Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Švédský dětský ombudsman Fredrik Malmberg míří do Prahy

    vydáno  •  doma a ve světě · škola a poznání · Česká republika · rodičům
    Švédsko patří mezi většinu evropských zemí, které mají svého dětského ombudsmana. Ten švédský, Fredrik Malmberg, navštíví Českou republiku a představí svůj úřad v rámci semináře o dětském ombudsmanovi. Česká republika totiž patří mezi poslední čtyři země EU, kde dosud dětský ochránce práv dětí není.

    Fredrik Malmberg, švédský dětský ombudsman, © Pawel Flato

    V úterý 18. listopadu se v Praze na Úřadu vlády bude konat seminář týkající se tématu dětského ombudsmana. Ten navštíví a své zkušenosti předá i švédský dětský ombudsman Fredrik Malmberg. Odborníci na práva dětí budou na semináři diskutovat, jak dál.

    Kdo je dětský ombudsman?

    Smyslem úřadu, který poprvé vznikl v Norsku v roce 1981, je prosazovat práva a zájmy dětí stanovené Úmluvou OSN o právech dítěte. Jeho snahou bývá i zvýšování povědomí dětí o jejich právech a místech, na která se mohou v případě potíží obrátit. V neposlední řadě šetří stížnosti dětí i dospělých v případě porušování práv dětí. V zahraničí jej nalezneme v různých podobách a pod různými názvy.

    Úmluva OSN o právech dítěte

    Z roku 1989 pochází Úmluva OSN o právech dítěte. Úmluva zavazuje stát chránit děti před zneužíváním a vykořisťováním. Hlavní zásady Úmluvy jsou stanoveny ve článcích 2, 3, 6 a 12.

    • Zákaz diskriminace
      podle rasy, barvy pleti, pohlaví, jazyka, náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního, etnického nebo sociálního původu, majetku, tělesné nebo duševní nezpůsobilosti.

    • Zájem dítěte je přední
      Zájem dítěte musí být předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí.

    • Právo na rozvoj
      Každé dítě má právo na život, přežití a rozvoj. Tato zásada není jen o fyzickém zdraví dítěte, ale i o duchovním, morálním, duševním a sociálním rozvoji.

    • Právo na vlastní názor a jeho vyslyšení
      Dítě má právo svobodně formulovat a vyjadřovat své vlastní názory ve všech záležitostech, které se jej dotýkají. Názorům dítěte se musí věnovat patřičná pozornost odpovídající jeho věku a úrovni.

    Situace u nás

    Diskuse o vzniku dětského ombudsmana se u nás vede již od roku 2002. Má své příznivce i odpůrce. Mnozí se domnívají, že není potřeba samostatného úřadu dětského ombudsmana.  Ochranu práv dětí  v ČR do jisté míry nyní plní nynější veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Té ale na systematickou kontrolu práv dětí chybí personál i zákonné kompetence.

    „Můžeme vytvořit samostatnou instituci, anebo můžeme posílit pravomoci současného ombudsmana. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová by se nebránila, kdyby vedle jejího úřadu ombudsmanky působil ještě dětský ombudsman. Osobně zastávám názor, že by si to české děti zasloužily,“ říká k tomu Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, legislativu a rovné příležitosti.

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (0)

    O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!