vývoj vojenství
  • Co krok, to dvacet mil - nejen pěší cestování světem
  • Stát si na svém - lidská víra a jak souvisí s nohama
  • Hop a skok - lidé jen nechodí aneb sportem ku zdraví
  • Držet krok s módou - nohy a móda
  • Jednou nohou v hrobě - o nemocích nohou a medicíně
  • Žít si na vysoké noze - tanec, hudba, balet – prostě kultura
  • Kam lidská noha nevkročila - dobytí nedostupných míst

. Výstava prodloužena

Výstava byla prodloužena až do neděle 3. srpna 2008.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!