Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Televizní seriál Ochránce – recenze

  vydáno  •  televize · filmy · rodičům · šikana · škola

  V neděli 5. září bude vysílán první díl nového televizního seriálu Ochránce, který se týká zejména školního prostředí. O čem tento seriál je, pro jaké diváky je určen, co se v něm divák dozví a stojí za to seriál vidět? O tom pár slov v následující recenzi.

  Záběr ze seriálu Ochránce, © Česká televize

  V neděli 5. září ve 20:10 bude na ČT1 vysílán první díl nového televizního seriálu Ochránce. Tento seriál se odehrává do značné míry ve školním prostředí, ale také na úřadech, v domácnostech a na dalších místech, která se školstvím nějakým způsobem souvisí. A řekněme to otevřeně, ten seriál se týká problémových záležitostí, například šikany, násilí, smrtelných nehod a dalších hodně nepříjemných záležitostí. Tyto případy v seriálu řeší školský ombudsman, kterého hraje herec Lukáš Vaculík.

  O čem seriál je a pro koho je určen

  Přestože seriál je do značné míry o dětech a o školním prostředí, není ani tak moc určen pro děti, jako spíš pro rodiče, učitele a případně další dospělé, kteří nějakým způsobem mají kontakt se školstvím. V seriálu jsou záběry, které mohou působit poněkud depresivně, značnou část děje tvoří nějaké povídání mezi učiteli, úřady, rodiči a podobně, které je poněkud psychologické, ale dětem by to moc neřeklo a moc by je to nebavilo, a zejména u jednotlivých dílů většinou chybí něco, co by se dalo nazvat „šťastný konec“, který je u díla pro děti poměrně dost důležitý. Mladším dětem bych seriál asi vůbec nedoporučil, starším dětem jen po důrazném varování a v přítomnosti rodičů. Na webu České televize je seriál označen jako do 15 let nepřístupný.

  A o čem že tedy seriál je? V deseti dílech seriálu jsou představeny některé závažné případy, které se skutečně staly, které se případně mohou stát znova, a při jejich řešení může pomoci právě školský ombudsman. Nejde však o přesný dokumentární záznam konkrétních případů, skutečné případy jsou použity jako základ jednotlivých dílů, ale detaily jsou pozměněné. V některých dílech byly například dva nebo tři skutečné podobné případy sloučeny do jednoho, ve všech dílech se na řešení případů podílí školský ombudsman (v podání Lukáše Vaculíka), i v případech, kdy v reálném případě u toho školský ombudsman vůbec nebyl, například proto, že se k tomu nedostal, nebo proto, že se skutečný případ stal v době, kdy funkce školského ombudsmana ještě neexistovala. Úkolem seriálu tedy není ty skutečné případy popsat do detailu, ale spíš upozornit na to, že se takové věci stávají, a hledat cesty, jak takovým událostem předejít, a když už se stanou, jak se snažit řešit jejich následky.

  Tisková konference po novinářské projekci seriálu Ochránce

  Na novinářské projekci seriálu nám byly předvedeny dva díly, a to díl první a šestý. Na tiskové konferenci po promítání tvůrci sdělili, proč seriál natáčeli a jaké by mělo být jeho poslání, promluvili i jednotliví herci a byly zodpovězeny i otázky přítomných novinářů. Představitel hlavní role Lukáš Vaculík řekl, že původně vůbec nevěděl, že školský ombudsman skutečně existuje, a zpočátku myslel, že je to nějaká fikce, než se při natáčení dověděl, jak to je. Podle sdělení tvůrců při tvorbě seriálu se skutečným školským ombudsmanem komunikovali.

  Funkce školského ombudsmana existuje od 15. září 2014. Současný školský ombudsman PaedDr. Ladislav Hrzal je v této funkci od 15. září 2016. O poslání tohoto pracovníka je možno se dočíst na internetové stránce ministerstva školství, to není předmětem této recenze.

  První díl – Slabý kus

  První díl seriálu se týká střední průmyslové školy, tedy dětí ve věku kolem 15 a více let. Hned na začátku se na školní nástěnce objeví koláž, kde na velmi nevhodné fotografii jsou k vyfotografovaným osobám nalepeny hlavy jednoho učitele a tří žákyň. Neví se, kdo tu koláž vytvořil a pověsil ji na nástěnku. Ve škole se nějakou dobu vyšetřuje, zda nedošlo k nějakému nevhodnému a zakázanému vztahu mezi učitelem a dotyčnými žákyněmi, ale ty to rozhodně popřou, a dokonce v celé škole se objeví značná vlna podpory pro tohoto oblíbeného učitele. Nicméně tato záležitost je jen vedlejší a méně významnou epizodou v prvním díle seriálu, i když později je naznačeno, kdo a proč tuto nevhodnou koláž vytvořil a dal na nástěnku.

  Důležitější záležitostí, která je ústředním motivem prvního dílu seriálu, je skutečnost, že ve škole někteří žáci dlouhodobě šikanují učitelku angličtiny, a to dost drsným způsobem. Šikanu provádějí hlavně tři žáci jedné třídy. Situace trvá již řadu měsíců, někteří spolužáci z dotyčné třídy se snaží na to upozorňovat, ale někteří učitelé je s tímto upozorněním posílají za zástupkyní ředitele a zástupkyně se snaží záležitost ututlat. Když se však záběry z šikanování učitelky dostanou na internet, věc už ututlat nejde a tři agresoři jsou donuceni se učitelce omluvit. Nicméně nedlouho poté angličtinářka přímo ve škole upadá do bezvědomí a později umírá. Tehdy už nic ututlat nejde a věc se vyšetřuje.

  Záběr ze seriálu Ochránce, © Česká televize

  Kdo může za smrt učitelky angličtiny na zmíněné průmyslovce? Jsou to tři agresivní žáci, kteří ji ušikanovali k smrti, nebo za to může zástupkyně ředitele, která ingorovala nejen upozorňování na šikanu, ale i velmi vážný zdravotní stav učitelky, nebo si za to může učitelka sama svojí velmi nevhodnou životosprávou? Ve správné recenzi by se napsalo, že se to dozvíte ve filmu/seriálu. Zde však můžeme jen konstatovat, že na tyto otázky nedává jednoznačnou odpověď ani sám seriál. Jediné, na co se můžete těšit, je, jak to dopadlo s tím učitelem, jehož hlava se objevila na té nemravné koláži v úvodu tohoto dílu a který po smrti učitelky rozvířil některé informace, které byla snaha ututlat.

  Šestý díl – Veřejný nepřítel

  Šestý díl seriálu se týká venkovské základní školy. Na školní akci o prázdninách, šlo o akci typů příměstského tábora, na které se podílely dvě oblíbené učitelky, které takové akce pořádaly již řadu let, se utopil jeden z žáků. Mladší z učitelek ho vylovila z vody ještě živého, byl převezen do nemocnice, ale byl nějakou dobu v kómatu a později zemřel.

  Naprostá většina šestého dílu se týká vyšetřování tohoto neštěstí. Starší z učitelek se brzy stala veřejným nepřítelem, ve vesnici o ní kolují zprávy, že je alkoholička, lidé se na ni dívají jako na vraha, i když policejní vyšetřování ještě dávno není ukončeno. Na místo se dostaví školský ombudsman a snaží se zjistit, co a jak se stalo a které z kolujících fám se zakládají na pravdě. Je přítomen i policejním výslechům, ale nesmí do nich zasahovat. Může hovořit s lidmi a ptát se jich, ale nikdo není povinen mu odpovídat, mluví s ním jen ten, kdo chce. Hlavním terčem obyvatel je starší učitelka, ale i mladší dostává výhružné SMSky, v jedné z nich se jí dokonce vyčítá, že žáka vylovila ještě živého, a že ho měla nechat ve vodě. Školský ombudsman, který má minimum skutečných pravomocí, se aspoň snaží pomáhat zúčastněným osobám při vzájemné komunikaci. Za tím účelem má takovou růžovou příručku, ve které jsou uvedeny některé důležité rady, například jakým způsobem sdělit rodičům, že se při školní akci utopilo jejich dítě, jaké věty používat a jakých vět se naopak zásadně vyvarovat.

  Když se školský ombudsman pokoušel ve vesnici zjistit, odkud pocházejí různé fámy o učitelce a zda se zakládají na pravdě, byl některými obyvateli vesnice fyzicky napaden a surově zmlácen.

  Během vyšetřování se některé věci vyjasnily, nicméně jak jsem upozornil v úvodu, nějaký výrazný happy end nečekejte. A další osud zúčastněných taky není úplně jasně vyjádřen. Ale aspoň se dozvíme, kdo je odesílatelem té SMS, že ta mladší učitelka měla to dítě nechat ve vodě. To si však nijak nerozviřovalo, to si školský ombudsman s odesílatelkou vyřídil mezi čtyřma očima.

  Záběr ze seriálu Ochránce, © Česká televize

  Základní údaje

  Základní údaje o seriálu:
  Desetidílný seriál České televize
  První díl bude vysílán na ČT1 v neděli 5. září 2021 v 20:10
  V hlavní roli Lukáš Vaculík
  Režie Tereza Kopáčová a Tomáš Mašín
  Určeno pro diváky od 15 let

  Režiséři televizního seriálu Ochránce

  Zhodnocení seriálu

  Jak jsem již uvedl, seriál není příliš optimistický, chvílemi působí až depresivně, malým dětem bych ho nedoporučoval. Nicméně upozorňuje na věci, které reálně existují a je nutné na ně upozorňovat a není vhodné o nich mlčet. Jednotlivé díly vycházejí ze skutečných událostí, hledají příčiny, které k událostem vedou, zkoumají, zda se tomu dalo předejít, a snaží se najít způsob, jak postupovat, když už k špatné události dojde. Jak jsem uvedl, ty skutečné události nejsou popisovány dokumentárně, na drobné detaily se vztahuje autorská licence, někdy jsou dva nebo tři podobné případy součeny do jednoho příběhu, jinde jsou do jednoho dílu sloučeny různé události z různých míst. Ale základem zůstává varovat před vznikem takových událostí a hledat řešení a postupy, když události již nastanou.

  Plusy a mínusy:

  • Seriál upozorňuje na věci, které jsou závažné a o kterých se moc nemluví.
  • Seriál se snaží hledat řešení, tedy jak rozpoznat podmínky pro blížící se katastrofu, jak jí předejít a jak řešit, když už nastane.
  • Seriál sice popisuje konkrétní případy, ale ty jsou natolik upraveny a předělány, že neukazují jmenovitě na konkrétní osoby, takže nejsou takovým zásahem do soukromí lidí, kterým se to stalo.
  • Subjektivně bych řekl, že herecké výkony herců byly celkem dobré a přesvědčivé.
  • Vzhledem k tomu, že seriál vycházel ze skutečnosti, tak některé vymyšlené scény byly možná trochu zavádějící. Například to fyzické napadení ombudsmana v šestém díle může vzbuzovat dojem, že k něčemu takovému u nás někdy došlo, byť třeba i v jiném případě. Jak však tvůrci řekli na dotaz na tiskové konferenci, skutečný školský ombudsman jim řekl, že zažil leccos, ale přímo fyzicky napaden pro výkon své funkce nikdy nebyl.
  • Škoda že seriál není vhodný pro děti. Vzhledem k tomu, co obsahuje, není, no. Ale možná by stálo za to udělat buď podobný seriál vhodnější pro děti, nebo upravenou verzi tohoto. I děti by měly být varovány, co se může stát, jak tomu předcházet a jak to řešit.

  Jak jsem již uvedl, seriál bych malým dětem nedoporučil. Ale rozhodně bych ho doporučil rodičům, učitelům, ale i úředníkům majícím na starosti školství, policistům a vyšetřovatelům, a koneckonců dospívajícím a studentům nad 15 let by to taky mohlo něco dát. Ale připravte se na to, že to není žádná oddychovka, ale náročný a varovný seriál.

  A ještě několik fotek z natáčení:

  Několik záběrů z natáčení televizního seriálu Ochránce, © Česká televize

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 28. prosince 2021 v 8:53.
  kytarystka05 v něm napsala:

  Mě ještě nebylo 15 let ale sledovala jsem to s rodičiok Bylo to zajímavé a i poučné... Určitě doporučuji!

  Příspěvek z 5. září 2021 v 16:01.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Na seriál se také těším, super recenze

  Příspěvek z 25. srpna 2021 ve 14:43.
  Parníček512 v něm napsal:

  Taky se už nemůžu dočkat.