Základní informace
Tarbík egyptský patří do skupiny menších až středně velkých hlodavců z podřádu myšovců, kam kromě tarbíkovitých patří i myšovití hlodavci. Tarbíkovité nejčastěji najdeme v mírných podnebných pásech Evropy a Asie nebo v oblastech severní Ameriky a v pouštních a polopouštních oblastech severní Afriky a na Blízkém východě v Asii. Přímo tarbík egyptský žije hlavně v severní Africe a na Blízkém východě.
Potrava
Tarbík se většinou živí hlízami, semínky trav nebo třeba hmyzem. V nejhorším případě se dokáže živit i částmi rostlin. Loví spíše v noci, je to noční tvor, který přečkává noc ve vydlabaných norách. Co se týče pitného režimu, tarbík nemusí skoro vůbec pít, protože vodu získává z potravy.

Hlízy, © Couleur
Vzhled
Tarbík Egyptský má tělo dlouhé cca 10 až 12 centimetrů, ocas má dlouhý 15 až 25 centimetrů a váží kolem 43 až 75 g. Neobyčejně divný je v tom, že jeho zadní končetiny vypadají jako končetiny od klokana, jsou velmi dlouhé a 4× větší než ty přední. Svůj dlouhý ocas používá pro rovnováhu těla při celkovém pohybu. Prsty nohou má osrstěné, zvětšuje mu to plochu chodila a díky tomu se může bez obav pohybovat po písku, aniž by se propadl. Uši a oči má neobyčejně velké.
Rozmnožování
Samice tarbíků rodí maximálně 4 mláďata, ale vrh dalších se může opakovat už po třech měsících. Po narození každé mládě váží okolo 2 gramů, dokážou se ale osamostatnit už po dvou měsících po narození.
Domácí chov
Chov tarbíků není vůbec náročný, postačí jim jedno větší pouštní terárium o velikosti alespoň 1,2 × 0,8 m. Ke krmení je nejlepší směs různých semínek, sušená zelenina a ovoce, nebo suchá tráva. Je to spíše samotářské zvíře, proto se nedoporučuje je chovat ve větším množství.
Příbuzné druhy
Tento článek je o tarbíku egyptském, na světě ale existuje i tarbík Blanfordův a tarbík velký. Tyto druhy se od sebe moc neliší.
Zajímavosti
Tarbík egyptský dokáže díky svým zadním končetinám skočit až 2 metry, dokáže ale při skoku prudce změnit směr, a tím dokáže odradit případné nepřátele. Prsty mají porostlé srstí, a to jim umožňuje skákat po písku, aniž by se probořili.
Z mého pohledu
A jak toto zvířátko vidím já? No, je to celkem složité .
Za mě nejvíc divně vypadají ty zadní končetiny, je to jako myš a klokan v jednom. Abych ho zhodnotil, dal bych mu 7/10, samozřejmě v ohledu vzhledovém.
Na druhou stranu, každé zvíře je něčím originální, a zároveň je něčím zajímavé. Není to tak?
Pokud vás zajímá, jak se tarbík pohybuje, můžete se podívat na tohle video: