Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Teraphosa Blondi

  vydáno  •  zvířata

  Už jste někdy slyšeli o největším pavoukovi světa?
  Ne? Tak tenhle článek je přesně pro Vás!

  Teraphosa blondii, © Almon

  Odborný latinský název: Teraphosa Blondi
  Český název: Sklípkan největší
  Moje osobní zkratka: Bloncka

  Tento pavouk patří mezi největší druhy světa, není to však zas až tak přesné. Velcí jsou i sklípkani rodu Xenesthis (Xenesthis immanis). Záleží na velikosti jedince.

  A teď něco o životě tohoto nádherného pavouka:
  Vyskytuje se v Jižní Americe, např. V Brazílii. Dorůstá délky až 30 cm (s nohama). Je to pozemní sklípkan, hloubí si nory. Jeho zbarvení je od červeno-oranžové až po černo-hnědou. Jednou z jeho obranných schopností je vyčesávání žahavých chloupků že zadečku, které můžou způsobit svědění a pálení při dopadu na kůži. Živí se hmyzem a drobnými savci, popř. ptáky. Míra jedovatosti ještě není moc prozkoumaná, ale nepatří mezi nejjedovatější sklípkany.

  Chov v zajetí:
  U nás jsou pavouci rodu Teraphosa velice oblíbení. Jednotlivé druhy jsou od sebe docela těžko odlišitelné. (Teraphosa Blondi, Teraphosa Stirmi, Teraphosa Apophysis...) Proto si často lidé kupují špatně určený druh. V ČR patří Teraphosy mezi nejdražší sklípkany na trhu. Doporučuji zkušenějším chovatelům.

  Naše zkušenosti:
  My máme doma Teraphosy blondi, a hned tři. Jsou to ale ještě mláďata, už trochu odrostlejší. Naštěstí nás ani jeden z nich nekousl. Jsou to samičky a jmenují se Anka, Hanka a Janka. Do dospělosti jim chybí už jen tak jeden až dva svleky. Nedávno jsme jim koupili nové plastové bedny na zaklapáváni, takže je brzo předěláme (už si to zaslouží).
  Takže, Anka je největší. Roste trochu rychleji. Jednou jsme jí dali napít a ona byla strašně tlustá, jako by snědla dvě myši. Báli jsme se, že jí praskne zadek, tak jsme se o ní starali velice opatrně (někdy, když sklípkani mají velký zadek a spadnou, tak jednoduše prasknou). Teď už to trochu vyběhala, ale pořád jí musíme dávat vodu, samozřejmě teď už menší množství.
  Vždycky, když jim čistíme, Hanka nejvíce vyčesává chloupky. Vidím je lítat ve vzduchu, a když jdu večer spát, tak mě svědí celá ruka. Člověk to ale musí vydržet, nijak se toho nedá zbavit. Za nějakou dobu to svědit přestane.
  A Janka, to je takový náš mazel, je moc hodná, ale na ruku si ji radši neberu. Myslím, že roste nejpomaleji, ale skoro stejně jako Hanka.

  Máte nějakou osobní zkušenost se sklípkanem?

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (10)

  Příspěvek z 16. března 2019 v 11:30.
  23kočička v něm napsala:

  nelibi se mi to

  Příspěvek z 17. října 2018 ve 20:54.
  Myšoňka v něm napsal:

  Moc se mi libi. :-> Doma bych ho asi mít nechtěla. Já radši mazlíci zvířátka. :-D Ale jinak moc zajímavý článek. R^

  Příspěvek z 14. října 2018 v 11:35.
  plyšák-spongebob v něm napsala:

  nemám ráda pavouky, bleeeeeeeeeeeeeeee bbbbbbbbrrrrrrrrrr:-c;-D