Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Šumavská strašidla – recenze

  vydáno  •  knihy

  Máte rádi příběhy, u kterých se budete trochu bát? Rádi čtete o čarodějích, čertech, strašidlech nebo permonících? V tom případě nebudete litovat, když sáhnete po této knize.

  Šumavská strašidla, © Petr Mazný a Jiřina Valečková

  Šumavská strašidla

  Knihu vydalo nakladatelství Starý most. Jde o plzeňské nakladatelství a vydavatelství, které publikuje již od roku 1999. Díla jsou zaměřena především na Plzeňský kraj – Plzeň, Šumavu, Brdy atd. V roce 2006 se činnost nakladatelství rozšířila i do Bavorska – vyšla první z mnoha knih o Bavorském lese.

  Kniha Šumavská strašidla vyšla v roce 2022. O její vytvoření se postarali autoři Petr Mazný, Zdeněk Hůrka a Petr Flachs. Ilustrace ke knize nakreslila Jiřina Valečková.

  Něco o spisovatelích

  Petr Mazný se narodil v roce 1963. Pracoval jako novinář v Plzeňském deníku a v Mladé frontě Dnes. Zabývá se historií Šumavy a Plzně. Je spoluzakladatelem nakladatelství Starý most. Kromě knihy Šumavská strašidla napsal třeba knížky Hurá na Šumavu – Průvodce pro děti i rodiče, Plzeň a okolí pro děti, Plzeňská strašidla, Plzeňská strašidla se vracejí či Anděl na velbloudu.

  Zdeněk Hůrka působil na různých pozicích v řadě médií, např. jako ředitel programu Rádia FM Plus nebo jako regionální redaktor celostátního zpravodajství TV Prima. Nyní zastupuje různé subjekty při komunikaci s novináři, pořádá tiskové konference a věnuje se mediálnímu tréninku. Organizuje a moderuje sportovní, společenské a kulturní akce. Rád cestuje. Je spoluzakladatelem nakladatelství Starý most. Kromě Šumavských strašidel napsal mimo jiné i knihy Máme zlato!, Plzeňská strašidla či Plzeň a okolí pro děti.

  Petr Flachs je autorem řady knih a také spoluzakladatelem nakladatelství Starý most. Mezi jeho knižní tvorbou můžeme zmínit mimo jiné Čekání na zlato, Máme zlato!, Brno z nebe nebo Plzeň a okolí pro děti.

  O čem Šumavská strašidla jsou?

  Kniha obsahuje 33 bájí a pohádek, ve kterých vystupují různé nadpřirozené bytosti – čerti, Černí jezdci, duchové, čarodějové či samotná Smrtka. Děj příběhů máme umístěn do oblastí Šumavy. V knize máte i mapku, která vám pomůže se orientovat, ve které části Šumavy se příběh odehrává.

  Šumavská strašidla - ukázka obsahu, © Petr Mazný

  Ukázka

  Jeden Ital ho však přece jen umluvil. Slíbil královské peníze, ty nejexotičtější kraje a krásné ženy. Hudebník nakonec podlehl a porušil slib daný majiteli cirkusu. Jednou v noci si sbalil trumpetu, pokradmu se vytratil z maringotky a utíkal na okraj města, kde na něho čekal pestře pomalovaný vůz konkurenčního cirkusu.

  Za svoje proradné rozhodnutí dostal tučnou zálohu a zbrusu novou, parádní uniformu. Hned večer se postavil mezi kolegy a chystal se na první představení v novém angažmá. Když však přiložil trubku ke rtům, nástroj se rozžhavil doběla.

  Moje dojmy

  Pohádky a báje byly velmi čtivé. Byly kratší, než je u pohádek běžné, je to však tím, že vychází z bájí a pověstí. Z pohádek plyne poučení. Pomáhají čtenářům rozeznávat dobro a zlo. Kniha je psaná velkými písmeny, což je velká výhoda. Je tak vhodná i pro začínající čtenáře. Kniha je taktéž dost bohatě ilustrovaná, což velmi oceňuji. Kresby parádně dokreslují autentičnost příběhů.

  Největším překvapením pro mě byla mapka Šumavy v podobě plakátku vložená na konci knihy. Mohla jsem si tak udělat představu o tom, kde se příběh zeměpisně odehrává.

  Jednu maličkost však musím trochu vytknout – kniha není pro všechny čtenáře. Jak už z názvu víme, v příbězích se hemží strašidla a není zde nouze ani o smrt či zákeřnosti. Takže pokud se bojíte a máte radši klasické pohádky se šťastnými konci, ne vždy se toho v této knize dočkáte.

  Pojďme si na závěr společně knihu prohlédnout a podívat se na ni:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 9. června ve 21:23.
  MedvidekKiki v něm napsala:

  Zajímavý článek o knížce. Zní velmi zajímavě. Pět tlapek;-)