Měl jsem to štěstí, že jsem se dostal na novinářskou projekci tohoto nového filmu. Jelikož jsem starší ročník, tak jsem s velkou nostalgií očekával, jaké bude zpracování. Pamatuji si dobu, kdy se v obchodech prvně objevila herní konzole Nintendo a s ní i celosvětově proslulá hra Super Mario ve verzi, která je asi nejznámější. I ve filmu na tuto verzi bylo nejvíce referencí.
Mario se objevil už i o pár let dříve třeba na videoherních automatech. Například Donkey Kong (to je ta gorila, která po Mariovi hází sudy).

Donkey Kong se sudy, © Aaron Horvath a Michael Jelenic
Hra se ale odehrávala jen na jedné obrazovce a rozhodně to ještě nebyl takový trhák, který by někoho uchvátil natolik, aby strávil hraním celé hodiny. Nicméně postava Donkey Konga se ve filmu také objevila, a to celkem výrazně, proto jeho herní původ zmiňuji.
Jak šel čas, objevovaly se nové a nové úrovně a odnože Super Maria a kromě klasické plošinovky s poskakujícím panáčkem se Mario a Luigi spolu s dalšími postavami ze hry dostaly například do automobilových závodů – Mario Kart – které byly v tomto filmu taktéž zpracovány poměrně obsáhle.

Mario Kart - fotka z filmu SuperMarioBros., © Aaron Horvath a Michael Jelenic
Ve filmu se objevují hudební motivy z konzolových „Mario her“, někdy jako podkres, někdy výrazně a celý děj je prošpikovaný pestrou škálou dramatických situací z těchto her. Člověku by pomalu až ukápla slzička, když si zavzpomíná. Bohužel nedokážu od tohoto faktu odhlédnout a zhodnotit, na kolik by film byl působivý a smysluplný pro diváka, který nezná všechny nebo alespoň podstatnou část referencí. Ale věřím, že i pro „neznalého“ by to byla podívaná přinejmenším uspokojivá.
A teď něco málo k samotnému ději. Pokud se na film chcete vypravit, tak nečtěte moc podrobně.
Bratři Mario a Luigi rozjíždí svou nově založenou instalatérskou firmu v USA v New Yorku. Ale hned jejich první zakázka skončí katastroficky. Při snaze napravit si reputaci se chtějí zapojit do oprav při velké havárii městského potrubí a nechtěně jsou v kanalizaci pod městem nasáti magickou rourou do kouzelného světa v jiném vesmíru. Každý z nich dopadne do jiného místa. Luigi je uvězněn drakem (ještěro-želvou) Bowserem a Mario dopadne do houbového království, kterému vládne princezna Peach.

Mario a princezna Peach - fotka z filmu SuperMarioBros., © Aaron Horvath a Michael Jelenic
Bowser touží po ruce princezny a je odhodlaný zničit celý kouzelný svět, aby dosáhl svého. Mario chce naproti tomu zachránit svého bratra Luigiho a princezna samozřejmě zastavit Bowsera. Spojí tak své síly, ale to nestačí, takže se vydají (Mario a Peach) požádat o pomoc své gorilí sousedy. Mario se musí utkat s Dokey Kongem a porazit ho, aby opičáky přesvědčil, že jim mají pomoct.
To se mu nakonec povede, gorily vybaví sebe i své spojence buginami, motorkami a jinými pojízdnými prostředky a začíná válečné střetnutí s armádou Bowsera, které se změní v bláznivou honičku. Boj se nevyvíjí podle plánu a strana dobra je poražena. Unikne jen princezna, která prchá zpět do své země. Mario a Donkey Kong padají do moře, kde je polkne obří ryba. Ostatní jsou uvězněni.
Bowser se nakonec dostane až do houbového království, kde se zmocní princezny a nutí ji ke svatbě. Už to vypadá, že je vše ztraceno, ale Mario a jeho kamarád se jako zázrakem dokážou dostat z těla velryby a přijdou na pomoc v posledním okamžiku. Nastává urputný souboj, který se nečekaně přesune zpět na povrch do ulic New Yorku. Bude Browser nakonec přemožen? Už proti němu stojí jen samotní dva bratři a démon má za sebou celou svoji armádu. Situace se zdá naprosto beznadějná.
konec

Bowser, © Aaron Horvath a Michael Jelenic
To by bylo tedy k ději, který nechci líčit do detailů, přestože o ten vlastní děj zas až tak moc nejde a není nikterak překvapivý oproti klasické konstrukci pohádek, kde dobro vítězí nad zlem. Nejspíš bychom marně hledali nějaké hluboké myšlenky nebo poučení či poselství, které by příběh mohl předat.
Hlavním plusem celého filmu je rozhodně jeho umělecké zpracování. Grafika plošinovek převedená nenásilně do 3D a situační komika. Osazenstvo kina byli jen starší lidé (novináři) a zdálo se, že se všichni dobře bavili, takže se dá říct, že tento film není jen pro děti, ale opravdu pro celou rodinu (já vím, zní to jako hrozné klišé a nikdo mi za to nic nedá, že to sem takto napíšu, ale je to tak ).
Jako mínus bych viděl malinko úvod, který úplně neseděl se zbytkem filmu, jenž byl následně opravdu zcela poskládaný z motivů z her, ale to je to menší mínus. Větší mínus byl závěrečný souboj a uzavření děje. Přišlo mi, jako by autorům ke konci už docházela fantazie a přestože to nebylo špatné, tak to na mě působilo trošičku nedotaženě nebo možná, lépe řečeno, až moc strojeně a nuceně oproti zbytku filmu, který plynul a navazoval tak nějak přirozeně.
Nechyběla post-titulková miniscéna s „odrazovým můstkem“, která nechává autorům prostor pro natočení případného pokračování. Ikdyž dle mého názoru zde bylo použito absolutně všechno (podstatné) a v dalším filmu by už nebylo co nabídnout.
Celkově filmu dávám za starší ročníky čtyři tlapky z pěti. Byl jsem potěšen a mile překvapen.
Oficiální trailery
Film má premiéru 6. 4. 2023, je česky dabovaný (měla by být k dispozici i verze anglicky s titulky), přístupný pro všechny, trvá hodinu a půl a vysílá se zatím jen v kinech.