Alíkovina

Svátky jsou prima, ale...

vydáno  •  Škola a poznání
Státních svátků - dnů pracovního klidu - je v České republice slaveno celkem sedm. Mezi nejvýznamější z nich patří Den české státnosti (každoročně 28. 9.) a Den vzniku samostatného českého státu (každoročně 28. 10.). "Svátky jsou prima že si je připomínáme, pro nás to je že nemusíme do školy nebo do práce..." napsal Rezor v diskusi pod jedním z článků. Jenže někdy se to přihodí tak, že je státní svátek v neděli. Tak se na něj nezlobte...

Tomáš Garrigue Masaryk, © ČTK

Den vzniku samostatného československého státu

Přesně měsíc po předchozím státním svátku, 28. října, je připomínán snad úplně nejdůležitější den spojený se samotnou existencí České republiky. V roce 1918 došlo po několik desetiletí dlouhé snaze Čechů a Slováků o uznání svých národních práv a ukončení první světové války ke vzniku samostatného Československa.

Prezident republiky a významní státní činitelé v tento den pokládají kytici na hrob prvního prezidenta a vedoucího zahraničního odboje za 1. světové války Tomáše G. Masaryka na zámku v Lánech a také u památníku na Vítkově.

Večer vyznamenává prezident republiky významné osobnosti kulturního a společenského života. Při této příležitosti se udělují nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Přehled jejich držitelů najdete na stránkách hrad.cz v sekci Státní vyznamenání:

  • Řád bílého lva
  • Řád T. G. Masaryka
  • Řád M. R. Štefánika
  • Medaile Za hrdinství
  • Medaile Za zásluhy

Jak vypadají řády a vyznamenání? To si můžete prohlédnout na iDNES.cz.

Autor:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!