Sama jsem člověk, který už odmalinka tábory vymetal. Na prvním jsem byla někdy v čerstvých pěti letech a od té doby jediný rok nevynechala. Kolikrát jsem jich stihla i víc a klidně i v zimě. Postupem času mě děsila představa, že s tím jednou bude konec, protože už na to budu velká. A z toho se zrodila myšlenka jet ne jako dítě či obecně účastník, ale jako vedoucí či nějaký pomocníček.
Nakonec mi to trvalo déle, protože v dnešní době už seženete i různé tábory pro teenagery či juniory, a tak můžete jezdit i třeba kolem dvaceti let… Ale věčně to není ono, že ano.
Než se dostanu k přesné práci, bylo by fajn jakési rozdělení, protože o průběh tábora se obvykle stará víc lidí, takže…
- Hlavní vedoucí – nejvyšší a nejdůležitější osoba, která má největší zodpovědnost za chod celého tábora i administrativu kolem, ne vždy se ale přímo účastní programu.
- Vedoucí (obvykle oddílový, ale může být i třeba programový) – ten, kdo je zodpovědný za děti, organizuje jim program a všechno okolo, musí být dospělý.
- Praktikant/instruktor – člověk, který dospělý být nemusí (ale je mu minimálně 15), často je to třeba odrostlé dítě či nějaký nováček, není za děti zodpovědný, ale pomáhá s nimi, je to taková pravá ruka vedoucích.
Některé tábory mají i víc různých „rolí“, jiné zase méně, třeba bez praktikantů, případně může někdo zastávat víc pozic při různých situacích a podle potřeby. Teď už se ale vrhneme na to, jak vypadá běžný táborový den z pohledu dospěláka…
Ráno někdo musí být na nohou první a vzbudit děti, nebo minimálně dohlédnout na to, že se budí samy a vše je v pohodě. Nahnat všechny na snídani a zase mít přehled o tom, že vážně nikdo nechybí, že nikoho nic nebolí a že je všechno ok. Po snídani mají děti většinou chvilku volno, ale program se sám nenachystá a děti se samy nepohlídají, že ano…
Vedoucí tedy volno většinou nemají, všechno se musí připravovat, na nic nezapomenout a do toho stále mít pod kontrolou děti. Při programu je pak o zábavu vystaráno. Po konci zase všechno uklidit a chystat dál (je-li to třeba), dávat pozor na děti, případně i řešit oběd, což je dost práce navíc (zejména pokud není extra člověk v kuchyni nebo když třeba musí vedoucí jídlo dovážet).
O poledním klidu bývá pro děti dostatek volna na odpočinek. Toto volno sice mají vedoucí také, ale děti někdo musí hlídat stále, je-li na přípravu náročnější odpolední program, tak se také nepřipraví sám (v horším případě se samo ani neuklidí po jídle). Na druhou stranu je toto takové nejvíc použitelné volno, při kterém se v případě potřeby obvykle může natáhnout i někdo z vedoucích.
Odpoledne pak probíhá stejně, děti blbnou, ale někdo je musí hlídat a korigovat, bavit je, ale i na ně dávat pozor, a to až do večera, vlastně se to pořád všechno opakuje. S večerním programem je to podobné, ale večerka často přináší další noční můru – zvlášť když někteří velmi rádi ponocují. Není nic neobvyklého, když vedoucí klidně ještě i hodinu po večerce stále řeší, že není klid… A to už pak fakt chce obvykle vraždit, jenže nemůže!
A když je konečně klid a všichni se můžou sejít, protože nikdo ani nemusí sedět u dětí, tak je obvykle pohled na hodiny dost děsivý. O noční hrách ani nemluvě. Než se pak pošéfují všechny více či méně důležité věci včetně plánů na další den, tak je už čas vážně akorát padnout do postele, i na to však bývá dost pozdě. Zvlášť když děti můžou přijít i v noci a vedoucí mají vstávat první. A ráno zase nanovo…
Takže jak to shrnout?
Hlavní výhodou rozhodně je, že člověk může jet na tábor vlastně zadarmo (neplatí ubytování ani jídlo), celý si ho užije, vypadne do přírody a leckdy dostane i nějakou finanční odměnu. Na druhou stranu je minimálně nějaký vedoucí neustále zodpovědný za děti (a praktikant zase každou chvíli s nimi, i když ostatní třeba „jen“ něco chystají). Musí se počítat i třeba s tím, že může v noci dítě přijít, že je mu špatně. Kolikrát má člověk i dost málo spánku, což není jen jakousi noční pohotovostí, ale i tím, že se brzy vstává a pozdě chodí spát (zejména tedy při nočním programu) a přes den zrovna hromada času na pauzu fakt není. I když je to samozřejmě tábor od tábora.
Jestli tedy hledáte brigádu na léto hlavně proto, abyste si vydělali, pak podle mě tábor ideální určitě není. Máte na něm totiž práci prakticky 24 hodin denně a leckde vám sice nějaké peníze dají, ale určitě seženete i daleko lépe placené pozice. Pokud ale tábory milujete, práce s dětmi vás baví, chcete vypadnou ven, užít si to a nevadí vám, že to může být i dost náročné, pak se toho určitě nebojte.