Před více než 2000 lety císař Čchin Š’ Chuang-ti sjednotil v Číně sedm válčících států, do jednoho, který dostal jméno podle jeho království.
Stejně jako celá čínská společnost byl i císař posedlý životem po smrti.
Nejprve se vykopaly jámy a pro každou sochu se vybudovala hliněná základna. Všechny části těla se vyrobily odděleně a vypálily v peci předtím, než byly sestaveny na starodávné „montážní lince“.
Jakmile byly sochy dokončeny, každý válečník byl znovu vypálen při 1000 stupních celsia, aby se zpevnila konečná struktura.
Tisíce hliněných vojáků hlídali hrobku prvního císaře od třetího století před naším letopočtem. Objeveno bylo pouze několik generálů, strategicky rozmístěných po celé jámě jako na bojišti. Přestože jsou sochy vyrobené z hlíny, mají pěšáci obrovské zbraně z bronzu včetně halaparten, kopí, luků a kuší. Sochy důstojníků byly detailněji propracované než sochy pěšáků a vyznačovaly se složitým brněním.
Bojové pozice
Armáda byla postavena ve standardním vojenském útvaru té doby. Pěšáci byli umístěni vpředu, za nimi jednotky kopiníků podpořených kavalerií, všichni byli doprovázeni střelci.
Jednotka kavalerie
Jednotka ve druhé jámě byla vedena šesti složitě vyřezanými vozy a zahrnuje více než sto koní a jezdců.