Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Svátek práce

    vydáno  •  historie

    Proč se slaví 1. máj a proč mu říkáme svátek práce? Jak probíhaly oslavy před lety v naší vlasti a jak probíhají dnes?

    Prvomájový průvod v Roudnici nad Labem, 70. léta, uprostřed dobrovolné zdravotnice z Červeného kříže (oblastní spolek Přestavlky u Ústí nad Labem)., © Slavoj Betka

    V USA vyšlo 1. května 1886 zhruba 300 tisíc dělníků pod vedením odborů do ulic. Celodenní stávkou se snažili dosáhnout zkrácení pracovní doby z desetihodinové na osmihodinovou bez ztráty peněz. Dne 3. května 1886, tedy o dva dny později po této celodenní stávce, se konalo v Chicagu shromáždění. Tam se střetli demonstranti a pořádkové síly. Policie zahájila palbu a několik dělníků zaplatilo za toto střetnutí životem.

    V USA se poprvé celostátně slavil Svátek práce 1. května 1888 a měl připomenout smutné události, které se o dva roky dříve udály. Svátek práce zavedla na návrh francouzských socialistů druhá internacionála (což byla mezinárodní socialistická organizace) na paměť této stávky v roce 1889.

    U nás se 1. máj slavil prvně v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Jedním z účastníků tohoto 1. máje byl i spisovatel Jan Neruda. Zajímavostí jistě je, že v USA a Kanadě se tento svátek jmenuje „Labor Day“ a slaví se první pondělí v září.

    V ČSSR bylo před rokem 1989 přímo povinností se zúčastnit oslav 1. máje. Neúčast v prvomájovém průvodu mohl člověk omluvit pouze nemocí doloženou lékařem nebo povinností zůstat v zaměstnání, pokud šlo o třísměnný nebo nepřetržitý provoz. Byly organizovány průvody, kde se nesly transparenty, a většina účastníků měla v rukách mávátka. Mnohde jely v průvodu i různé alegorické vozy upozorňující např. na splnění pětiletého plánu, větších zisků při výrobě a další. Také „soudruzi“ pronášeli k lidu projevy.

    Účastníci prvomájového průvodu procházeli před tribunou, ze které celé dění sledovali představitelé KSČ, armády a lidových milicí, někde i velitelé sovětských vojsk. Celé toto dění na 1. máje mělo za cíl demonstrovat sílu režimu a jeho spjatost s lidem – to znamená jak s dělníky, zemědělci, tak i s pracující inteligencí. Protože režim loajalitu lidu postupně ztrácel, vynucoval si aspoň toto divadlo.

    V současnosti v tento den také probíhají různé oslavy. Tak například ve Františkových Lázních se můžete přijít podívat na historická vozidla. Jinde jsou oslavy spojeny s dětskými radovánkami – stánky plné sladkostí, kolotoče a tak podobně. Někde si připomínají dřívější průvody včetně mávátek, ale jde jen o recesi, kdy můžete potkat příslušníky Veřejné bezpečnosti (tehdejší policie), pionýry apod.

    Projevy a menší průvody provází oslavy pojaté současnou KSČM. Zde však již účast není povinná a jedná se o připomenutí neblahých událostí z roku 1886.

    Autorka:
    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (9)

    Příspěvek z 6. května 2018 ve 22:12.
    Pralinka2 v něm napsal:

    K těm pracovním sobotám:
    Kdysi byl pracovní týden šestidenní, v sobotu se normálně pracovalo. V 60. letech se to změnilo tak, že každá druhá sobota byla volná, a od roku 1968 byl zaveden pětidenní pracovní týden. I v rámci tohoto pětidenního týdne se však vyskytovaly pracovní soboty, zhruba kolem čtyř za rok. Ano, byl to trest za svátky. Pardon, napracování svátků. Zcela pravidelně byla pracovní sobotou ta sobota po Velikonočním pondělí. (Snad nemusím připomínat, že Velký pátek, tedy ten pátek před Velikonocemi, byl normálním pracovním a školním dnem).
    Na podzim od konce srpna do 22. prosince nebyl žádný svátek, naopak tam byly zhruba dvě pracovní soboty. Žádné 28. září, žádný 17. listopad, a 28. říjen se stal svátkem tuším až někdy v roce 1988. A 24. prosince byly sice školní prázdniny, ale pro pracující byl pracovní den.
    A na jaře byly svátky, 1. květen a tehdy 9. květen. Ale kromě pracovních sobot jako takových byly i přesuny pracovní doby. Když svátek připadl na úterý, přesunulo se volno ze soboty na pondělí a pracovní den z pondělí na sobotu, aby volno bylo v kuse. Ovšem nejabsurdnější to bylo jeden rok, už nevím, kdy přesně, kdy, když 1. květen byl v úterý a 9. květen ve středu. To, že sobota 28.4. byla pracovní a pondělí 30.4. bylo volno, by se ještě sneslo. Ale o týden později, kdy svátek 9.5. byla středa, došlo k posunu pracovní doby tak, že sobota 5.5. i neděle 6.5. byla pracovní, pondělí 7.5. a úterý 8.5. bylo volno a na to navazoval 9.5. svátek.
    Takže tolik k těm pracovním sobotám.

    Příspěvek z 5. května 2018 v 10:17.
    Parníček287 v něm napsal:

    Ano, přesně tak..... divadlo! :-)

    Příspěvek z 2. května 2018 ve 20:08.
    Alfa_Beta v něm napsala:

    Pěkný a zajímavý článek R^