Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tajemství vesmíru: Slunce

  vydáno  •  Volný čas venku · Vesmír · Povolání · Škola
  O vesmír se zajímám již dlouho. Proč vesmír? Je snad něco monumentálnějšího, zázračnějšího a více fascinujícího než vesmír? Představte si ty neuvěřitelné časy, vzdálenosti, velikosti. A to nejkrásnější je, že se všechno odehrává nad našimi hlavami. Zkuste se zadívat na oblohu, na Slunce a spojte si nové poznatky s živým monumentem nacházejícím se přímo nad vámi.

  Pět let Slunce - fascinující časosběrné video, © NASA

  Čtenáři píší Alíkoviny

  V této rubrice najdete texty dětí, uživatelů Alík.cz. Vizitku autora najdete kliknutím na odkaz v závěru článku. Pokud se chcete přidat a stát se autorem Alíka, můžete svůj text i s průvodní fotkou vložit zde. Svůj článek pak hledejte v Alíkovinách, v rubrice Čtenáři píší Alíkoviny.

  Slunce je centrální hvězdou naší Sluneční soustavy. Sluneční soustava je systém osmi planet, které obíhají kolem jedné jediné hvězdy a to je právě Slunce. Žádnou jinou hvězdu už ve Sluneční soustavě nenajdeme.

  Stavba Slunce

  Slunce je tvořeno z několika vrstev. Tou nejvrchnější je koróna. Následuje chromosféra, fotosféra, konvenční zóna, zářivá zóna a nakonec jádro. Na povrchu můžeme naměřit teplotu až 5 500°C a uvnitř Slunce neuvěřitelných 15 milionů °C. Umíte si to představit? Když v létě je 34°C a umíráme horkem? Neskutečné, že?

  Všichni víme, že Země se ve vesmíru pohybuje. Kolem Slunce a kolem své osy. Ale co Slunce? Zůstává stále na místě? Ne, i Slunce se pohybuje a to, kolem středu naší galaxie, jeden takový oběh mu trvá 210 milionů let. Další nepředstavitelné číslo. A dále kolem osy, to mu trvá 29 dní.

  Jak ovlivňuje Slunce Zemi?

  Nejvýrazněji zřejmě svou energií, kterou Slunce vytváří přeměnou vodíku na helium. Na Zemi ji můžeme zachytit v podobě tepla, světla nebo UV záření. Slunce také ovlivňuje délku dne a roční období. S energií souvisejí také sluneční skvrny, černé skvrnky na Slunci. Ty mohou mít průměr 100  až 50 000 km. Pro srovnání: délka rovníku Země je 40 075 km.

  A jak vznikají? Jejich vznik je trošku složitější: magnetické pole brzdí proudění tepla ve fotosféře. To znamená, že to jsou oblasti s menší teplotou než zbytek povrchu.

  Slunce vzniklo asi před 4,7 miliardami lety. Vědci odhadují, že bude žít ještě dalších 5 miliard let. A až přemění všechen vodík na helium stane se z něj červený obr a později vychladlý bílý trpaslík. 

  Ale neboj, toho už se nikdo z nás nedožije. Snad se vám můj článek líbil. Pokud ano, můžete se těšit na planetu Merkur.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 4. května 2015 v 16:06.
  kikionka1 v něm napsala:

  Vesmír 4ever

  Astronomie je boží věda :3

  Příspěvek z 7. března 2015 ve 12:08.
  minebulid v něm napsal:

  Reakce na Oríšek:

  i moja

  Příspěvek z 7. března 2015 ve 12:07.
  minebulid v něm napsal:

  RAD

  NO VESMIR MA RAD ALE MNE MOC NEBAVI2525