Alíkovina

Svátky jinde

vydáno  •  Cestování · Vánoce
Jak se slaví Vánoce v jiných koutech světa? Jaké mají různé národy vánoční zvyky a co se všechno "štědrovečeří"?

Tradiční vánoční norské figurky - Tradiční vánoční norské figurky, © Profimedia.cz

Vánoce jsou křesťanským svátkem, který oslavuje narození Ježíše Krista. Ten se narodil Panně Marii v Betlémě zhruba před 2 000 lety. Od těch dob se u nás traduje, že Ježíšek na Vánoce naděluje dárky hodným dětem. Naše vánoční tradice a zvyky asi znáš, ale víš taky jak se slaví Vánoce za hranicemi? U našich sousedů, nebo ještě dál, např. v Rusku, nebo USA?

Naši sousedé, tedy Německo a Rakousko, slaví svátky podobným způsobem, protože kdysi tvořili jednu zemi. Stejně jako češi a slováci, proto zde mnoho o slovenských zvycích nenajdeš. Ale zpátky k Německu a Rakousku. V těchto zemích se na Vánoce připravuje spousta sladkostí, speciálních cukrovinek a sladkých jídel, např. vyhlášený rakouský šlehačkový dort, nebo německá "vánoční štola", což je jakýsi závin s jablky obalený v cukru. Na štědrý večer ovšem mají rybu, tak jako my. Dárky jim rozdává Christkind, který svým oblečením trochu připomíná Santa Clause.

Našim dalším sousedem je Polsko, tam mají na Štědrý den večeři o dvanácti chodech (stejně jako je měsíců v roce), od různých předkrmů, pirožků, přes polévku (bořšč), plněného krocana, ryby až po speciální zákusky tzv. "ušky". Děti rozbalují dárky s první vycházející hvězdou, kdy nám naše české zvyky velí teprve začít s večeří. K večeři ovšem, oproti nám, ani po ní polácí nepijí žádný alkohol, protože jsou z velké části věřící, mohou až po skončení půlnoční mše.

Vánoce v USA a v Austrálii jsou opět, kvůli historické souvislosti, hodně podobné těm ve Velké Británii. A jak tedy probíhají?

Štědrý den je časem, kdy se celá rodina sejde, aby společně prožila chvíle klidu a pohody. Hlavní vánoční jídlo podávají už v poledne, ale až 25. prosince a ne jak je zvykem u nás 24. prosince. Většinou jí nadívaného krocana s opékanými brambory. Dalšími chody jsou "vánoční koláč" a jiné sladkosti. Děti chodí den před tím brzy spát, protože se nemůžou dočkat Santy Clause, ten prý jezdí na saních, které táhnou sobi a bydlí na severním pólu. Zvykem je věšet nad krb podkolenky, ve kterých pak najdou různé drobnosti, jako je ovoce, sladkosti atd., větší dárky mají pod stromečkem. 26. prosinec je také svátkem a to pro ty, kteří celý rok např. nosí poštu nebo dovážejí nákup lidem přímo domů. Vždy se jim nechávají malé dárečky na schodech. V Austrálii, která je na jiné polokouli než my, a také na některých místech v USA, blízko rovníku, mají Vánoce bez sněhu. V těchto oblastech je totiž celý rok teplo. Nemají tam ani vánoční stromečky, tak jak je známe u nás, ale zdobí si např. palmy, nebo jiné stromy, které jim rostou na zahradě. Lidé v Austrálii slaví Vánoce většinou na pláži formou rodinného pikniku.

Oproti tomu na severu, např. v Norsku, kde mají o Vánocích opravdovou zimu a spoustu sněhu jsou zase jiné zvyky. Norové jsou věřící, a tak o Štědrém dnu chodí do kostela na bohoslužby a na hřbitov zapálit svíčky na hrobech svých příbuzných a známých. Štědrovečerní večeře je bohatá na různá masa od bůčku, přes ryby, až po jehněčí žebírka. Potom zpívají koledy a rozbalují dárky. Ty jim nosí skřítek zvaný Nisse. Je to malý nezbeda, který při narození Ježíška nechtěl věnovat ani chlup na jeho přikrývku, a tak za trest musí večer obcházet všechny domy a rozdávat dárky.

Jinou zemí, kde také není o sníh nouze je Rusko. Tam berou náš Štědrý den, jako každý jiný den v roce a musí tedy do práce. Je to proto, že rusové jsou sice věřící, ale pravoslavní křesťané a ti slaví Vánoce až 6. a 7. ledna, mají jiný kalendář a dny jsou u nich posunuté. Také proto, že v r. 1918 tam byly Vánoce kvůli politice zakázány a teprve nedávno byl tento zvyk obnoven. Dárky jim nosí děda Mráz a Sněhurka. Jejich večeře je prostší, skládá se z krocana a pohankové kaše, pro dospělé pak ovšem nesmí chybět všudepřítomná vodka. Větším svátkem je pro ně však konec roku, tedy oslava "Nového roku".

Toto a spoustu dalších zajímavostí o Vánocích najdeš třeba na stránkách Vánočního speciálu iDNES.cz. Tak hezkou zábavu při čtení! :-)

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!