Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tipy na výlety 2021

  vydáno  •  Cestování · Volný čas venku

  Už toho bylo moc, samý koronavirus a jiné problémy. Člověk si musí také odpočinout a relaxovat, chvíli nechat věci volně plynout, užívat si. Nejlepší bude si udělat nějaký výlet do přírody, kde si pročistíme hlavu a doplníme energii. Pojďme se podívat, kam se třeba dá vyrazit...

  Prachovské skály - Český ráj - Prachovské skály - Český ráj. (10.7.2005), © Tomáš Tureček

  Výlety do hor a skal v České republice

  Pokud jste spíše horský nebo skalní typ, tato místa budou úplně pro vás.

  1. Prachovské skály

  Prachovské skály jsou nejkrásnějším místem Českého ráje. Nachází se u obce Prachov v okrese Jičín. Je to pískovcová skalní oblast, podle archeologických nálezů je zřejmé, že zde lidé žili již v pravěku, od doby kamenné. Najdeme tu listnaté i jehličnaté lesy, plno turistických cedulí a chráněné druhy rostlin. Žije tu také mnoho zvířat, jako první určitě uslyšíte zpěv ptáků, který je velice výrazný.

  Po takové vyčerpávající cestě přijde vhod nějaká svačina. A toto vás potěší – hned u parkoviště je chalupa, kde se prodává nejrůznější jídlo. Seženete tu lízátka, horkou čokoládu, ale i hranolky, řízky, karbanátky nebo palačinky. Strava tedy není úplně zdravá, ale je i možnost si přinést vlastní jídlo z domova. U vstupu do skal se sice platí, ale jen malá částka. Je to ideální výlet i pro psy.

  Prachovským skalám dávám 8 bodů z 10.

  2. České Švýcarsko

  České Švýcarsko je krásný národní park v České republice. Nachází se v Ústeckém kraji poblíž města Děčín. Najdeme tu veliké přírodní útvary, ať už skály, velké kopce, brány nebo skalní věže. Je tu mnoho zajímavých míst, například Pravčická brána – největší skalní brána v Evropě, dále Edmundova soutěska – skály, mezi kterými se nachází menší říčka, po které se dnes můžete svést na loďkách se zaměstnanci parku, kteří vám o tomto místě i něco poví.

  Mariina vyhlídka – další krásné místo v Českém Švýcarsku. Jedná se o rozhlednu (vyhlídku) na obrovské skále. Je to opravdu vysoko, tak dávejte pozor, já sám jsem se tam celkem bál vylézt. Cesta na vyhlídku je zajištěna zábradlím, krásná příroda vás ohromí a užijete si celý den. Poblíž Mariiny vyhlídky se nachází také Vilemínina vyhlídka, je dobré tyto dvě vyhlídky spojit v jeden celodenní výlet. Jídlo si sem ale musíte přinést sami nebo si něco koupit před startem v místních obcích. Vstup na vyhlídky je zdarma, platí se jen parkoviště.

  Je tu mnoho dalších krásných míst, České Švýcarsko je za mě nejkrásnější místo pro výlety v České republice. Navštívili jsme ho o letních prázdninách 2020, pokud tu chcete ale stihnout více turistických cílů, je nutno si někde sehnat ubytování, ať už v pensionu nebo v malé chatce v lese, kde jsme byli ubytovaní my.

  Českému Švýcarsku dávám 9 bodů z 10.

  Pravčická brána, © Pralinka2

  3. Krkonoše a Sněžka

  A co takhle zdolat Sněžku? Nejvyšší horu České republiky. Je to poměrně náročný celodenní výlet! My jsme na Sněžku vylezli v mých 9 letech, nahoře jsme se najedli a já se zarazil a řekl, že dál nepůjdu, že mě bolí nohy. :-D Tak jsme jeli dolů lanovkou, ale upozorňuji, že na ni musíte mít trpělivost. Na lanovku jsme čekali asi půl hodiny, než jsme se vůbec tou frontou dostali dovnitř.

  A není tu jen Sněžka, v Krkonoších můžete navštívit také mnoho dalších míst, například pramen Labe, Špindlerův mlýn, Labskou přehradu nebo krásné město i pro zimní lyžování – Harrachov. Krkonoše jsou také dalším krásným místem v České republice, chce to ale pořádnou sílu na zdolání poměrně velikých kopců a hor, a také dobrou orientaci v okolí, abyste se neztratili!

  Krkonoším a Sněžce dávám také 8 bodů z 10.

  Pohled na vrchol Sněžky z Úpského rašeliniště. , © Radkaa

  4. Šumava

  Šumava je další krásné místo v České republice. Jedná se opět o pohoří, a to jedno z nejstarších pohoří v Evropě. Šumava je zároveň také národní park. Najdete tu mnoho turistických cílů, například hrad Kašperk, nejvýše položený hrad v Čechách založený Karlem IV. Za mě nejkrásnějším místem na Šumavě je okolí kempu Antýgl, kde jsme byli v karavanu. Je zde možnost se vycachtat v řece Vydře nebo navštívit obory s vlky či rysy.

  Dále si můžete zajít i k obci Horská Kvilda, nejmrazivější oblasti Šumavy (v lednu 2021 naměřeno až -26 °C), kde je rozsáhlá obora s jeleny, do které můžete i vstoupit. My tam žádného jelena neviděli, abyste je viděli, je nutno oboru navštívit v hodinách, kdy jeleny zrovna krmí, jinak je jen 1% šance, že nějakého uvidíte. Jsou velice plaší!

  Na Šumavě je i spousta rašelinišť, pozor, ať do nějakého nespadnete! Je tu mnoho rostlin, a to chráněných, takže netrhat! Nejkrásnějšími městy na Šumavě jsou Kvilda, Horská Kvilda nebo město Modrava, kde se natáčí známý seriál Policie Modrava.

  Šumavu nemůžu odbýt nějakým malým počtem bodů, jelikož se jedná o další velice
  krásné území v Česku, dávám jí tedy opět 8 bodů z 10.

  Šumava, © mtajmr

  Výlety do měst a na památky po Česku

  1. Jičín

  Jičín je město pohádek. Najdete tu Krakonoše, Rumcajze, Manku a Cipíska i jejich muzeum! V Jičíně je spousta skvělých restaurací a najdete tu i zajímavé náměstí! Stojí za to navštívit.;-)

  Dávám 7 bodů z 10.

  Navštívit ji můžete v Rumcajsově ševcovně v ulici Pod Koštofránkem poblíž Valdštejnova náměstí v Jičíně., © Radkaa

  2. Kutná Hora

  Pro mě 2. nejkrásnější město v České republice. Dominantou tohoto města je chrám svaté Barbory, odborněji gotická katedrála Božího těla a chrámu svaté panny Barbory.
  Procházka místními lesy vás pak také velice potěší. Je zde mnoho cukráren, restaurací i pizzerií, o jídlo je tedy postaráno!

  Dávám 9 bodů z 10.

  Kutná Hora, chrám sv. Barbory,,,, © erzsebet

  3. Praha

  Praha, co říct! Hlavní město České republiky je více než krásné! Najdeme tu chrám svatého Víta nebo Pražský hrad, podle Guinessovy knihy rekordů je to největší obývaný hrad na světě, ale zřejmě jsou i větší hradní komplexy. Nevynechejte ani zlatou uličku, Národní divadlo a muzeum, Karlův most nebo Petřínskou rozhlednu. Je tu všechno, co potřebujete. Skvělá doprava, vlaky, autobusy, tramvaje, metro, skvělé restaurace, cukrárny a hlavně pěkné památky! Pro milovníky zvířat je tu pak velká pražská Zoo a pro milovníky dinosaurů pořádný DinoPark.

  Praze dávám 10 bodů z 10.

  Praha v noci, © vaclavikm

  Tak, a to je z mého článku všechno. Doufám, že jsem vám ukázal aspoň nějaké zajímavé tipy na výlety a že nějaké to místo navštívíte.

  Dávejte na sebe pozor a dodržujte opatření, abychom se zase někdy mohli setkat, třeba na některém z těchto míst!

  Autor: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 4. března ve 12:13.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  Smět vycestovat v této době uzavřených obcí a okresů byl velmi hezký zážite, za který děkuji a dávám 5/5

  Příspěvek z 1. března v 8:24.
  Kubik111 v něm napsal:

  My to měli obráceně. Jeleny jsme vůbec neviděli ale za to jsme viděli rysy – a všechnyB-):-D

  Příspěvek z 26. února v 15:25, upravený vzápětí.
  konemy v něm napsala:

  Článku jsem dala pět tlapek, akorát ta jelení obůrka (naučná stezka) je u Kvildy. Jeleny jsem tam viděla mockrát a v různou denní dobu, takže věřím, že ta šance bude přeci jen o něco vyšší, než uvádíš. Když byl výběh samotný uzavřený, sledovala jsem je z pozorovací věže, jak se jen tak procházejí s kolouchy po cestě pro návštěvníky. :-D Zato rysi bývají většinu času někde zalezlí (a nedivím se jim). :-(