Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Takový tradiční Štědrý den

  vydáno  •  Vánoce
  Asi každý z vás se těší na Vánoce. Proto jsem se rozhodla, že vám popíšu svůj klasický Štědrý den, který asi prožíváte všichni dost podobně jako já (pokud nejste rybáři). Stromeček máme nazdobený už od 23. prosince, abychom mohli celý příští den zasvětit práci.

  Nejkrásnější Vánoce 2009, © Julie Heroldová, 8 let

  Obyčejně ráno vstáváme okolo půl deváté, po ranní hygieně a oblékání si mamina vezme zástěru a jde klepat řízky a dělat salát, zatímco já, táta a moje sestra většinou uklízíme pokoj, aby se Ježíšek nezhrozil nad tím, jaký tu máme nepořádek (maminčina slova).

  Po úklidu jdeme pomáhat mamině s balením řízků a já potom pomáhám smažit, zatímco sestra s maminkou upravují salát.

  Dopoledne si obyčejně povídáme, ujídáme kousky cukroví a pijeme teplý čaj (rodiče kávu), nebo jedeme k babičce a dědovi na oběd. K obědu míváme něco lehkého, jako třeba salát nebo něco bezmasého, abychom viděli zlaté prasátko. Někdy zlobím sestru a říkám, že jestli ho chce vidět, ať se podívá do zrcadla. Pak se urazí a celé odpoledne se mnou nemluví.

  Odpoledne jedeme domů a připravujeme stůl, upravujeme výzdobu bytu a chystáme se na večer. Večerní atmosféra je hektická, nervózní a napjatá, celou dobu myslíme na jedno - večeře.

  Vše připravujeme - řízky, bramborový salát, citrony, coca colu (nebo jiný nápoj) a stůl je hotový. Potom uklidíme, dáme si mobily na linku a pejskův pelíšek k našemu stolu, aby nezlobil. U nás platí zásada, že se od stolu nezvedáme, protože tradice dodržujeme - jako třeba i rozkrajování jablka, zapalování svíček v ořechu atd.

  Po štědrovečerní večeři jdu se sestrou a taťkou se psem, aby mamka umyla nádobí, uklidila a otevřela okno, aby přiletěl Ježíšek a nadělil. Po příchodu domů se sestřička pořád nemotorně ochomýtá, ale má to marné, protože ještě chvilku si povídáme a až poté vstoupíme do pokoje a otevíráme dárky.

  Při tom se mi vždycky derou slzy do očí, proto platí zásadní pravidlo: Lepší je dávat než dostávat! Protože je pak mnohem lepší pocit se dívat na to, jak jsou lidé potěšeni daným dárkem, než se dívat na věci, které jsem dostala já (ale samozřejmě že máme také radost). Veselé Vánoce!

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 30. prosince 2009 v 17:41.
  lysákrysa v něm napsal:

  nevím

  nám tedy ještě nikdy stromek neshořel ani dárky.

  Příspěvek z 30. prosince 2009 v 16:03.
  ----L-O-V-E---- v něm napsal:

  zavidim

  Strasne vam zavidim.Ja dostanu darky az v lendu.Jsme totiz na dovoleny v zahranci.Strasne se na darky tesim ale jsem uz protivna protoze vsichhni darky uz dostali krome me.Budou to proste jine Vanoce...15

  vajco7 v něm napsal:

  xD???

  zacal nam horet stromek od prskavek a darky nam taky zacli horet a ted bydlime u smradlave babicky fuuuuuuj2323nikomun to nepreju