Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Střední škola, co s ní?

    Spousta lidí si v páté třídě základky řekne, že na gympl nejde, že na střední mají ještě spoustu času. Není to pravda, čas uteče jako voda, člověku se jenom zamotá hlava a ani se nenaděje, už je v prváku.

    Střední školu navštěvují také studenti z ciziny, ti ze Slovenska mohou denně využívat školní autobus z Púchova., © MAFRA

    Nejprve se zmíním o tom, proč tento článek píšu. Často se mi totiž stává, že na netu narazím na nějaký článek týkající se právě výběru střední školy nebo toho, jestli jít na gympl nebo ne. Hlavně tedy teď, v době, kdy se střední školy doslova perou o každého žáka.

    Už druhým rokem studuji střední zahradnickou školu. Než jsem sem šla, každý mi řekl, to je jenom hloupej zahradník, na tom se nedá nic zkazit. Opak je pravdou. Když půjdete na jakoukoli střední školu, nikdy vám neřeknou, že budete mít odborné předměty, kterým nebudete absolutně rozumět.

    Tak třeba mně: neřekli mi, že v prváku dostanu na praxi padesát rostlin, které se musím naučit česky i latinsky, neřekli mi, že ve floristice jich bude dalších šedesát, a to jenom v prváku.

    Co druhák? Tak tenhle rok přibyla dendrologie. Když komukoliv řeknu název tohoto předmětu, jen zakroutí hlavou. Většina ani neví, co to je. Jedná se o nauku o keřích a stromech. Učitel ukáže obrázek keře a povypráví o jeho původu, výšce, přidá jeho popis, nároky, použití. A ty? Ty musíš říct, jak vypadá, kam jej umístíš, jestli má rád slunce nebo polostín, jestli je mrazuvzdorný a další pro tento obor nepostradatelné informace.

    Ale je toho víc, každá škola to tak má. Když bych vzala svého spolužáka ze základky, tak začal chodit na gymnázium, učí se toho podstatně méně než já. Řekla bych o jeho škole, že prožívá leháro. Já bojuju o trojky z odborných předmětů. Ani si nedokážete představit, jaké to je, když vám předmět nejde a vy musíte dostat dobrou známku.

    Zpátky k názvu tohoto článku: Střední škola, co s ní? Je načase aby si právě v tomto období vybrali deváťáci střední školu. Některým jde učení dobře, jiným hůř. Všichni se na nějakou tu střední školu dostanou. Znám lidi, kteří se na střední školu připravovali, na základce měli samé jedničky a teď propadají.

    Na střední školu se nejde připravit, nejde říct, já to v pohodě zvládnu. Vždycky se najde něco, co vás překvapí, jako třeba mě. Doteď musím umět asi tři stovky rostlin, česky i latinsky a můžu říct, že to jde zvládnout, nějak se to zvládnout musí.

    Než se mi zatočila hlava dvakrát dokola, už jsem nastupovala na střední školu a teď jsem v druháku. V devítce jsem ještě nevěděla, co chci dělat, dneska můžu říct, že to jsou práva. K mému oboru to má sice hodně daleko, ale co, střední škola, jako střední škola.

    To je bohužel omyl. Pokud se už pro nějakou střední školu rozhodnete, tak se předpokládá, že v daném oboru budete pokračovat. Ale nic není nemožné.

    Pokud člověk ví, co chce dělat, měl by si za tím jít a to poctivě. Nic nenechávejte náhodě, když budete mít pochyby, ptejte se. Pak vás toho překvapí mnohem míň. Čím víc toho víš, tím rozumnějším jsi člověkem.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (5)

    Příspěvek z 11. července 2020 v 0:30, upravený po 2 minutách.
    LillMissAlex v něm napsal:

    Na vysokej pre doktorov práveže treba biológiu najviac. Pokiaľ niekto nechce ísť z gymnázia na vysokú, tak má minimálnu šancu, že mu niekto dá prednosť pre človekom, ktorý študoval strednú takú, do akej práce sa hlási. Napríklad by gymnazista išiel niekam robiť ekonóma, tak by ho nezobrali, ale zobrali by si niekoho, kto študoval ekonómiu. Gymnázium je doslova príprava na vysokú, lebo inak je ťažké si nájsť prácu. Skôr si nájdu niekde brigádu, než prácu.

    Málo vysokých škôl ide od základu, väčšina stavia na základoch zo SŠ, keď ich niekto nemá, ťažko sa bude učiť. Jedna známa išla na gymnázium a potom na vysokú školu ekonomickú a vyrazili ju, lebo absolútne nič nevedela. Nemala odborné predmety a tam ju to nikto učiť nebude.

    majdula2000 v něm napsala:

    Člověk ze zdrávky možná neumí tolik biologii, ale zná daleko více věcí z čistě zdravotnického hlediska. Ten, kdo má střední zdravotnickou školu, už je kvalifikovaný na to, aby šel pracovat do nemocnice, což člověk z gymplu rozhodně není, takže v tom bych výhodu neviděla.

    Jsou i situace, kdy člověk má sice střední odbornou školu, ale zjistí, že ho to nebaví a chce na vysoké studovat něco jiného. I ta technika se z gymplu dá zvládat. Ano, je to složitější, protože člověk nezná pořádně technologii, ale zase zná jiné věci, má všeobecnější rozhled, takže pro něj pak na VŠ může být jednodušší třeba matematika.

    Prostě jednoduše... všechno má svá pro i proti, u spousty vejšek si myslím, že se nedá říct, zda je lepší tam jít z gymplu nebo z odborné školy, protože každý člověk je jiný a vyhovuje mu něco jiného. Krom toho co si budeme povídat, ona je jiná i každá škola. To, co někde považují za důležitější a zabývají se tím dlouho, můžou na jiné škole (i se stejným zaměřením) považovat za nepotřebné.

    Příspěvek z 9. července 2020 v 16:37, upravený vzápětí.
    LillMissAlex v něm napsal:

    Ja nehovorím, že iba tie tri, ale hlavne tie tri sú najlepšia voľba. Ale z gymnázia väčšina ľudí musí chodiť na doučovanie, lebo tam nemajú odborný predmet. Doktorom je lepšie gymnázium, lebo na zdravotke sa tak nenaučia všetky termíny z biológie. Napríklad taký ekonóm bude mať lepšie strednú obchodnú, než gymnázium. Samozrejme, že gymnázium otvára cestu na všetky vysoké, ale kto pôjde z gymnázia napríklad na elektrotechniku, keď nič také naštudoval? Napríklad na VŠVU je lepšia umelecká, než gymnázium, lebo na gymnáziu vás nikto nenaučí to, čo potrebujete.