Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tajenka na staré české pohádky

  vydáno  •  pohádky · filmy · tajenky

  Staré české pohádky, které se navždy zapsaly do paměti většiny diváků, jak mladších, tak i starších. Zkuste si udělat tajenku a zjistěte, jak dobře je znáte.

  Krkonošská pohádka - František Peterka (Krakonoš) a Ilja Prachař (Trautenberk), © Česká televize

  Mám velice rád naše české pohádky. Líbí se mi především ty klasické staré. Moc se mi líbí pohádky s Vladimírem Menšíkem.

  Mezi mé oblíbené pohádky patří:

  • Princové jsou na draka
  • Jak se budí princezny
  • S čerty nejsou žerty
  • Létající Čestmír
  • Za humny je drak

  Připravil jsem si pro vás nějaké starší pohádky. Věřím, že je budete znát a pokud by se stalo, že vy, nejmladší, budete mít u nějaké pohádky mezeru, požádejte rodiče, určitě vám poradí. :-)

  1.
  2.
  3.
  4.
  5.
  6.
  7.
  8.
  9.
  10.
  11.

  Výborně! Zvládl jsi to na jedničku!

  1. Pohádka, která byla natočena roku 1997. Syn loupežníka je vzdělaný, slušně vychovaný chlapec, který ovšem musí převzít loupežnickou živnost po svém otci. Naštěstí se ho ujme drvoštěp Drnec, naučí ho pracovat v lese a díky šťastné náhodě nalezne svou matku, která se před lety ztratila, a seznámí se s princeznou, do které se zamiluje. V hlavní roli Jiří Strach a Barbora Seidlová. Výsledek obsahuje pouze první slovo pohádky.

  2. Dvoudílná historická pohádka natočená v roce 1951, jejímž hrdinou je pekař Matěj, který je nápadně podobný císaři Rudolfovi II. Císař se zajímá jen o umění, alchymii a hledání Golema. Zanedbává tak vládnutí, v důsledku toho královská pokladna chudne. Bájného Golema nachází, ale zájem o něj mají i lidé s nečistými úmysly, kteří se ho chtějí zmocnit. Shodou náhod, jednoho dne dojde k záměně pekaře Matěje, za císaře Rudolfa. Matěj, jménem císaře okamžitě udělá v celém království pořádek, v čemž mu pomůže i nalezený Golem, který je zdrojem obrovské energie. V hlavní roli Jan Werich.

  3. Pohádka, která byla natočena v roce 1977. Děj se odehrává na hradě Brtník a je o partě dětí, která se kamarádí s duchy žijícími na hradě. S jejich pomocí musí ubránit hrad, ve kterém chce hamižný vedoucí samoobsluhy Jouza pěstovat žampiony na prodej. Děti ve spolupráci s duchy opraví střechu hradu, díky čemuž hrad zůstane jim. V hlavní roli Tomáš Holý a Dana Vávrová.

  4. Pohádka, která byla natočena v roce 1971. Studentka čarodějnické školy je 300 let po škole. Díky zaříkadlu se podívá do říše lidí. Nastoupí do školy, kde využije triky, které se jako čarodějka naučila. Ve třídě pozná různé spolužáky a jeden se jí moc líbí. Postupem času zjistí, že se jí mezi lidmi vlastně moc líbí a vracet se za žádnou cenu nechce. Snaží se urychleně sehnat bylinu z babského ucha, jelikož díky by se nemusela vracet do říše pohádek. Babské ucho nakonec sežene a nemusí se vracet. V hlavní roli zpěvačka Petra Černocká.

  5. Pohádka, která byla natočena v roce 1954. Krále, který má tři dcery, zajímá jak ho která má ráda. První dcera Drahomíra má svého královského otce ráda jako zlato, to se králi líbí. Druhá dcera Zpěvanka má ráda svého královského tatínka jako zlato v hrdle, protože ráda a pořád zpívá. I to se králi líbí. Nakonec se zeptá třetí dcery Marušky, jak ho má ráda. Ta odpoví, že má ráda svého královského otce jako sůl. To se ale králi nelíbí, protože sůl je pro něj běžná a obyčejná věc. Král se rozzlobí a Marušku vyžene z domova. Aby si dokázal, že má pravdu, nechá všechnu sůl v království naházet do potoka. Záhy ale zjistí, že bez soli se nedá vařit a že je tudíž pro lidský život nezbytná. Když se dozví, že jakási vesničanka sůl neodevzdala, jak nařídil, vydá se za ní a chce všechno své bohatství vyměnit za trošku soli. Vesničanka však odmítne a král si v tu chvíli uvědomí, jak moc je sůl cenná a jak velmi Marušce ukřivdil, a v duchu Marušku odprosí. V závěru se objeví babička kořenářka, u které se Maruška schovala a dá králi nevyčerpatelnou solničku, ze které se sype tolik soli, kolik ji kdo potřebuje. V hlavní roli Jan Werich a Milena Dvorská. Výsledek obsahuje pouze první dvě slova pohádky.

  6. Pohádka, která byla natočena v roce 2000. Klasická pohádka od K. J. Erbena, ve které rodiče nemohou mít děťátko, tak muž své ženě vyřeže dřevěné děťátko ze samorostu, nalezeného v lese. Dřevěné děťátko jednoho dne obživne a má neustále hlad. Rodiče ho už nemají čím krmit, tak začne pojídat i lidi ve svém okolí včetně sedláka s koňmi a povozem. Jeho nenasytnost ukončí až stará babka, která se sníst nenechá. Chlapce zneškodní motykou a tím osvobodí všechny snědené lidi.

  7. Královští bratři, dvojčata Jaromír a Jaroslav, se jednoho dne od svých královských rodičů náhodou dozví, že měli staršího bratra, který zmizel v zemi Démantových skal. Důvodem jeho zmizení je obraz krásné dívky, kterou se bratr před lety vydal hledat. Jaromír uchvácen krásou dívky se ji a svého staršího bratra vydá hledat, ale potká ho stejný osud jako staršího bratra. Oba bratry osvobodí princ Jaroslav, který se vydá hledat své dva bratry, nenechá se zmást krásou dívky a splní tři úkoly, které jsou nutné k osvobození bratrů. V hlavní roli Pavel Trávníček.

  8. Pohádka, která byla natočená v roce 1984. Volné pokračování pohádkového seriálu, ve kterém je čaroděj nucen žít v říši lidí jako havran. Do říše pohádek se vrátit nemůže, protože zapomněl zaklínadlo. Pomoci by mu mohl inženýr Zachariáš a jeho počítač Kecálek. Čaroděj se nechá zaměstnat v ústavu, kde je superpočítač a pokusí se kombinacemi písmen zjistit zapomenuté zaklínadlo. Pokus se podaří, Kecálek na zaklínadlo přijde, ale to se nešťastnou náhodou dostane do rukou Ing. Zachariáše, který nemá rád zvířata a zaklínadlo použije k tomu, aby všechna zvířata nechal zmizet z města. V hlavní roli Jiří Lábus.

  9. Dětský film natočený v roce 1975 podle knihy Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera. Parta malých kluků, kteří dělají samé rošťárny, se dozví o údajném pokladu, který má být ukrytý někde ve zřícenině hradu Pokštějn. Chlapci se domluví, že půjdou poklad hledat. V troskách hradu opravdu poklad najdou, není to však pravý poklad, ale uloupené peníze, které si na hradě schovali zloději. V hlavní roli Michael Dymek.

  10. Pohádka, která byla natočená v roce 1952. Říká se jí pohádka všech českých pohádek. Princezna Krasomila je velmi namyšlená a odmítá se provdat za urozeného a spravedlivého krále Miroslava. Miroslav je však velmi mazaný a vstoupí do služby na zámku princezny Krasomily jako zahradník. Vypěstuje zvláštní hrající květinu, která ovšem hraje jen dobrým lidem. Pomocí této rostliny, práce a lásky se mu podaří princeznu napravit. Svatbě však brání tři proradní rádcové, kvůli kterým musí král Miroslav s princeznou uprchnout, skrývat se u prostých lidí a nakonec svést boj s vojáky, kteří mají krále a princeznu uvrhnout do žaláře. V hlavní roli Alena Vránová. Výsledek obsahuje pouze první slovo pohádky.

  11. Pohádka natočená v roce 1983. Dívka, která se cítí osamělá a chce se stát členkou party, vedenou lumpem Osvaldem. Na příkaz Osvalda ukradne v obchodním domě balíček modelíny, která ožije a stanou se z ní dva panáčci formeláci. V hlavní roli Žaneta Fuchsová. Výsledek obsahuje pouze první slovo pohádky.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 20. září v 19:42.
  Kábéčko v něm napsal:

  Pěkné, díky! 5 tlapek

  Příspěvek z 19. září v 7:34.
  vikiliky v něm napsala:

  Pohádková tajenka je moc dobrý nápad, Jak jinak než všechny tlapky.

  Příspěvek z 19. září v 0:43.
  Rex999 v něm napsal:

  Děkuji! :-)