Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Studenti z Gymnázia Jeseník zvítězili v mezinárodní taneční soutěži

  vydáno  •  tanec · soutěže · mediální partner
  Napjatá atmosféra, nervozita, tréma, ale také velké očekávání se dalo vyčíst z očí všech finalistů taneční soutěže The School Dance 2015, jejíž velké finále se konalo ve středu 24. června ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Českou republiku reprezentovala Základní škola Žalany, ZŠ Angel z Prahy 4 a Gymnázium Jeseník. A byli to právě jeseničtí gymnazisté, kteří za taneční vystoupení Hunger Games získali to nejvyšší ocenění: vítězství v kategorii AMatéři.

  Téměř 30 hodin trénovalo své vystoupení 14 studentů z Gymnázia Jeseník., © The School Dance

  Finálový den, který moderovala Adela Banášová, byl pro 12 soutěžících tanečníků, párů a skupin z českých a slovenských škol vyvrcholením několikaměsíční dřiny v tělocvičně, na hřišti nebo na parketě.

  Největší tíha odpovědnosti však byla na bedrech poroty, jejímž členem byl také partner soutěže, známý tanečník, choreograf a majitel tanečního studia Tančírna Petr Čadek: „Mně osobně velmi mile překvapila úroveň vystoupení. Rozhodování nebylo vůbec snadné.“ 

  S Petrem Čadkem zasedli v porotě choreograf, tanečník a režisér Ján Ďurovčík, Peter Modrovský z taneční akademie Dansovia, generální ředitel SĽUK Juraj Hamar, ředitel SND Marián Chudovský, za Edulab Lucia Kandráčová, Miňo Kereš ze skupiny The Pastels, Digitální lídr SR Peter Pellegrini, Vladimír Grežo z BKIS, Dušan Chrenek ze zastoupení EK na Slovensku a herec SND Ján Koleník.

  Taneční skupina Hungry Students z Gymnázia Jeseník soutěžila s vystoupením na motivy filmu Hunger Games. Autorkou krásné a náročné choreografie, ve které tanečníci propojují film, hudbu a tanec, je Michaela Turková, studentka třetího ročníku. Velké pochvaly se dočkala také od Petra Čadka: „Choreografie byla moc hezká. Míša udržela náladu filmu, ze kterého vycházela, což není jednoduché a hlavně bylo vidět, že všechny tanec baví. U některých jiných soutěžících, radost z tance zakryla tréma, což se u Hunger Games naštěstí nestalo. Za mě byli super.“ „Tančili jsme hlavně pro sebe, snažili jsme se vyjádřit co nejvíc energie a dát do toho maximum,“ skromně pronesla choreografka Michaela Turková a její spolužačka Anna Nezvalová dodala: „Moc krásná atmosféra, skvěle jsme si to užili. Už se těším na příští rok.“

  Letos poprvé se vyhlašovali vítězové ve dvou kategoriích. Vedle AMatérů také PROfesionálové. První cenu v této kategorii získala Základná škola s materskou školou Habovka s vystoupením Karolínka II. - Two girls. Každý z vítězů získal hlavní cenu, kterou je simulátor volného pádu spojený s výletem do Tatralandie a finanční odměna ve výši 1 000 EUR. „Já bych to celé popsala velmi stručně. Jsme prostě šťastní,“ konstatovala Magda Dostálová, učitelka z Gymnázia Jeseník.

  Pořadatelem taneční soutěže The School Dance je nezisková organizace Edulab a taneční akademie Dansovia. Do letošního již 4. ročníku se přihlásilo přes 600 škol z České republiky a Slovenska. Soutěžící měli za úkol spolu s tanečními videi vypracovat také interaktivní materiál prezentující region, ze kterého pocházejí. Cílem soutěže je nejen podporovat aktivní pohyb dětí, ale také efektivní využívání moderních IT technologií.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 4. září 2020 ve 12:02.
  georgescholl v něm napsala:

  Taneční soutěž ve škole není jen o trofejích - je to velmi obohacující a hodnotná aktivita pro studenty všech věkových skupin. Bez ohledu na to, zda si student přeje být v budoucnu umělcem či nikoli - pouhá taneční soutěž může pomoci rozvíjet u dítěte různé základní dovednosti, které budou z dlouhodobého hlediska užitečné.
  customwritingz