Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Svět před dvaceti lety

  vydáno  •  Historie

  Psal se rok 2000, konec světa při přelomu letopočtu se nekonal, v Microsoftu se teprve rodil Windows XP, mobily nám sloužily jen k volání a já stále odebírala časopis ABC. Jaký byl tehdy život?

  Televizní hry, © Morell

  Posuňme se v čase o dvacet let zpátky a podívejme se, co já tehdy dělala… to je taková změna, a přece…

  Časopis „ábíčko“ jsem ještě odebírala se zájmem nejen o vystřihovánky, ale i o články, ze kterých se daly získat taháky na referáty do školy. Na počítači byl Windows 98, vedle počítače velká kupa CD Herních výběrů plných demíček a pár plných verzí her, které protékaly naším počítačem a střídaly se jako šaty. Internet nebyl ani ve škole, tam byly počítače s DOSem, na kterých byl Tuneler, Prehistorik a pár dalších už tehdy stárnoucích her. Pod televizí byly televizní hry.

  Vedle postele místo MP3 přehrávače rádio přehrávající moje oblíbená „CéDéčka“, tehdy ještě legální kopie, zkopírované možná už po sedmé i po víceré. Pořád je mám, ale už nemám na čem je přehrát. CD-ROM v PC i v rádiu měly denně dlouhou službu a někdy jsem doufala, že to poškrábané CD ještě bude fungovat dost na to, abych si písničku ještě poslechla… nebo hůř, abych z CD ještě jednou nainstalovala nebo spustila hru.

  Ve škole nikdo z nás neměl mobil, zábavou byly kresby v sešitě. Kamaráda jsem naučila hrát kanastu a o přestávkách bylo běžné hrát relaxačně hru, než nám to zatrhl učitel. Ráno před vyučováním byli žáci nejpozornější, protože jsme z tabule opisovali řešení domácích úkolů na dnešek. Další kamarád obchodoval s malými kušemi na špejle. Učitelka nás učila z učebnic a neočekávala, že se něco doučíme doma, maximálně tak z té učebnice.

  I na televizi se dalo více dívat, pořádaly se celostátní akce, kdy se v televizi vysílal IQ test pro celý národ, který jsme si mohli všichni udělat. Bylo v televizi daleko méně reklam. Navíc, kdo chtěl vědět, co se děje, tak se musel podívat na zprávy, nebo si přečíst noviny. Nevím, jestli byli tehdy novináři upřímnější, nebo, což je pravděpodobnější, lidé naivnější. Bohužel ale jiných zdrojů informací mnoho nebylo.

  Jedním z mých oblíbených pořadů byl Teleshopping. Byl tam starý pán, který mě strašně bavil, jak předváděl všemožné krámy a nabízel je na prodej.

  Když už je řeč o televizi, je potřeba vzpomenout na videokazety, tedy VHS. Každý v té době měl doma alespoň pár desítek videokazet s nahranými seriály a filmy. V televizním programu byly vedle názvů pořadů kódy, které když se zadaly do videopřehrávače, tak byl okamžitě naprogramován na začátek a konec pořadu a nahrávač ho přesně nahrál, i když se případně pohnul začátek programu na později. To dnes už technologie nahrávání televizního vysílání neumí. Na videokazetách jsme měli Toma a Jerryho, pár pohádek a spoustu filmů.

  Rok 2000 byl očekáváním. Někteří doufali v konec světa, zvláště některé sekty. Jiní zase varovali před hrozbou od počítačů a technologií. Pro ně bylo asi zklamáním, že se nic nestalo a život si prostě šel dál, jako před tím.

  Jak se na to všechno dívám dnes? Asi bych se zpět nevracela, dnešní doba má své výhody, a navíc bych nemohla mluvit s přáteli, které mám v Americe a v jiných koutech světa. Také by se ke mně nedostaly nové hry a plné verze některých demíček, co jsem hrála jako malá (ze srdcovek je to například Safari Biathlon Racer a Drakan). Některé staré věci se ale vracejí, na internetu se dají shlédnout staré filmy i seriály a staré hry lze na emulátorech opět hrát. O učení ve škole mluvit nemohu, už do školy nechodím. Po videokazetách se slehla zem a na „CéDéčka“ se práší… a pořád mám většinu z Herních výběrů a hudebních „CéDéček“.

  Poznámka redakce:
  Vysvětlení některých pojmů:

  • DOS - operační systém, který se používal na osobních počítačích před zavedením operačního systému Windows
  • demíčko - demoverze - šlo o plně hratelnou hru, ale měla jen několik prvních kol, kdo si chtěl zahrát hru od začátku do konce, musel si pořídit plnou verzi
  • emulátor - software umožňující používat některé programy, například hry, na jiném operačním systému, než pro který byly určeny

  Související Alíkovina:

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 6. června 2020 ve 20:10, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsal:

  Taky tam je Airfix Dogfighter a Safari biathlon Rader, jů, Frozen Fruits!
  Dost z těch her jsem hrála... Šáhla bych po tom CD znovu, kdyby většina nebyla DEMA... Ach jo.
  Toho Pejska jsi napsal ty? Hustý! 8-D

  Příspěvek z 6. června 2020 v 19:35.
  –MM– v něm napsal:

  Cédéčka Herních výběrů si dobře pamatuji! Na sedmém z nich byl můj tehdejší pejsek. Ten nejčervenější obrázek, druhý zprava a třetí odspoda… :-D

  Letáček k CD Herní výběr 7, © Martin Ludvík, 2000

  Příspěvek z 6. června 2020 v 18:23, upravený vzápětí.
  Morell v něm napsal:

  To nzám, dost CDček mám pospolu, ale u mě jsou to dvojCD filmy... a někdy CDčka, co spolu nemají nic psolečného, to je pravda, ale „pošlo“ mi jich jen pár. 8-D
  Ale svatá pravda, bylo s nima hrůza je udržet funkční.