V úterý 18. listopadu se v Praze na Úřadu vlády bude konat seminář týkající se tématu dětského ombudsmana. Ten navštíví a své zkušenosti předá i švédský dětský ombudsman Fredrik Malmberg. Odborníci na práva dětí budou na semináři diskutovat, jak dál.
Kdo je dětský ombudsman?
Smyslem úřadu, který poprvé vznikl v Norsku v roce 1981, je prosazovat práva a zájmy dětí stanovené Úmluvou OSN o právech dítěte. Jeho snahou bývá i zvýšování povědomí dětí o jejich právech a místech, na která se mohou v případě potíží obrátit. V neposlední řadě šetří stížnosti dětí i dospělých v případě porušování práv dětí. V zahraničí jej nalezneme v různých podobách a pod různými názvy.
Úmluva OSN o právech dítěte Z roku 1989 pochází Úmluva OSN o právech dítěte. Úmluva zavazuje stát chránit děti před zneužíváním a vykořisťováním. Hlavní zásady Úmluvy jsou stanoveny ve článcích 2, 3, 6 a 12.
|
Situace u nás
Diskuse o vzniku dětského ombudsmana se u nás vede již od roku 2002. Má své příznivce i odpůrce. Mnozí se domnívají, že není potřeba samostatného úřadu dětského ombudsmana. Ochranu práv dětí v ČR do jisté míry nyní plní nynější veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Té ale na systematickou kontrolu práv dětí chybí personál i zákonné kompetence.
„Můžeme vytvořit samostatnou instituci, anebo můžeme posílit pravomoci současného ombudsmana. Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová by se nebránila, kdyby vedle jejího úřadu ombudsmanky působil ještě dětský ombudsman. Osobně zastávám názor, že by si to české děti zasloužily,“ říká k tomu Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, legislativu a rovné příležitosti.