Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Svět zná už 17 tisíc vážně ohrožených druhů. Z Česka mizí užovky i žáby

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Zvířata · Ekologie · Věda a technika
  Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů zveřejnila nová data z Červeného seznamu ohrožených druhů. Ze 48 tisíc mapovaných druhů je téměř sedmnáct tisíc vážně ohroženo, stejně špatně na tom mohou být i dosud neprozkoumané či zcela neznámé druhy.

  Přástevníci patří mezi noční motýly, ale část jich poletuje i za dne. Vrch Raná u Loun, srpen 2009., © Radkaa

  "Pamatuji dobu, kdy jsme se obávali o poměrně malou skupinu kriticky ohrožených druhů, teď míříme ke zhroucení celého ekosystému," řekl České televizi Jonathan Baillie z Londýnské zoologické společnosti. Tuto vážnou krizi by vlády měly brát podle vědců konečně vážně a začít něco dělat.

  Česku zatím zhroucení ekosystému nehrozí. Ale varování Mezinárodní unie pro ochranu přírody se republiky i tak citelně dotýká. "Všichni obojživelníci i většina plazů jsou ohroženi," připomíná ředitel Svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

  "Pokud bych měl bít na poplach, tak se to týká zejména hmyzu. Jenomže tohle vymírací drama už tak nevnímáme, i když je to právě hmyz, který dostává při chemizaci zemědělství či nevhodných zásazích do krajiny nejvíc na frak."

  KDO JE NEJOHROŽENĚJŠÍ

  Obojživelníci

  - nejvíce žáby, mloci a čolci
  - vymírají, protože chybějí tůně, bažinky, velké louže nebo mokřady
  - přispívá k tomu i chemizace a stále hustší silniční síť

  Plazi

  - například užovka podplamatá či stromová, ještěrka zelená
  - vymírají kvůli chemizaci a změnám krajiny, nevhodnému zemědělskému hospodaření (rozorání slunných mezí a vhodných úkrytů) a kvůli obtížnému a často nemožnému přístupu k vodě

  Hmyz

  - například saranče, kobylka, cvrček, motýli, včely, čmeláci
  - například 30 procent všech motýlů už vyhynulo, 80 procent je vážně ohroženo
  - vymírají kvůli chemizaci a změnám krajiny

  Ryby

  - v ohrožení je třeba vranka obecná, hořavka duhová, hrouzek běloploutvý anebo také sekavec
  - vymírají kvůli chemizaci, vysoké kyselosti vody či nevhodné úpravě koryt řek

  Málo viditelné vymírání hmyzu má ovšem tragické důsledky pro tvory, kteří se jím živí, takže se na seznamu ohrožených ocitli také oni. "Třeba chocholouše, mandelíka, dudka nebo křepelku už skoro nespatříte i proto, že vymřela jejich potrava – velký hmyz," říká Stýblo.

  Zemědělci sami proti sobě

  Vedoucí druhové ochrany ministerstva životního prostředí Jan Šíma připomíná, že v USA došel nedostatek včel tak daleko, že si farmáři najímají včelaře, kteří i s včelstvy přijíždějí až k plodinám, aby mohly být opylovány. "Jde o bludný kruh. Zemědělská velkovýroba hubí tvory, na nichž je životně závislá."

  Může se něco podobného stát i v Česku, kde včelstva decimují nejenom zásahy do přírody, ale i roztoči? "Začíná to být problém, a pokud ho budeme dál ignorovat, mohou to zemědělci v budoucnu nepříjemně pocítit," varuje Šíma.

  K naprostému zániku spěje v Česku užovka stromová, která se vyskytuje už jen na jediném místě na Karlovarsku. Líhne se na malé lokalitě na břehu Ohře. Jenomže ten odděluje od svahů, kde užovka žije, silnice. A právě na ní končí pod koly automobilů většina mláďat.

  Zatímco Petr Stýblo nedává ohroženým živočichům mnoho šancí, Jan Šíma je optimističtější. Pokud budou dotace zemědělcům podmíněny jejich chováním k ekosystémům a dálnice se neobejdou bez širokých přechodů pro zvěř, některé ohrožené druhy by mohly přežít.

  ZPRÁVA MEZINÁRODNÍ UNIE PRO OCHRANU PŘÍRODY

  Převzato z MF DNES

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Jos09 v něm napsal:

  Proč se s tím nic nedělá?

  Vážně nechápu proč o tom pořád mluví a téměř se na to vyflákly Einsteini15151515??

  Příspěvek z 22. listopadu 2009 v 7:19.
  Hella24 v něm napsala:

  Vyhymutí

  no to je vážně hrůza272727274etla jsem že je na vyhynutí i goryla a nosorožec.27272727.Ať s tím něco udělaj.

  bobisek96 v něm napsala:

  prázdniny = spousta času na focení

  O prázdninách jsem fotila různé motýli (otakárka fenyklového, který mě moc potěšil, různé modrásky, i žluťásek se mi povedl, okáče, bělásky, ...) a taky třeba kobylky a našla jsem takový zajímavý hmyz, u kterého jsem nenašla název. Fotila jsem taky včely ... a některé fotky se mi vážně povedly :-D