Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tajemná slova herdule a podvinek

  vydáno  •  Volný čas doma · Vyrábíme
  Tahle slova nejsou běžně známá. Zato každý, kdo dovede paličkovat, moc dobře ví, co znamenají. Že jste o paličkování nikdy neslyšeli? Od května 2007 chodím do kurzu paličkování, tak vám zkusím tuhle azjímavou techniku představit.

  © Radkaa

  Paličkování je vlastně způsob splétání provázků na speciální podložce - herduli. Nitě jsou namotané na paličkách, což jsou taková srandovní dřívka, která mohou být pláštíková nebo bezpláštíková. Než začnu paličkovat, tak si nejdřív namotám paličky. Ale ještě před tím si musím na herduli dát tvrdý papír - nejlépe čtvrtku. Na to si dám podvinek, což je namalovaná předloha, kterou si mohu koupit nebo sama namalovat (to mám radši).

  hobby.cz 

  Jak vyrobit paličkovanou krajku?

  No a nakonec si na to dám igelit - třeba pytlík (ale hlavně čistý). A proč igelit? Protože inkoust z některých tiskáren nebo i tužka, kterou si podvinek kreslím, může špinit. Paličky jsou lepší pláštíkové, protože chrání nit před prachem nebo špinavýma rukama. Pak potřebuji krajkářské špendlíky, speciální nůžtičky, háček a další vylepšováky.

  V neposlední řadě samozřejmě nitě - nejlépe perlovky. Dělají ale i jiné síly a barvy. No a pak už paličkuji. Začátek je hodně těžký a tak mi ho někdy dělá paní z kurzu. Po každé řadě dám špendlík, aby krajka držela tvar. Někdy i připojuji háčkem. Když už to mám hotové, tak to ukončím, nalakuji, sundám z herdule a dělám opět další. Když se to chcete naučit, rozhodně choďte do kurzů!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 21. dubna 2009 ve 21:26.
  -clover-spionka- v něm napsal:

  Je to krasny

  ahoj ja taky rada paličkuju1010

  Příspěvek z 19. dubna 2009 ve 13:01.
  Embri v něm napsal:

  Reakce na lucinecka8888:

  taky sem to nepochopila

  Příspěvek z 19. dubna 2009 v 11:03.
  lucinecka8888 v něm napsal:

  Reakce na fblucka:

  2382424665no to musíte chodit na paličkování a kopit si paličky špendlíky stojánek herduli karton a je to dost drahý protože jedna palička stojí 13 korun a víc třeba 36 a potřeboješ jich tak 40 40 . 13 = 520 a pak se musíš naučit ty paličky přehazovat tak aby ti vznikala krajka ale tu krajku uděláš tak že ty paličky občas připojíš takže si musíš kopit i háček a je toho ještě hodně206