Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Terakotová armáda

  vydáno  •  Volný čas doma
  Osmý div světa byl objeven náhodou. V roce 1974 v Si-anu v Číně kopala skupina rolníků studnu a objevila jámu s tisíci soch válečníků v životní velikosti. Terakotová armáda je součástí obrovského mauzolea a byla vyrobena, aby dělala v záhrobí společnost prvnímu císaři.

  Před více než 2000 lety císař Čchin Š’ Chuang-ti sjednotil v Číně sedm válčících států, do jednoho, který dostal jméno podle jeho království. Stejně jako celá čínská společnost byl i císař posedlý životem po smrti.

  Nejprve se vykopaly jámy a pro každou sochu se vybudovala hliněná základna. Všechny části těla se vyrobily odděleně a vypálily v peci předtím, než byly sestaveny na starodávné „montážní lince“. Jakmile byly sochy dokončeny, každý válečník byl znovu vypálen při 1000 stupních celsia, aby se zpevnila konečná struktura.

  Tisíce hliněných vojáků hlídali hrobku prvního císaře od třetího století před naším letopočtem. Objeveno bylo pouze několik generálů, strategicky rozmístěných po celé jámě jako na bojišti. Přestože jsou sochy vyrobené z hlíny, mají pěšáci obrovské zbraně z bronzu včetně halaparten, kopí, luků a kuší. Sochy důstojníků byly detailněji propracované než sochy pěšáků a vyznačovaly se složitým brněním.

  Bojové pozice

  Armáda byla postavena ve standardním vojenském útvaru té doby. Pěšáci byli umístěni vpředu, za nimi jednotky kopiníků podpořených kavalerií, všichni byli doprovázeni střelci.

  Jednotka kavalerie

  Jednotka ve druhé jámě byla vedena šesti složitě vyřezanými vozy a zahrnuje více než sto koní a jezdců.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  SLUNE2 v něm napsala:

  Hi hi

  Velmi hezký článek 101025

  Příspěvek z 11. června 2016 v 15:28.
  cacorka0 v něm napsala:

  krásný članek

  Mě dějiny ve škole moc nebavili ale toto jsem si rada přečetla4

  Příspěvek z 11. června 2016 v 11:06.
  zuzukrecek1 v něm napsala:

  Hezký článek

  O Číně se teď učíme442121