Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ten pravý mazlíček: osmák degu

  vydáno  •  Mazlíčci
  Asi před dvěma lety jsem se rozhodla, že si pořídím nějaké zvířátko. Jelikož bydlíme na vesnici, mohla jsem si pořídit všechno možné. Chtěla jsem něco extra.Vybírala jsem mezi agamou vousatou i jinými zvířátky, až jsem narazila na osmáka degu. Hned jsem věděla, že je ten pravý.

  Nejkrásnější MAZLÍČCI, Osmák degu, © MF DNES

  Obecná charakteristika:

  Osmák degu je vlastně chilská veverka a jak jste asi pochopili, pochází z Chile. Má sice roztomilý kukuč, ale zdání klame. Není vhodný pro malé děti, jelikož se nerad mazlí. Pokud už se rád mazlí, většinou to bývá sameček.

  Něco málo o možných nemocech:

  Nejčastější nemocí, kterou trpí, bývá cukrovka. Proto mu nikdy nesmíte dávat nic, co obsahuje cukr. Cukrovka bohužel nejde vyléčit.

  Kupujeme si osmáka:

  Pokud si chcete koupit jen jednoho osmáka, radši na to zapomeňte. Je lepší koupit si dva, než se trápit se smutným zvířátkem. Osmák je totiž velmi společenské zvíře.

  Potrava:

  Hlavní částí potravy je seno a čerstvá voda. Jako doplněk stravy mu můžete koupit speciální krmení pro osmáky. Další pochoutkou je například mrkev, rajčata, okurky (obyčejné, ne kyselé) a další zelenina. Pokud bydlíte na vesnici, můžete osmákovi dávat i trávu. Tráva však nesmí být nasbíraná u silnice. Pokud bydlíte v bytovce, můžete pro osmáka pěstovat v květináči tzv. kočičí trávu. Osmáci můžou jíst i ořechy. Zkuste je naučit jíst ořechy ve skořápce. Jestli to chcete zkusit, tak jim je takhle musíte dávat už od začátku. Když je koušou se skořápkou, procvičí si tak zuby. Ořechy by ale neměli jíst moc často, obsahují totiž hodně tuku.

  Bydlení:

  U bydlení platí čím větší, tím lepší. Tohle není kniha o osmácích a já taky nevím všechno. My totiž máme opravdu obrovskou klec. Doporučuji vám něco si o něm najít. Klec by měla obsahovat větve, kameny, domeček a kolotoč.

  Co nikdy nedělejte:

  Nedávejte osmákovi nic sladkého. Nepřekrmujte ho. Netahejte ho za ocas, mohl by mu upadnout. Nedávejte mu ovoce.

  Osmáci jsou zvídaví a k člověku, který se o ně stará, si vytvoří dobrý vztah. Stačí si je jen dobře ochočit a radost je na světě. Pro více informací se můžete kouknout na web, ale je stokrát lepší si koupit knížku. Vyhněte se wikipedii, musela jsem tam opravovat například to, že osmáci nesmí sušené ovoce.

  Přeji všem, ať najdou zalíbení v těchto úžasných tvářičkách.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  Příspěvek z 15. dubna 2014 ve 21:41.
  lilisis v něm napsala:

  To je roztomilý...25

  Příspěvek z 15. dubna 2014 ve 20:25.
  skipikvido v něm napsala:

  činčila

  činčila je osmákovi hodně podobná...Taky jsem kolem ní uvažovala a navíc je hodně hezká :)

  Příspěvek z 15. dubna 2014 ve 20:07.
  Nianaa v něm napsala:

  Čin

  A co činčila...?