Typy středních škol
Nejdříve bych vám chtěla říct, jaké typy středních škol máme.
Střední odborné učiliště, SOU, neboli učňák, je studium zakončené výučním listem. Avšak student této školy si pak samozřejmě může dodělat maturitu v nějakém příbuzném oboru a dokonce pak může jít i na vysokou školu. Obory jsou tříleté. Přijímačky se nedělají.
Střední škola, SŠ, je ukončená maturitním vysvědčením. Dělají se přijímačky. Obory jsou čtyřleté. Student pak samozřejmě může jít na vysokou školu, ale nemusí. To záleží jen na něm a na profesi, kterou vystudoval.
Gymnázium patří ke všeobecnému vzdělávání. Studium je zakončené maturitní zkouškou. Student by pak měl jít na vysokou školu, protože na gymnáziu nezískal žádné odborné znalosti, jen všeobecné jako na základce. Student tak získá přibližně 3,5 roku na rozmyšlení, kde bude dál studovat, což je ohromná výhoda.
Kdy začít s výběrem školy
Každému žákovi, který navštěvuje osmý ročník základní školy bych „už“ doporučila, aby si s rodiči probral, která střední škola bude pro něj ta nejvhodnější podle schématu nahoře. Už v devátém ročníku ho totiž bude čekat důležité rozhodnutí, které by určitě neměl podcenit. Od toho rozhodnutí se odrazí celá jeho další budoucnost.
Pak by si měl rozhodnout, jestli zvládne internát a odloučení od rodiny a blízkých, nebo jestli bude do školy denně dojíždět. A taky si srovnat, co se mu víc vyplatí, jak cenově, tak i časově.
Podle svých požadavků si pak může sestavit seznam škol ve svém okolí, které by splňovaly jeho očekávání. Pak by měl s rodiči nebo s výchovnou poradkyní popřemýšlet, která škola je pro něj to nejlepší a která by ho nejvíce bavila.
Samozřejmě rozhodnutí ještě nemusí být 100%, může si to ještě během devítky rozmyslet. Na podzim bývají na středních školách dny otevřených dveří, tak bych každému doporučila navštívit tu danou školu, prohlédnou si ji, zeptat se na věci, které vás o oborech zajímají.
V pololetí devítky však žák už musí být na pevno rozhodnutý kam půjde. A na přihlášku napíše dvě školy a obory, které si nakonec vybral. Žák si samozřejmě podá přihlášku na jednu školu, ale na dva jiné obory.
Přihlášky a přijímací zkoušky
Letos se přihlášky podávaly do 15.3., ale bylo by lepší je poslat trochu dřív. Poslat je můžeš poštou nebo je na tu danou školu/y donést osobně. A pak budete čekat zhruba do konce března, čas byste měli strávit přípravou na přijímačky pokud samozřejmě nejdete na učební obory nebo na soukromou školu, kde se obvykle přijímačky nedělají.
A zhruba do deseti dnů před přijímačkami by vám měla přijít (poštou někdy i mejlem) pozvánka na přijímací řízení, obsahuje třeba učebnu, kde se zkouška bude konat, čas, jak se test vyplňuje a jiné informace, které si důkladně přečti.
Přijímačky se letos konaly 15.4., děláte je v té dané škole, kterou jste si zvolili na prvním místě na přihláškách. Z té vám přijde i pozvánka. Testy letos byly od firmy Cermat z předmětů: český jazyk a literatura a matematika. Každý test se dělal 60 minut a ani o vteřinku víc ani míň. Mezi jednotlivými testy byla pak půlhodinová přestávka.
Po dlouhém týdnu strachu a nervozity jsme se konečně dozvěděli výsledky, která ta daná škola zveřejňuje na svých webovkách. Pak jste to museli nahlásit vaší výchovné poradkyni a vyzvednout si u ní zápisový lístek, který vyplníte a odešlete na tu školu, ale to jen v případě, že vás přijmou.
Odvolání
Pokud vás však na jednu školu nevezmou, můžete se proti tomuto rozhodnutí odvolat. Naše učitelka nám říkala, že se pak může uvolnit i 15 míst, takže to nevzdávejte a odvolání si podejte. Odvolání najdete na stránkách školy, vytiskněte si ho a vyplňte údaje. Datum, jméno uchazeče, kód a název oboru a podpisy, vaše a vašich zákonných zástupců (mamky, taťky..). Doručit ho můžete osobně nebo prostřednictvím pošty, to je vždycky na vás. Myslím si, že je lepší ho doručit osobně hned v den, kdy jste se dozvěděli výsledky. Ušetříte tak čas.
Ale u toho nezapomeňte na tu školu, kam vás přijali, poslat zápisový lístek. Kdyby náhodou odvolání nevyšlo, tak ať máte alespoň „něco“.
Pak už jen čekáte a čekáte jestli odvolání vyjde nebo ne. Většinou to trvá víc než deset pracovních dnů, pak vám přijde zpráva, jak se rozhodli. Pokud vás na odvolání vezmou, musíte si zápisový lístek z té první školy vyzvednou a vyplnit druhou polovinu a zápisový lístek pak donést na tu druhou školu.
Co když odvolání nevyjde a nepřijmou vás ani na jednu z vybraných škol
Pokud vás však nepříjmou ani na jednu školu, nikomu bych to nepřála, musí hledat jiné školy, které pořádají druhá kola přijímacích řízení, protože nezaplnili kapacitu volných míst. Pak by taky mohlo dojít k tomu, že ho daná škola nebude bavit.
Proto raději nic nepodceňte a pravidelně se učte, ať máte co nejlepší vysvědčení. Hlavně ty z osmičky a devítky. A ať máte co nejvíce bodů.
Odlehčení závěrem
Na internetu jsem našla toto vtipné video o přijímačkách 2016 a můžete si udělat obrázek jaké příklady tam byly.
Děkuji za přečtení.