- V kuchyni mé místo je, nohy nemám jenom dvě, na zádech vždycky mám talíř, pohár nebo džbán.
Správná odpověď je stůl. Středověké stoly mají zpravidla jednoduchou konstrukci a ve většině případů jsou bez výraznější ozdoby. Dochovaly se ovšem i příklady honosných stolů s náročnou, hlavně řezbářskou výzdobou. Kolem stolu se shromažďovala rodina nejen k jídlu, ale i k zábavě a spolu s lavicí tak byl velmi důležitým kusem nábytku ve středověké domácnosti. Stůl stával obvykle v rohu místnosti lemovaný lavicemi umístěnými podél zdi tak, aby stolující měli výhled na dveře místnosti. - Lidé na mně listy píší, kněží, písaři i mniši, knihy na mně rozkládají, vždy, když si je předčítají.
Správná odpověď je pulpit, což je vyšší šikmý psací stolek. Pulpit může také označovat stojan na noty, nálevní pult či stojan položený na oltářní mensu, na který se při bohoslužbě pokládá kniha a který zajišťuje její vhodný sklon pro čtení. Používá se od 13. století, kdy nahradil podušky užívané od 10. století, a povětšinou je vyroben ze dřeva. - Když mě berou do války, chráním v boji pěšáky, chytám šípy, střely zhusta, široká jsem, však ne tlustá.
Správná odpověď je pavéza, velký štít pro pěšáka. Pavéza byl v pozdním středověku dřevěný, obdélníkový štít s podélnou vypuklinou uprostřed, kam se navlékala paže. Sloužila jako obrana pěšího bojovníka při střeleckém souboji před střelami z luků a kuší, a to spíše při obléhání než v poli. - Sloužím často u muziky, svolávám i bojovníky, dunivý mám silný hlas, ať je bitva nebo kvas.
Správná odpověď je buben. Buben můžeme považovat za základ hudby raného středověku, a to v kombinaci s melodickým nástrojem. Zvuk bubnu je vyvolán chvěním napjaté blány, pro jejíž výrobu se používala kůže domácích zvířat. - K sezení jsem, podlouhlá, spát se na mně také dá, unesu však lidí více, ve světnici i v putyce.
Správná odpověď je lavice. Ve středověku se pro ně často používal i výraz stolice. Umístěny byly podél zdí, některé i u krbu. Všichni členové rodiny obvykle neměli postel, proto spávali i na lavicích. - Prach, olovo požírám, s plamenem si zazívám, zbořím hradbu ba i mez, pekelný jsem vynález.
Správná odpověď je houfnice, dělo. Houfnice patří mezi děla. Na rozdíl od kanónů, určených k přímé palbě, je houfnice určena k palbě nepřímé (tzv. po balistické křivce). Jde o hlavňovou zbraň dělostřelectva a jako taková slouží k palebné podpoře ostatních druhů vojsk. - Mokrý živel je můj svět, uloví mě hoch i kmet, o půstu všem zachutnám, zkažená však zapáchám.
Správná odpověď je ryba. Nejtypičtějšími rybami prohánějícími se středověkými rybníky byli pstruzi a úhoři. Můžeme se jen domnívat, jak častou součást jídelníčku ryby ve středověku tvořily. Zpráva z Kosmovy kroniky v druhé polovině jedenáctého století popisuje příděl slaných ryb s chlebem chudině v postních dnech. Dá se tedy uvažovat o hojném rozšíření, nicméně tato ojedinělá zmínka nám nedává poznat, jednalo-li se o štiku, kapra či jinou rybu. - Kupci na mně vydělají, kuchařům mě odprodají, voním – nejsem drahokam, přesto cenu zlata mám.
Správná odpověď je koření. Ve středověku existovala řada možností, jak pokrmy dochutit. Příroda nabízela divoce rostoucí koření. Lidé mohli jako ochucovadlo využít jalovec, luční hořčici, kmín, planý kopr, několik druhů šalvěje a bezpochyby také divokou cibuli či česnek. V Kosmově kronice je v druhé polovině jedenáctého století zmiňován kmín a cibule jako ochucovadlo k sýru se skývou chleba. - Honosím se barvami, jednou, ba i různými, po větru se obracím, ale věrnost neztrácím, nosím znaky, figury, kříže, světce, příšery, nad vojskem se postavím, kdo jsem, když mu nevelím?
Správná odpověď je korouhev. Vojáci potřebovali prostředky pro rychlé předávání zpráv o nebezpečí, předávání povelů či usnadnění orientace před bitvou a během ní. K tomu všemu sloužily korouhve, praporce, rohy, bubny, trubky, zvony či strážní a signální ohně. Usnadňovaly orientaci v bitvě, ale i při pochodu vojsk. Vlály na žerdích vysoko nad bojištěm či pochodujícím vojskem a ukazovaly bojovníkům, kde mají své spojence nebo pány.
Nic moc výsledek. Středověk je sice velmi vzdálený současnosti, přesto některé z jeho předmětů používáme i v současnosti. Proto by to chtělo více přemýšlet.
Hádání ti jde, většinu předmětů jsi uhodl/a. Velmi dobře. Pokud chceš zažít atmosféru středověku, vyprav se na náš prázdninový tip: Středověkou bitvu v Budyni nad Ohří.
Nejen, že brilantně hádáš, i tvé znalosti středověku jsou ohromující. Středověk je ti určitě blízký, proto i tobě doporučujeme výpravu na náš prázdninový tip: Středověkou bitvu v Budyni nad Ohří.
Vyhodnotit