Chytrý telefon dnes má čím dál více funkcí a čím dál více ho lidé taky využívají. Stejně tak má čím dál větší váhu pro státní instituce a jiné velké společnosti. Nebude to dlouho a budeme mít v mobilech občanky, karty zdravotní pojišťovny a platební karty – které už tam máme.
To vše dělá z mobilu osobní věc, která už převyšuje svou hodnotou i bezpečnostním rizikem hodnotu peněženky se všemi osobními doklady. Jenže je velmi častý případ, kdy se odemčený telefon, se vším tímhle pokladem, ocitá v cizích rukou: Focení.
Fotit lze zamčeným telefonem
Nikdy nedávejte nikomu, kdo nejste vy, do rukou svůj telefon odemčený. Co vím, tak u každého telefonu jde spustit aplikaci fotoaparátu bez odemykání. Je tak možné fotit i nahrávat videa, přičemž aplikace neumožní ani prohlížet starší fotky. Některé telefony, jako ten můj nový, mají tuto funkci v základu vypnutou, ale jde zapnout.
V době, kdy půjčka se dá sjednat na pár kliknutí, tři minuty běhání za člověkem, který má váš odemčený telefon, může být problémem, který budete řešit poměrně dlouho, i pokud dostanete svůj telefon zpátky. Myslím, že v tomhle případě je potřeba dát všem trochu studenou sprchu, protože víceméně každý telefon, který mi lidi dali do ruky, abych je vyfotila, byl odemčený. U mobilu ovládaného třemi tlačítky to lze velmi snadno zjistit: U foťáku na zamčeném mobilu nikdy neuvidíte všechny tři tlačítka. (U mých mobilů jeden zobrazuje jen jedno, druhý zobrazuje dvě.) Když to poznám já, potenciální zloděj to pozná taky. Je to u vašeho mobilu jinak? Napište do diskuze pod článkem.
Kdykoliv někomu půjčíte svůj telefon, aby vás vyfotil, dbejte na to, aby byl zamčený. Můžete si tím ušetřit velké potíže. Ztracený telefon za pár tisíc furt bolí méně než velká půjčka nebo vybraný účet. Sice se kriminalita přesouvá na internet, ale to neznamená, že ta v našem fyzickém světe vymizí.
Z každého telefonu se pomoci dovolá každý
Tohle je něco, co je docela důležité a užitečné vědět. Když probudíte zamčený telefon, na uzamčené obrazovce mimo jiné objevíte text typu „tísňové volání.“ Od výroby mají chytré telefony nastaveno, že i když jsou zamčené, tak se z nich dá volat, ale jen na tísňové linky. Díky tomu pokud se něco stane a rodina by měla všechny telefony na stole, tak je jedno, po kterém sáhnete, ze všech je možné na tísňové linky zavolat.
O něco méně známo je, že na dovolání se tísňové linky nepotřebujete SIM kartu. U nás se dovoláte bez SIMky na číslo 112. Takže pokud si ponecháte starší telefon jako MP3 přehrávač a foťák bez SIMky, tak i ten pořád dokáže zachránit životy. Mobilní operátoři totiž nepřihlížejí k identitě mobilu podle SIM karty, pokud se volá tísňová linka 112. U telefonu bez SIMky nezjistí číslo, protože žádné přidělené číslo nemá, polohu volajícího ale zjišťují automaticky.
Bohužel se tak stává, že když dostanou bez SIMky telefon malé děti, tak samozřejmě zkoušejí, co všechno umí a na číslo 112 se dovolají. Zbytečně a nevědomky tak blokují tísňovou linku. Někdy se tak stává, že proběhnou velice kuriózní hovory. No a co vy?
Dáváte lidem při focení odemčený telefon?
Věděli jste, že se můžete dovolat pomoci z každého telefonu, který se dokáže spustit a chytit signál i bez SIM karty?
Máte už peněženku v mobilu?
Zdroje:
Jak fotit na zamčený telefon
Tísňovou linku někdy nevědomky zneužijí i děti - z vyřazeného mobilu
Linky tísňového volání