Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Střední Moravou táhnou tisíce baboček

  vydáno  •  Příroda · Zvířata
  Znáte televizní záběry ohromných hejn motýlů, kteří se na podzim přesouvají z USA na jih do Mexika a na jaře zase zpět? Nyní podobnou podívanou můžete zažít i v Olomouckém kraji. Přírodovědci totiž upozorňují, že střední Moravou táhnou babočky bodlákové.

  Květen 2009, Liblice u Mělníka., © Radkaa

  "V těchto dnech už sice jejich přesun doznívá, stále však můžeme pozorovat ohromná motýlí hejna v rychlém letu nízko nad zemí. Babočky bodlákové, které jsou na první pohled středně velké a nenápadně hnědé barvy, většinou míří na severovýchod a nejeví žádnou snahu usednout na květy a pít nektar," popisuje přerovský ornitolog Adolf Goebel.

  Pozorovat tyto motýly je snadné.

  Za slunečného počasí se prý stačí jen zastavit kdekoliv v kraji a chvíli počkat. "Zanedlouho uvidíte, že kolem vás nízko nad zemí proletí babočky bodlákové. A je jedno, zda je to v Olomouci, Přerově nebo Tovačově."

  Největší tah motýlů odborníci zaznamenali minulé úterý. "V tuto dobu nebyl problém vidět během jediné minuty proletět sedmdesát baboček a podobné to bylo i v dalších dnech. Přelétávaly jich tudy minimálně statisíce, možná miliony," říká ornitolog.

  alík doporučuje

  Zajímá tě svět motýlů?

  Koláčkova galerie motýlů - www.motyli.kolas.cz

  Webový klíč denních motýlů České republiky - www.lepidoptera.cz

  Více k letošní migraci: www.biolib.cz

  Babočka bodláková - základní info

  Modráska v Británii nevyhubili sběratelé, ale příliš vysoká tráva

  A proč takto motýli migrují?

  Podle přírodovědců je to strategie, díky níž tento druh žije na všech kontinentech kromě Jižní Ameriky a Antarktidy. V Evropě motýli přezimují ve Středomoří. Brzy na jaře tam nakladou vajíčka a zahynou.

  Nová generace motýlů se v květnu vydá na sever, kde najde díky pomalejšímu růstu rostlin opět ideální podmínky pro nakladení vajíček.

  Babočka bodláková (Vanessa cardui), spodní strana křídel."U nás se jejich housenky živí bodláky, pcháči a kopřivami. V létě vylíhlá druhá generace motýlů z části migruje do vlhkých oblastí západní Evropy i na východ. Motýli opět nakladou vajíčka a na začátku podzimu se z kukel líhne třetí generace. Hromadně se přesunou na jih do Středomoří, kde snáze přežijí zimu," popisuje Goebel a dodává, že pokud lidé nestihnou nynější motýlí migraci, stačí počkat na podzim.

  Článek jsme převzali ze serveru www.idnes.cz.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 2. června 2009 v 16:00.
  Bajíček v něm napsal:

  Reakce na Bajíček:

  I ,když běláskové jsou nádherní ,ale babočky ujdou.

  Příspěvek z 2. června 2009 v 16:00.
  Bajíček v něm napsal:

  ano

  Motýlové jsi mi mco nelíbili mám je ,ale ráda jendou na si na mě sednul lekla jsme se a začala jsme si oprašovat tričko motýlů s eneštítím ,kdyby nikdo si myslel nevěděla jsme co to je a ,kfyž jsme se na to koukla trochu sem se lekla nečekala jsem to.

  Příspěvek z 2. června 2009 ve 14:36.
  Embri v něm napsal:

  good článek