Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Středověká bitva ze západní hranice Spříseženstva

  vydáno  •  Volný čas venku · Prázdniny · Historie
  Prázdninovým zpestřením může být 9. srpna 2014 středověká bitva. Švýcaři vytáhnout do boje, aby ochránili kraj před rozpínavostí posledního burgundského vévody Karla Smělého. Jak jejich tažení dopadne zjistíte v areálu vodního hradu Budyně nad Ohří. Samotná středověká bitva začíná v 15:00 hodin.

  z minulých ročníků, © Jan Melichar

  Středověká bitva Budyně nad Ohří

  Kdy:   9. srpna 2014 od 10:00 do 18:00
  Kde:  areál vodního hradu v Budyně nad Ohří 
  Vstupné:  dospělí 100 Kč, děti  50 Kč

  Samotná bitva začíná od 15:00 hodin.

  Do areálu vodního hradu v Budyni nad Ohří se letos 9. srpna 2014 od 10 do 18 hodin vrátí na jeden den atmosféra bouřlivých Burgundských válek. Ty v letech 1474 až 1476 pustošily kraje na západní hranici Spříseženstva (dnešní Švýcarsko). Švýcarská pěchota té doby se postaví novodobým Burgunďanům a připomene tak divákům statečný boj proti rozpínavosti posledního burgundského vévody Karla Smělého.

  Fotogalerie

  Ačkoliv bitva samotná začne až v 15 hodin, pořadatelé slibují pestrý program už od otevření areálu. Návštěvníci se dozví zajímavosti o válečnictví, čeká je ukázka výcviku švýcarské pěchoty. Na místě najdou i zbojnice, vytvořené ze zbraní a výstroje účastníků bitvy.

  V minulém ročníku bitvy si velkou oblibu získaly také praktické ukázky používání luků a kuší, včetně rekonstrukce průstřelu železného plechu, ze kterého se vyráběly kyrysy. Proto je pořadatelé připravili i na tento rok. Přístupný bude také tábor, včetně dobové kuchyně. Návštěvníci mohou zvolit samostatnou prohlídku nebo prohlídku s průvodcem, který bude probíhající aktivity komentovat.

  Pro děti je připravena tradiční stezka rytířských dovedností s úkoly, po jejichž úspěšném splnění obdrží glejt hradního zbrojnoše či dvorní dámy.  

  Svoje umění předvedou také rytíři v soubojích, tanečníci představující burgundskou šlechtu či muzikanti a další umělci. Součástí akce je také trh a hradní krčma.

  Akce proběhne ve spolupráci Projektu Švýcarské pěchoty – OS Rattenschwanz, města Budyně nad Ohří a Nadace Historické a kulturní dědictví města a regionu Budyně nad Ohří.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 8. srpna 2014 ve 22:23.
  a_u v něm napsala:

  Zajímavé. ;)

  Příspěvek z 8. srpna 2014 v 8:00.
  SVETLO v něm napsal:

  dobrý nápad

  Možná se tam pujdem podívat.25