Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Studuj v Británii aneb krok za krokem, jak se tam dostat

    Neláká tě studium v Čechách, zkus studovat v Británii.
    Takže tímto článkem bude takový průvodce studiem ve Velké Británii od výběru školy po odlet.

    Anglie, Londýn, © Profimedia.cz

    1.Studium v Čechách/na Slovensku mě neláká, chci do Británie

    To je jedno z možných rozhodnutí, které vás donutí podniknout další nezbytné kroky, které jsou potřeba, abyste jednou prošli balónkovou branou vaší univerzity při Freshers Week a zažili něco, čemu se studium v Čechách jen těžko rovná. Individuální přístup každému ze studentů, profesoři vás opravdu znají jménem, mají nastudovaný často i váš personal statement, zajímají se o vás, rozvíjejí vás a kladou důraz na praktické studium, neexistujou ústní zkoušky a šprtání se tolik zbytečné teorie, kterou nikdy nevyužijete v praxi, studujete jen to, co se vás týká. Wow, říkáte si? Výborně, vyberte si tedy z tisíců oborů, které vám Británie nabízí. Rozhodli jste se jet do Británie. Co ale pak?

    2. Velmi důležitý krok – výběr oboru

    V Čechách máme alespoň nějakou tu představu o tom, co chceme studovat, a když se dostaneme na podobný nebo žádaný obor, tím lépe. Setkávám se ale s mnoha studenty, kteří v Čechách studují to, co vlastně ani nechtějí, jen aby měli titul, beztak to je jen o šprtání teorie. To v Británii nikdy nezkoušejte! Výběr oboru je naprosto klíčový, protože studium v Británii je opravdu minimálně z 80% praktické. Chcete na žurnalistiku? Vsaďte se, že vám už na první hodině vrazí do ruky diktafon a pošlou vás do města sbírat názory. Nás na Media Production hned na první hodině v TV Studiu profesor (kterému jsem začal z nějakého důvodu říkat Salvador :D) postavil k oooobrovským televizním kamerám, na pohyblivých těžkých stativech, a hned ten den jsme filmovali muzikanta v nefalšovaném univerzitním TV studiu s green screenem, rozděleni do všech potřebných rolí jako floor manager, kameramani, live-cut střihač nebo režisér. Při výběru oboru opravdu myslete do budoucna, bude vás to bavit za 10 let? Za 20? Pokud ano, přejdeme ke kroku č. 3. Pamatujte - nevybírá se obor podle školy, ale škola podle oboru. :)

    3. Research
    Vybrali jste si obor. Gratuluji. Následně zjistíte, že 1 univerzita má třeba 80 oborů na 5 campusech. O ou. Což vás přivádí k tomu, že váš obor může mít třeba každá univerzita v zemi. Co pak? Research. Čeká vás opravdu náročné období, kdy si budete vybírat obor na škole, která vám bude vyhovovat. Když jsem si vyhledával Media Production, prioritní pro mě bylo, abych měl prospěchové stipendium, dobře se tam hledala práce, koleje byly levné (nakonec jsem stejně skončil v privátním sektoru ubytování, ale věřím, že někteří z vás budou hledat koleje), nechtěli po mě skype interview (toho jsem se tehdy bál) a nároky na portfolio prací nebyly tak objemné (nechtěl jsem tam eseje navíc atd.) Vyběhlo mi 5 univerzit, kde jsem porovnával náklady na živobytí a výše zmíněné faktory, a na všech 5 jsem poté posílal přihlášku. :) Celkově jsem měla srovnání 5 škol na 15 A4 stránek, takže opravdu – nepodceňujte to, připravenost v tomto ohledu opravdu nese své ovoce - když vás přijmou třeba jen na 1 univerzitu, nebudete zoufat, že to není ta pravá.

    4. UCAS přihláška

    Přihlášky na univerzity zajišťuje britský UCAS www.ucas.com/ , v rámci 1 formuláře podáváte přihlášku až na 5 britských univerzit (což silně doporučuji). Na všech pěti chtěli portfolio fotografií, takže jsem si na flickr nahrál cosplay fotky, které jsem tvořil nejsou nic moc, ale vzali mě na všech 5 univerzit :D
    S přihláškou se váže administrativní poplatek cca 1 000 Kč. K přihláškám se přikládá tzv. Personal Statement, je to v podstatě taková motivační esej na téma, proč se vlastně vy hodíte na daný obor, co můžete univerzitě nabídnout, jaké máte zkušenosti a jak ty zkušenosti můžete využít při studiu daného oboru (dokonce i brigáda za kasou nebo skladník jsou zkušenosti, ze kterých musíte vytřískat plusové body k oboru – třeba, že umíte organizovat, jste zodpovědní atd., jak se koncipuje personal statement, to si najděte na googlu, i na youtube je několik videí). A pokud potřebujete odevzdat dle požadavků uni i portfolio, eseje, showreel, tak to stačí nahrát většinou někam na web, ale požadavky jednotlivých univerzit se liší, takže je nepodceňujte a splňte je do puntíku, na britské školy se hlásí statisíce studentů z celého světa a oni si na ten obor potřebují vybrat právě vás, takže opět – nepodceňovat. :)

    5. Financování

    Pokud podáte přihlášku do Vánoc, tak maximálně v únoru už máte gratulační maily nebo rovnou ty slavné dopisy o přijetí, na které čekáme z Bradavic. Následně řešíte financování. V Británii je studium privátním sektorem a školné na rok činí 9 000 liber. Jo. 9 tisíc. Naštěstí to Britská vláda řeší tak, že poskytuje studentům bezúročné studentské půjčky, které vyřizuje Student Loans Company. Nemusíte se toho vůbec bát, funguje to totiž takhle:

    Student Loans Company vám zafinancuje, tuším, až 4 roky bakalářského studia. Studium je na rok, ale v případě, že budete opakovat ročník nebo na rok přerušíte studium, vám to pokryje stále pouze ta 1 žádost.

    Splácet půjčku začínáte až rok po ukončení studia. Pokud se rozhodnete odejít dříve, třeba 3 měsíce po zahájení studia (nebaví vás to, finančně to nedáte, rodinné důvody, nemoc, whatever), platí pro vás stejná pravidla, splácet začínáte rok po ukončení studia.

    Splácet půjčku začínáte v momentě, kdy vaše mzda nebo plat přesáhnou hranici 21 000 liber hrubého ročně (cca 60 000 Kč měsíčně). Pokud této hranice nedosáhnete nebo pod ni během nějakého období spadnete, splácení se pozastaví a rozběhne se až v momentě, kdy opět budete vydělávat nad 21 000 liber hrubého ročně.

    Výše té splátky závisí na vašem příjmu, konkrétně je to vždy 9% z té částky nad 21 000 hrubého ročně. Pokud tedy vyděláte 25 000 liber hrubého za rok, splácíte 9% z těch 4 000 liber navíc měsíčně.

    Ekvivalent české mzdy pro rok 2016/2017 je 12,600 liber ročně, měsíčně jde tedy cca o 35 000 Kč, poté splácíte opět 9% z částky nad.

    Nejste vedeni v žádném registru dlužníků, takže si pak klidně můžete vzít třeba hypotéku a nikomu to nebude překážet.

    Po 30 letech je veškerý dluh promlčen a vše se anuluje, takže se vůbec nemáte čeho bát.

    6. Předodletové přípravy

    Během letních prázdnin by vám měly přijít 3-4 dopisy ze Student Loans Company, že vám přiklepli půjčku. A máte hotovo, dále stačí pouze zaplatit kolej / najít si privátní ubytování v shared house na stránkách jako easyroommate nebo spareroom, booknout si s dostatečným předstihem letenku (a připlaťte si zavazadla, budete to potřebovat), všechno si nakoupit, nechat se prohlédnout u všech doktorů (zubař, případně gynekolog, všichni specialisté, které navštěvujete, praktický lékař atd. - někdy chtějí potvrzení ke způsobilosti ke studiu), zřídit si pas (je to povinné, mít pas i občanku), nechat si předepsat všechny léky, které potřebujete, na nějakou dobu dopředu, vracet se budete až na Vánoce. Stomatologie a oční chirurgie jsou privátní sektory, takže mějte všechny prevence za sebou, ještě než odjedete, protože pokud vás chytnou v Británii zuby, tak vám garantuji, že je levnější si koupit letenku na poslední chvíli, odletět do ČR / na Slovensko a nechat si to opravit tady. Až budete mít adresu v Británii, tak si zhruba týden před odletem zavolejte na National Insurance Number (podle zákona musíte být už rezidenti), jde o číslo, které vám umožní v Británii pracovat a bez něj nemůžete být zaměstnáni. S sebou mějte složku s doklady, výpisem z bankovního účtu (kde máte v hlavičce svou CZ adresu), pas, občanku (a raději i jejich kopie), dopis o přijetí, dopisy od Student Loan Company a krabičky užívaných léků či zprávy od doktora přeložené do angličtiny, kdyby se vám něco stalo. Doma nechte generální plnou moc s ověřenými podpisy, aby rodiče mohli za vás jednat na úřadech, a také průkaz příjemce z pošty, aby vám mohli vyzvedávat poštu.

    7. po příjezdu

    V prvním týdnu je na vás vyřídit National Insurance Number, přihlašte se k praktickému lékaři (registrace i poskytnutí péče je s EU kartičkou pojištění zdarma), vyřiďte si žádost o přiznání statusu studia na základě studia na zahraniční škole a máte hotovo, vytiskněte si životopisy v AJ a alou na hledání práce. Mezitím určitě začne International Welcome Programme a Freshers Week – vítání nových studentů – a to už budete vědět, že jste ve víru událostí, které se dějí jen úspěšně přijatým studentům univerzit v Británii. Moc vám gratuluji a přeji mnoho štěstí!

    Zní to moc složitě?

    Je to složité. Naštěstí jsou tu společnosti, které s celým procesem pomáhají. U mě konkrétně to byly šikulky z UniLink, které mě provedly celou cestou od výběru oboru po papírování po příletu. Jde o bývalé studenty britských univerzit, kteří nyní pomáhají dalším lidem splnit si svůj sen. Nic si za své služby neúčtují, UniLink je přímo financován britskými univerzitami, takže jediné množství peněz, co se vás týká, je oněch zmíněných 1 000 Kč na UCAS, pokud si nechcete udělat certifikát z AJ. Já osobně jsem si bookoval letenky sama s Majklem, oni dokážou zařídit i letenku a transfer na kolej, dále přepravu balíků z ČR do UK a zpět, převod měny a další služby, nic si za zřízení neberou, platíte pouze za služby partnerů, u kterých se služby objednávají (DPD, WeTranswer,...). Za všechno celému teamu děkuji, (pokud opravdu myslíte studium v UK vážně, doporučuji si důkladně ten web pročíst a ideálně i zajít na jednu z jejich konzultačních workshopů): www.unilink.cz
    Všechny kroky, které jsem popsal, udělali za mě. Já si jen napsal personal statement, zaplatil administrační poplatek UCASu, vytvořil portfolio a čekal. :) ¨

    Poznámka na konec
    Život v Anglii je drahý, hrozně drahý. Než si najdete práci, to může být otázka týdne (jako u mě) nebo i 3 měsíců. Je tedy dobré mít finanční rezervu pro dobu, než si práci najdete. Nájmy jsou drahé, tvoří tak 85%-90% celkových životních nákladů na měsíc (většinou jde tak o 300-500 liber měsíčně za pronájem pokoje mimo Londýn), takže se nebojím říci, že je třeba si do UK připravit rezervu kolem 2 – 3 měsíců životních nákladů, což je minimálně 60 000 Kč. V případě, že si nebudete moci dovolit zaplatit nájem, protože nemáte ještě práci, jelikož na National Insurance Number můžete čekat i měsíc, máte jasný šach mat a jen tak se z těch dluhů nevyhrabete. Opravdu tedy ruku na srdce, jestli si to můžete dovolit, a pokud ne, šetřete. Hodně. Nedokážu si představit, jak bych to zvládl, kdybych danou rezervu neměl, v Británii je až příliš moc mladých bezdomovců. :(

    Závěrem bych chtěl říct, že je to všechno jen o vás a vaší přípravě, vašemu úsilí, jak moc si chcete tenhle sen splnit. Pokud využijete nějakou tu agenturu pro zprostředkování vzdělání v UK (ještě jednou opravdu doporučuju UniLink), připravíte si řádnou finanční rezervu, máte angličtinu alespoň na B2 (pokud dostanete u maturity 1 – 2 z AJ, máte ofiko B2 pokročilou angličtinu a můžete studovat v UK bez oficiálního certifikátu typu IELTS) a průbojného ducha k tomu, abyste se vyrovnali s kulturními rozdíly a stesku po rodině a našli si rychle práci, zvládnete to na 100%! Budu na vás myslet a budu vám z celého srdce věřit. ¦

    Fůha, to je asi nejdelší, který sem napsal. Nebudu to tedy dlouho protahovat, pokud máte nějaké konkrétní otázky, napište mi je . Na přihlášky ke studiu, tuším, stále ještě není pozdě, ale už je třeba jednat, takže pokud jste o studiu tam přesvědčeni (minimálně tak jako já), go ahead!

    Děkuji za přečtení. ¦

    Autor: (12 let)
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (3)

    DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

    Děkuju, chtěla bych tam pracovat a bydle

    unous v něm napsala:

    Wow! Skvěle napsané! Opravdu jsem se sposutu věcí dozvěděla.. o studiu za hranicemi zatím neuvažuji, ale i tak byl pro mě článek velmi přínosný, takže děkuji moc :)

    Hermiona3613 v něm napsala:

    Moc hezký a podrobný článek! Je to určitě skvělá příručka pro lidi, kteří uvažují o studiu v UK, stejně jako já. :-)