Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Syrová strava pro psy – jak na to?

  vydáno  •  Zvířata

  Pokud máte doma pejska a rádi brouzdáte po psí sekci internetu, je pravděpodobné, že jste se již setkali s lidmi, kteří krmí svého psa syrovou stravou neboli barfují. Ráda bych vám k tomuto stylu krmení napsala něco víc.

  Koláž, syrové maso a pes, © –MM–

  V dnešní době je velmi populární krmit svého pejska granulemi z obchodu. Častým problémem však u těchto krmiv je, že obsahují ingredience, které nejsou pro pejska vhodné – podobně jako mcDonalds pro nás lidi není příliš vhodný. Proto někteří páníčkové krmí svého čtyřnohého mazlíka raději syrovou stravou. Vše má ale své výhody i nevýhody.

  Zkratka BARF znamená Biologically Appropriate Raw Food = biologicky vhodná syrová strava.

  Syrová strava pro psy, neboli barf, je způsob krmení psa imitující to, co psi jedli po celá tisíciletí v minulosti. Psi jsou všežraví masožravci, což znamená, že hlavní složkou jejich potravy by mělo být maso, ale i různé rostlinné zbytky atp. V minulosti psi pojídali vše, co lidé nechtěli – kosti, odřezky masa, sem tam myšku nebo ptáčka, vajíčka, zeleninu, ovoce, mléko, oříšky, semínka, kořínky, pečivo... Potíž je v tom, že během posledních 100 let se lidský jídelníček natolik změnil, že již není vhodné dávat pejskovi zbytky z kuchyně.

  Tedy, pes na barfu by měl za den sežrat syrové kosti, svalovinu, orgány, zeleninu, ovoce, můžeme přidat vajíčko a obilniny, semena, některé oříšky (bacha, některé jsou pro psy jedovaté!) či nějaké doplňky. Barf tedy rozhodně není jen o krmení masem – pouhé maso totiž ani zdaleka neobsahuje vše, co pes potřebuje!

  Syrové potraviny pro psy, © A_Different_Perspective

  V čem by měl být barf lepší? Ač by se s ohledem na výživové hodnoty měl barf rovnat těm nejlepším granulím, za sebe si myslím, že pes krmený syrovou stravou má z jídla mnohem větší požitek. Co byste raději vy? Pilulku, co chutná jako řízek, nebo skutečný řízek? Také trávení pejska na syrové stravě je zvyklé na větší množství různých mikrob, proto jej jen tak něco nerozhodí. Dále mají pejskové na barfu čistší zuby, protože si je žvýkáním masa a kostí čistí. Některým se zlepší srst a mají více energie a méně nemocí. Krmení barfem je kolikrát navíc levnější než krmení kvalitními granulemi.

  Je však důležité si uvědomit, že přechodem na syrovou stravu přebíráme zodpovědnost za výživu svého pejska a měli bychom si vše důkladně nejdřív nastudovat, protože nevyvážený barf je horší jak kvalitní granule. Dále je třeba dbát na čistotu – mýt si ruce po manipulaci s masem, umývat veškeré příslušenství a případně špinavou podlahu, aby se zabránilo přenosu infekce. Také bychom měli pejska hlídat, když žere kosti, s tím, že mu musíme vybrat takové, které jsou měkké a odpovídají jeho velikosti. O příliš tvrdou kost si může pes zlomit zub, a pokud kosti příliš hltá nebo sežere kost vařenou (nikdy nedáváme vařené!), může si ji zapíchnout do krku. Také ne každému pejskovi musí nutně barf vyhovovat, nebo mu nemusí vyhovovat určitá kombinace, která vyhovuje jiným psům.

  Kolem syrové stravy panují různé mýty, které jsou často nesmyslné, jako třeba ten, který praví, že pes krmený syrovým masem bude agresivní. Pokud by toto byla pravda, pak bychom si psy nemohli nikdy ochočit, protože v pravěku granule jaksi byly nedostatkovým zbožím. Jediné dvě situace, kdy může být agresivita spojená s jídlem, je potřeba psa si chránit potravu (což se netýká barfu jako takového) nebo nedostatek určitých živin, což agresivitu vyvolat může – to se ale netýká správného barfu.

  Veterináři krmení syrovou stravou neradi vidí a je dost možné, že si vám bude veterinář hubovat, pokud přejdete. Veterináři to, dle mého názoru, dělají, protože si stále málokdo přečte dostatek informací o správném barfování, lidé jen slepě sledují trend, což může vyústit ve zdravotní problémy našeho čtyřnohého parťáka.

  Já sama barfuji se svým pejskem již od štěněte – má krásnou srst, spoustu energie, jídlo jí chutná a nevzpomínám si, že by snad někdy měla v téměř roce života nějaké zažívací potíže. Barfovat jsem začala, protože mi drobeček nechtěl jíst granule, avšak syrová strava jí chutnala velmi a mě, jakožto studenta biologie, psí výživa začala bavit.

  Ve výsledku je jen na vás, jak budete svého pejska krmit. Krmte však prosím pouze kvalitně, váš chlupáč vám bude vděčný a bude tu s vámi ještě dlouho.

  Chcete se dozvědět, jak správně barfovat? Vše popisuji na této stránce: www.barfnet.estranky.cz

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 24. června ve 21:57.
  Dari v něm napsala:

  Zajímavý článek. Se vším souhlasím, pět tlapek!

  Příspěvek z 20. června v 9:34.
  Kubik111 v něm napsal:

  Naší vlčici dáváme takové šišky hovězího masa, které kupujeme přímo v obchodě pro psy v naši obci. Jí to i kocour. :-D

  Příspěvek z 20. června v 8:52.
  Anežka9 v něm napsala:

  Taky jsme názoru jako tygřice akorát že mi máme štěně a granule mám furt a já bych přešla na barf ale můj táta říká že bude radši kupovat maso pro nás než pro psa. Nikdy ho nechápu. Skusim mu to nikdy vysvětlit. Jinak 5 tlapek.