Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ten NEJ dárek jsem k Vánocům nedostala

  vydáno  •  Vánoce · Rodina
  Tím nejlepším dárkem je pro každého něco jiného: pro někoho to je nový počítač, televize, nový mobil, nebo třeba malé štěňátko. Nechci nějak odsuzovat ty, jejichž nejlepší dárky jsou takzvané zbytečnosti. Možná si v hloubi duše přejí úplně něco jiného, ale nechtějí si to přiznat.

  Nejkrásnější Vánoce 2009, © Johana Pogranová, 8 let

  Já osobně jsem k Vánocům chtěla nejvíc to, aby naše rodina byla zase pohromadě a šťastná.

  Moji rodiče se rozvedli, když jsem byla poměrně malá. Rodičům to nedocházelo, ale já jsem tu situaci chápala víc než dost. Byla jsem z toho nešťastná. Rodiče se doma pořád hádali, když ke mně do pokoje jednou přišla mamka a řekla, ať si všechno zabalím, že se stěhujeme. Nerada jsem opouštěla svůj pokoj, tátu a všechny tak známé věci. Nastěhovali jsme se do podnájmu s máminým novým přítelem.

  K tátovi jsem asi dva roky nechodila, až jednou mi napsal SMSku, jestli k němu někdy nechceme s bráchou přijít. Přišli jsme, ale on tam nebyl sám. Představil nám svou novou přítelkyni Sylvu a že prý se budou v létě brát.

  I se Sylvou to bylo docela dobré, ale od té doby, co se vzali, bylo to, jako by nám našeho tátu ukradla. Přestal se o nás tolik zajímat, ani s námi moc nemluvil. Jednou jsme se strašně pohádali. S bráchou jsme pak utekli domů a k tátovi jsme asi rok nechodili.

  Pak zase napsal SMSku, že se omlouvá a jestli to nechcem zkusit znova. Opět jsme souhlasili. Táta i Sylva se nám omluvili, všechno se tak nějak zlepšilo, ale... táta už nikdy nebyl stejný. Co já vím, třeba ještě někdy bude jako dřív, ale moc tomu nevěřím.

  Jak napsal Jan Kašpar ve své sbírce Tulikráska:

  Vánoce

  Otec mě pozval
  do kavárny
  a ptal se
  co chci
  (punč sachr?)
  co škola
  (baví tě to?)
  co matka
  (rozumíš mi?)
  co kluci
  (nepospícháš?)

  Ptal se
  co chci
  k Vánocům
  a já řekla
  TEBE
  (ale potichu)

  Nahlas jsem řekla
  BOTY

  Tak takhle nějak by se daly v pár řádcích popsat mé tehdejší pocity. Vím, že takových dětí je víc, že nejsem jediná, pro koho by byla tím největším dárkem celá a šťastná rodina.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (73)

  Příspěvek z 1. února 2011 v 16:19.
  háša v něm napsala:

  Reakce na nattálie:

  to já ne

  Příspěvek z 31. ledna 2011 v 19:13.
  Mary47 v něm napsala:

   tak to nejsi sama2727272727272727272727272727272727272727272727272727272727

  Příspěvek z 23. ledna 2011 v 16:55.
  nattálie v něm napsal:

  Reakce na hogreta:

  SOUHLAS S HOGRETA HAŠA JE ROZMAZLENEJ FRACEK a co napr deti z afriky ty zadny vanoce neznaj ti sou radi ze maji co jist tak se vspomatuj 50 darku je vazne moc ja dostala asi 25 a to ode vsech z rodiny dohromady a uz nwm co sem vlastne dostala tak se trochu zamisli deti v africe taky chcou neco mit ja sem napr obleceni co je mi uz maly a bylo jeste zachovany venovala na charitu