Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Sýčci na pokraji vyhynutí

  vydáno  •  Zvířata · Ptáci · Příroda

  Sýčci nepřivolávají smrt na lidi, tato pověra jim nesvědčí. Naopak lidi přivolávají smrt na sýčky.

  Sýček, © No-longer-here

  Ornitologie je věda, která se zabývá nejen našimi opeřenci. Tento článek je prvním krokem vstříc mé ornitologické budoucnosti. Dnes vám ukážu druh u nás téměř na pokraji vyhynutí a jak ho můžeme zachránit. Jedná se o sýčky obecné.

  Sýčci byli dříve (ve 20. století) hodně rozšíření po celé ČR, ale teď až 94 % jejich populace ubylo a my známe příčinu. Sýčci jsou v podstatě něco jako taková měřidla, která ukazují, jak dobré je v určité oblasti zemědělství a kde jsou pole nejvíc stříkaná proti hmyzu. Živí se totiž většími brouky a sem tam si uloví nějakou malou myš. A kde je pole stříkané proti hmyzu, tam se sýčci nemají šanci uživit. Takže to je první z mnoha důvodů, proč jsou u nás na pokraji vymření.

  Sýčky také hodně lákají trubky a roury, do kterých s oblibou lezou. Ovšem pokud se dostanou do nějaké svislé roury, která je dole zakrytá, tak se nějak dostanou pouze dolů, nahoru už ne, protože povrch roury je na ně moc kluzký. A takové staveniště, kde jsou roury, je pro ně obzvlášť nebezpečné. Nejedná se o útočiště pro tyto drobné sovičky. Mnohdy je nalezený úkryt jejich zkázou.

  Jak sýčkům pomoci a dopřát jim jimi oblíbené roury? Snadným řešením je dát rouru pokud možno vodorovně, nebo ji jen na vrchu přikrýt např. kouskem síťky nebo mříže.

  Smrtelnou pastí je pro sýčky také barel nebo koryto s vodou pro domácí zvířata. Do vody vlezou, ale po stěnách se už zpátky právě kvůli kluzkému povrchu, kde se nemají o co zachytit, nedostanou. Řešením je tedy například nechat na hladině plavat třeba kousek dřeva, pokud tedy musí být barel otevřený, nebo dát přes okraj zevnitř síťku, aby se po ní vyšplhali nahoru, jinak se mohou i utopit. Právě tyto případy mají největší podíl na vymírání sýčků v ČR.

  Prosím, pomozte zamezit vymírání tohoto krásného sovího druhu u nás. Když každý přispějeme svým malým kouskem, máme šanci tento u nás ohrožený druh zachránit. Předem děkuji těm, kdo článek dočetli až sem a pokud možno také pomůžou svým malým kouskem.

  Do debaty pod článek můžete napsat, zda jste se již ve volné přírodě s touto malou sovičkou setkali.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 31. října v 10:18.
  Anež v něm napsala:

  sovy mám moc ráda

  Příspěvek z 31. října v 7:37.
  Anežka9 v něm napsala:

  Já sovy přímo miluji a to se psalo o té rouře tak to jsem s taťkou dělala a opravdu tam byl schovaný nějaký sýček. Naše rodina taky docela přispěla na nějakou organizaci s těmi sycky. Článku dávám 5 tlapek jak jinak samozřejmě $>ok