Alíkovina

Středověká bitva ze západní hranice Spříseženstva

vydáno  •  Volný čas venku
Prázdninovým zpestřením může být 9. srpna 2014 středověká bitva. Švýcaři vytáhnout do boje, aby ochránili kraj před rozpínavostí posledního burgundského vévody Karla Smělého. Jak jejich tažení dopadne zjistíte v areálu vodního hradu Budyně nad Ohří. Samotná středověká bitva začíná v 15:00 hodin.

z minulých ročníků, © Jan Melichar

Středověká bitva Budyně nad Ohří

Kdy:   9. srpna 2014 od 10:00 do 18:00
Kde:  areál vodního hradu v Budyně nad Ohří 
Vstupné:  dospělí 100 Kč, děti  50 Kč

Samotná bitva začíná od 15:00 hodin.

Do areálu vodního hradu v Budyni nad Ohří se letos 9. srpna 2014 od 10 do 18 hodin vrátí na jeden den atmosféra bouřlivých Burgundských válek. Ty v letech 1474 až 1476 pustošily kraje na západní hranici Spříseženstva (dnešní Švýcarsko). Švýcarská pěchota té doby se postaví novodobým Burgunďanům a připomene tak divákům statečný boj proti rozpínavosti posledního burgundského vévody Karla Smělého.

Fotogalerie

Ačkoliv bitva samotná začne až v 15 hodin, pořadatelé slibují pestrý program už od otevření areálu. Návštěvníci se dozví zajímavosti o válečnictví, čeká je ukázka výcviku švýcarské pěchoty. Na místě najdou i zbojnice, vytvořené ze zbraní a výstroje účastníků bitvy.

V minulém ročníku bitvy si velkou oblibu získaly také praktické ukázky používání luků a kuší, včetně rekonstrukce průstřelu železného plechu, ze kterého se vyráběly kyrysy. Proto je pořadatelé připravili i na tento rok. Přístupný bude také tábor, včetně dobové kuchyně. Návštěvníci mohou zvolit samostatnou prohlídku nebo prohlídku s průvodcem, který bude probíhající aktivity komentovat.

Pro děti je připravena tradiční stezka rytířských dovedností s úkoly, po jejichž úspěšném splnění obdrží glejt hradního zbrojnoše či dvorní dámy.  

Svoje umění předvedou také rytíři v soubojích, tanečníci představující burgundskou šlechtu či muzikanti a další umělci. Součástí akce je také trh a hradní krčma.

Akce proběhne ve spolupráci Projektu Švýcarské pěchoty – OS Rattenschwanz, města Budyně nad Ohří a Nadace Historické a kulturní dědictví města a regionu Budyně nad Ohří.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (2)

Příspěvek z 8. srpna 2014 ve 22:23.
a_u v něm napsala:

Zajímavé. ;)

Příspěvek z 8. srpna 2014 v 8:00.
SVETLO v něm napsal:

dobrý nápad

Možná se tam pujdem podívat.25