Alíkovina

Středověký suvenýr

vydáno  •  Škola a poznání · Volný čas doma · Historie
Už je to nějaký ten pátek od doby, kdy jsem vám na Alíkovinách představila oddíl Uhřínovských. Sdružuje děti, které baví historie a rukodělné činnosti. Abych vám ještě více přiblížila, co členové oddílu sami vyrábějí, nabízím vám takový menší seriál plný zajímavých nápadů, které si můžete sami vyzkoušet. V prvním dílu budeme společně vyrábět středověký suvenýr.

Nejdříve je potřeba najít si v přírodě něco, co se vám opravdu líbí – třeba nějakou zajímavou větvičku, kamínek, šišku, nebo i květ. Potom si naberte kousek keramické hlíny (protože většina z vás se asi ke keramické hlíně běžně nedostane, můžete použít obyčejný jíl, případně koupit ve speciální prodejně výtvarných potřeb menší balení hlíny).

Hlínu pořádně prohněťte, udělejte z ní kuličku a potom hladkou placku, která bude mít po celém povrchu stejnou tloušťku (když vám to maminka dovolí, můžete použít váleček, který vám usnadní práci, nahradit ho můžete i hrnekm či skleničkou ze silného skla). Doprostřed této placky otiskněte to, co jste si předtím našli v přírodě. Nožem nebo jiným nástrojem vykrojte takový tvar, jaký chcete aby měl váš přívěšek – kolečko, ovál, nebo jiný. Když uhladíte okraje, špejlí nebo párátkem udělejte dírku na provlečení šňůrky (je lepší dělat ji dál od okraje, aby se později během nošení přívěšek neutrhl). Výsledek, takzvaný střep, nechte alespoň dva týdny pořádně vyschnout, aby byl tvrdý. V případě, že budete pracovat s keramickou hlínou, je potřeba střep vypálit v hrnčířské peci. Jestli jste pracovali s jílem, máte hotovo.

Pokud by vás vyrábění podobných předmětů bavilo, můžete se přihlásit do oddílu Uhřínovských. Informace o něm najdete na internetové adrese www.bosan.cz.

Další zajímavé články:

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!