Alíkovina

SuperStar - fér, nebo nefér soutěž?

vydáno  •  Kultura · Hudba
Jak se na SuperStar divají její fanoušci a jak její odpůrci? Co všechno patří do soutěže, a co už je nesportovní a nefér jednání? A kde je vlastně SuperStar dnes?

SuperStar se stala fenoménem několika posledních let. Sledovanost je díky fanouškům obrovská. Vždy hlavně v závěrečných dnech soutěže. Možná se na ní podílíš i ty sám. Nechci se rozepisovat o jednotlivých soutěžících, nebo o výherci samotném. Chci psát o tom, co doprovází takový způsob soutěží, a jak se s tím člověk může a musí vyrovnávat. Mimochodem o výherci posledního ročníku soutěže, Zbyňku Drdovi, se můžeš více dočíst ve starším článku SuperStar Zbyněk Drda: Nesmělost je moje obrana.

Myslím, že snad každý v téhle zemi o SuperStar něco ví, slyšel, že se něco podobného děje, nebo ji alespoň jednou sledoval. Proto jen v krátkosti popíšu celý průběh soutěže. Nejedná se pouze o soutěž ve zpěvu, ale také v celkovém vystupování soutěžících, jejich vzhledu a chování na veřejnosti. Každoročně se přihlásí tisíce lidí, kteří pak postupem času vypadávají až zbude poslední - výherce. Vše nakonec ovšem záleží na hlasech diváků, které někdy může maličko ovlivnit porota. Pozadí soutěže, a nejenom právě téhle, však může být úplně jiné než si myslíš.

Tak jako existují fanoušci, musí zákonitě existovat také odpůrci. Ti lidé, kteří nepřišli SuperStar na chuť, závidí, nebo prostě jen nechtějí ukázat, že se jim něco líbí. Bojí se, aby jiní nevěděli kde mají slabou stránku a nemohli se jim proto smát. Někteří se pak vydají špatnou cestou a začnou třeba pomlouvat, nebo jinak špinit to, co se jim nelíbí. Tak nějak pak vznikají např. články v bulvárních časopisech a novinách. Ty se však skoro v žádném případě nezakládají na pravdě. Tohle jednání je nefér a rozhodně není dobré, když zajde příliš daleko. Taková zakořeněná nenávist, vůči někomu jinému, může vést i k poruchám osobnosti a takový člověk, může být i vyřazen z kolektivu kamarádů. Někdy je to vhodný krok, aby si dotyčný uvědomil co udělal a proč ho tím ostatní trestají. Jindy se tím ale jen všechno ještě zhorší. Je důležité všímat si, co tví kamarádi dělají, jejich pocitů a důvodů, které je k tomu vedly. Vždy si tedy řádně rozmysli, zda se k takovému kroku odhodláš.

Existuje však i opačný důsledek přehnaného chování a to tehdy, když někoho příliš obdivuješ. Možná se ti zdá, že to přece nemůže být na škodu a v mnoha případech taky není! Každý potřebuje mít někoho, kdo je pro něj vzorem. Někteří ovšem mají sklon takové věci přehánět. Např. přehnané reakce některých fanoušků na ulicích musí být pro zbožňovaný idol strašně vyčerpávající a někdy i otravné. Představ si, že by tě zastavilo asi 200 lidí za den a pořád se tě ptali na to samé. Nejspíš by to nebylo moc příjemné, viď? Tak se zkus chovat tak, jak bys chtěl aby se druzí chovali k tobě (takhle nějak to radí i starý čínský filosof Konfucius).

SuperStar je dnes pořád velice oblíbená, ale možná už je toho příliš. Asi by se hodilo přísloví "třikrát a dost". Přece nemůžeme donekonečna hledat další a další SuperStar. V zahraničí to vyřešili hledáním SuperStar v jiných částech "šoubyznysu" (obchodu se zábavou), jako je např. divadlo nebo tanec.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!