Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tip na sportovní výlet – via ferrata Ledová stěna

  vydáno  •  volný čas venku

  Láká vás lezení do výšek, adrenalin, skály a třeba i soutěživost? Jestli jsou vaše odpovědi ano, tak je tenhle článek přímo pro vás!

  Výhled z ferraty, © MrTheBest

  Začnu asi tím, co vůbec ta via ferrata je, protože spoustě z vás ten název nemusí nic říct. Via ferrata je zajištěná, obvykle skalní cesta, kde jsou zasazena ocelová lana přímo do skály. Ta lana slouží k tomu, aby se tam dalo připojit vlastní jištění, které máte přímo na sobě, pro vaše bezpečí, a pak postupujete tak, že přecvakáváte jištění z jedné části lana na další, až na samý konec.

  Karabiny

  Jištění se skládá ze dvou karabin, které jsou lany připevněny k ferratovému úvazku, ten máte navlečený kolem pasu a stehen, musíte to k sobě pevně uvázat, protože když je to volné, tak vás to může bolet a omezovat v pohybu, dále k povinné výbavě na ferraty patří i helma, protože občas může spadnout nějaký kámen nebo bordel od jiných lezců. Dále se doporučuje mít rukavice, protože některé kameny mohou být ostřejší. A také je lepší brát nějaké menší boty, abyste se mohli nohama pořádně zapřít, protože když si vezmete nějaké pevné boty, třeba se širokou podrážkou, tak máte míň možností, kam umístit nohu k zapření se.

  Tak, úvod by byl, teď jak se k té ferratě vůbec dostat... Možností je více, u většiny z nich musíte jít pěšky dost daleko, jedna z možností je, že dojedete třeba vlakem do Nedvědic a cestou můžete navštívit třeba i hrad Pernštejn, ale to abyste tam byli fakt brzo ráno, protože odtamtud je to dost daleko, ale mělo by se to dát stihnout. Pak třeba možnost, jakou jsem zvolil já, vlakem do Bystřice nad Pernštejnem a pak pěšky po silnici až do obce s názvem Vír, ale tuhle možnost určitě nevolte v době, kdy bude svítit slunko a když bude vedro, protože je tam fakt velký kus cesty prostě málo stromů a míst se stínem. Úplně nejlepší možnost je dojet přímo do obce Vír autem nebo autobusem, ale u autobusu tam není moc spojů, chce to vychytat správný čas.

  Na ferratu si vezměte pohodlné oblečení a zvolte den, kdy víte, že nemá být hnusně, sice by to byl i větší adrenalin v tom horším počasí a možná i větší zábava, ale za špatného počasí by se tam údajně chodit nemělo.

  V obci Vír je ferrat více, ale jelikož jsem byl v časové tísni, tak jsem stihnul jen jednu. Na začátku ferraty je budova, kde by se mělo dát i zapůjčit vybavení, pokud neplánujete lézt často, tak se vám tato možnost určitě vyplatí, ale já, jelikož nerad nosím cokoliv, co měl na sobě někdo jiný, tak mám samozřejmě výbavu vlastní.

  Vybavení

  Před vstupem na ferratu si zkontrolujte, zda je veškerá vaše výbava v pořádku a pořádně ji upevněte na sebe. Dále pak jdete už po skalách, jistíte se a vždy dáváte pozor, že jste aspoň jednou karabinou připevnění, protože jestli odepnete obě karabiny, tak máte zvýšené nebezpečí úrazu, pádu, možná i smrti, tak fakt pozor na to, pokud je vám málo let, tak na vás musí rodiče dohlížet.

  Na ferratě se vyskytuje moc lidí, spousta rodin s dětmi, ale když jste šikovní jako já, tak je obejdete, ale to by se správně dělat nemělo, tak to nedělejte. 8-D Délka ferraty by měla být cca 65 min nahoru a cca 25 min dolů, to ale platí jen pro ty „pomalý šneky“ s malými dětmi, protože já to vylezl nahoru zhruba za 20 min. Tohle bylo na mě moc lehké, musím najít nějakou těžší, ale v ČR není moc velký výběr ferrat, tak třeba se někdy dostanu na ty italské.

  Jak vylezete nahoru, tak máte skvělý výhled na přehradu a na velký kus obce pod vámi, dále pak už jdete bez jištění lesními cestami a máte dvě možnosti, buď sejdete doleva směrem dolů a zase na začátek nebo rovně a pak doprava až k přehradě, je to delší cesta, ale po cestě najdete ještě lesní studánku, což je super, když budete mít žízeň. Přímo u přehradní hráze se vyskytuje další ferrata, která by měla být ještě lehčí než ta, na kterou jsem lezl, to však nemohu posoudit, neboť jsem spěchal na autobus, ale třeba příště vyzkouším i tu.

  Pak už jsem tedy valil na autobus, protože jsem si řekl, že je příliš pozdě na to, abych šel zpět do Bystřice, ovšem autobus zastavuje jinde než podle jízdních řádů. Kdyby mi jedna ženská neřekla, že jestli jdu na Nedvědice, tak ať jdu dál, tak bych stál na té zastávce, která je označená normálně na stránkách Idosu jako ta správná, a ujelo by mi to. Jelo to totiž ze zastávky, která vůbec nebyla označená v jízdním řádu, ale byla ani ne 50 metrů odtamtud, jen na druhém konci mostu, takže pozor na zastávky při odjezdu, nakonec by se mohlo stát, že neodjedete, a to by bylo kouzelné, že? ;-D

  Ale příroda je tam v okolí hezká, takže i kdybyste měli spát pod širákem nebo ve stanu (záleží na tom, jak jste připravení), tak i to by to bylo fajn, jen nesmíte další den vstávat do školy/práce, by se pak divili, kde jste se zdrželi.

  No to bude asi vše, říkal jsem si, že jsem už dlouho nic nenapsal, tak jsem sesmolil tohle, třeba někoho inspiruju k výletu, třeba ne. Výletů jsem poslední dobou udělal fakt hodně, ale jsem líný o tom psát, tak třeba někdy zas budu mít nějakou náladu na psaní a třeba zas někdy něco napíšu, tak až tam půjdete, nezapomeňte jištění, sice vstup nikdo nehlídá, je zdarma a na vlastní nebezpečí, ale bez jištění spadnete a akorát zkazíte den někomu, kdo to bude uklízet, tak pozor na to! Tak zas dalšímu výletu zdar!!! :-3

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 6. října 2021 ve 20:59.
  MrTheBest v něm napsal:

  Oh, děkuji! :D

  Příspěvek z 6. října 2021 v 11:32.
  Anež v něm napsala:

  takovéto sporty mě vždycky lákaly, zajímavý informační článek, 5 tlapek