Nejsilnějším zvířetem je slon, po něm následují nosorožci, dále hroši. Až za ně můžeme zařadit lva.
Největší živočich žijící na souši se nazývá slon jihoafrický (4m - výška, 10m - délka). Kly může mít dlouhé až 3,4 m (jejich hmotnost je přes 200 kg). V rovníkových lesích středoafrické pánve a v západní Africe žije menší druh Slon pralesní (hmotnost: do 4,5 tuny). Slon je neskutečně žravé zvíře. Dospělý jedinec zkonzumuje denně až 150 kg rostlinné potravy. Nejčastěji žere listy a větve akácií. Mimořádně mohutní sloni dokáží denně vypít až 360l vody.
Sloní stádo se většinou skládá ze staré moudré slonice a jejích dcer. Ve volné přírodě se slon africký dožívá 60 let, ale velké množství slonů bylo v posledních letech zabito pytláky. Kvůli klům jich ročně vyvraždili až 100 000. Mláďata slonů sají mateřské mléko až 10 měsíců a poté jsou postupně odstavovány. Denně zkonzumují 12l mléka. Dospělými se stávají asi po 10 letech.
Chobot je nejvýraznějším znakem slonů. Je to vlastně prodloužený a spojený horní pysk a nos. Jeho ohebnost je mimořádná. Je souborem až 100 000 svalů. Sloni chobot používají při přijímání potravy, pití, posypávání se prachem, komunikaci a jako obrannou a útočnou zbraň. Dospělý slon si může nabrat do chobotu až 10l vody. Žíznivý slon dokáže vypít 200l vody s pomocí chobotu za 5 minut.
Slon africký má největší ušní boltce ze všech zvířat. Jejich velikost však nesouvisí se sluchem, ale s regulací teploty. Propletené jsou sítí cév, ve kterých se proudící krev ochlazuje až o 19 stupňů celsia. Aby se chlazení ještě zvýraznilo, sloni ušima mávají, nebo je drží vztyčené.
Kromě dvou klů mají sloni ještě 12 třenových zubů a 12 židlí. Když se jim některý zub obrousí a vypadne ven, je nahrazen novým. Tento cyklus proběhne během života slona šestkrát. Když z čelisti vypadne poslední zub, slon zakrátko umírá hladem. Slon se pohybuje rychlostí 6 až 7 km/h.
Doufám, že se Vám první díl líbil. Můžete to např. využít ve škole. Těšte se na další zvířata. Ahoj