Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Titanic - nejznámější symbol námořních katastrof + kvíz

    vydáno  •  škola a poznání · historie
    Ve středu 10. dubna 1912 vyplul Titanic, tehdy největší osobní parník na světě, na svou první cestu. Byla to veliká sláva a pro kapitána Edwarda J. Smithe mělo být jeho řízení odměnou před odchodem do důchodu. Jiné zdroje ale říkají, že měl ve velení Titanicu pokračovat i v dalších plavbách.

    titanic, © česká televize

    KVÍZ

    Znalosti Titanicu si můžeš vyzkoušet v našem kvízu.

    Titanic nebyl výletní loď, jako třeba dnešní Costa Concordia, ale měl sloužit jako prostředek, kterým se měli lidé a pošta z Evropy dostat do USA. Patřil společnosti White Star Line.

    Zajímavostí je, že měl dva bratry - Olympic a Britannic. Po potopení Titanicu byl Olympic využit mimo jiné k přepravě vojáků za první světové války a z Britannicu se stala plovoucí nemocnice.

    Lodní lístek na Titanic pro III. (nejnižší) třídu stál 3 - 8 liber (tedy přibližně 8 - 22 tisíc dnešních korun). 13 liber (cca 36 000 Kč) byste zaplatili za kajutu II. třídy, 30 liber (cca 83 000 Kč) za kajutu I. třídy a luxusní salónní kajuta by vás přišla na 870 liber (cca 2 432 000 Kč).

    Fotogalerie

    Na Titanicu bylo přibližně 2 200 lidí i s posádkou. Měl čtyři komíny, tři byli funkční a jeden byl dá se říct na parádu (i jako vývod ventilace a komín kuchyně). Měřil 269 metrů na délku, šířku měl 28 metrů.

    Titanic narazil do ledovce 14. dubna 1912 po čtyřdenní plavbě. Po téměř tříhodinovém potápění se potopil 15. dubna 1912 ve 2:20 ráno. Ve člunech se zachránilo přibližně 700 osob, zbytek se utopil nebo umrzl. Voda měla téměř -2 °C. Poslední osoba, která přežila katastrofu Titanicu, Millvina Deanová, zemřela 31. května 2009. Na Titanicu se plavila jako devítitýdenní kojenec.

    Titanic vs. Costa

    (1. údaj = Titanic, 2. = Costa Concordia)

    Délka: 269 / 290 metrů

    Šířka: 28 / 35 metrů

    Rychlost: 23-25 / 22 uzlů

    Kapacita: 2600 / 4800 osob

    V době srážky byli na můstku 6. důstojník James P. Moody a 1. důstojník William McMaster Murdoch. Murdoch se na poslední chvíli snažil manévrem vyhnout ledovci, to však neměl dělat. Kdyby se totiž loď nesnažil otočit a narazil by do ledovce přídí, zemřeli by sice členové posádky s kajutami na přídi, ale loď by se nepotopila.

    Od katastrofy uběhlo letos přesně 100 let a Titanic stále leží na dně oceánu.

    Příběh lodi jménem Titanic

    Psal se rok 1908, když dostala irská loděnice Harland and Wolff z Belfastu velmi zajímavou zakázku. Jejím úkolem bylo postavit tři obrovské lodě určené pro přepravu pošty a cestujících z Anglie do Ameriky. Jmenovaly se Titanic, Olympic a Britannic (původně Gigantic). Podle účelu měla každá loď před názvem několikapísmennou zkratku. V případě Titanicu i Olympicu to bylo RMS, což znamená Royal Mail Ship (= královská poštovní loď).

    Objednavatelkou všech tří lodí byla významná britská společnost White Star Line. Titanic byl dokončen jako druhý 31. března roku 1912. Jeho vybavení znamenalo opravdový luxus. Kromě tělocvičny, luxusní jídelny, vybavení kajut či dokonce bazénu byste na lodi našli i různě technologické vymoženosti, jako třeba elektrický výtah.

    Dne 10. dubna 1912 vyplul Titanic ze Southamptonu na svou první a zároveň poslední plavbu, která směřovala do New Yorku. Jeho kapitánem byl zkušený Edward J. Smith, který měl za sebou velké množství plaveb s různými loděmi, včetně velení sesterské lodi Titanicu jménem Olympic. V průběhu plavby dostal několik varování od okolních lodí, že se blíží do nebezpečných vod, ale i přes to jela loď stále velmi rychle. Nakonec 14. dubna ve 23:40 narazil Titanic do ledovce.

    To způsobilo dlouhou trhlinu v boku lodi, kterou dovnitř začala vnikat voda. Záchranných člunů byl nedostatek a tak bylo posádce brzy jasné, že se do nich rozhodně velká část lidí nedostane. Někteří členové posádky projevili velkou statečnost, stejně jako další zaměstnanci. Přeživší vzpomínají například na to, že lodní orchestr hrál až do samého konce. Všichni jeho členové zemřeli.

    Zatímco radisté volali o pomoc, spouštěli další členové posádky na vodu záchranné čluny naložené hlavně ženami a dětmi. Některé ženy odmítaly opustit své muže, takže později zahynuli společně. Záchranných člunů bylo málo a jejich kapacita se brzy vyčerpala. Poté, co se Titanic rozlomil na dvě části a ve 2:20 zmizel pod hladinou, vrátily se některé čluny zpět a hledaly přeživší. Ledová voda ale vykonala své a až na pár šťastlivců všichni, kteří se nedostali do člunu, zahynuli. Titanic s sebou odnesl přibližně 1 500 životů.

    Spolu s ním zemřel i jeho kapitán či šéfkonstruktér. Na palubě bylo více než 2 200 lidí, z toho přibližně 1 500 našlo ve vlnách Atlantiku svou smrt. V záchranných člunech přežilo kolem 700 lidí, pro které přijela loď Carpathia, jež zachytila volání radistů o pomoc. Po přepravení přeživších cestujících do New Yorku začalo vyšetřování a zároveň i šíření různých legend a mýtů kolem zdánlivě nepotopitelné lodi. Mnoho hledačů se později snažilo najít její vrak, úspěch měla ale až expedice Roberta Ballarda v roce 1985.

    Tragický příběh Titanicu se stal předlohou několika filmů, z nichž nejznámější natočil v roce 1997 režisér James Cameron. Ten ve filmu vypráví příběh stoleté Rose, která se díky televizní reportáži o pátrání ve vraku lodi po vzácném šperku vrátí ve vzpomínkách do doby plavby, kdy se zamilovala do chudého malíře Jacka. V hlavních rolích se představili Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Režisér se snažil o maximální realističnost, dokonce postavil téměř stejnou kopii Titanicu. Není divu, že mu jeho péče vynesla 11 Oscarů. Zaujala i hudba, hlavně známá titulní píseň My Heart Will Go On, kterou nazpívala Céline Dion.

    Další informace o Titanicu najdete například na Wikipedii.

    Z filmu Titanic
    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (50)

    Příspěvek z 21. srpna 2012 ve 13:15.
    Kábéčko v něm napsal:

    Reakce na LibertyCityCzechGamer:

    Je to myšleno tak, že kdybys ho tenkrát kupoval/a, aby ses dostal/a na loď, tak. by stál v přepočtu 22 tisíc Kč.

    Příspěvek z 10. srpna 2012 ve 14:24.
    007_ v něm napsala:

    Reakce na renuska-zabicka:

    Na téhle výstavě jsem také byla. Byla opravdu pěkná, zvláštní je, že já jsem neumřela na konci, ale moje maka jo. Bylo mi to trochu líto....

    Příspěvek z 10. srpna 2012 ve 14:23.
    007_ v něm napsala:

    Titanic

    Jó, Titanic zbožňuju, a skoro vždycky u toho brečím. nedávno jsem dostala k narozkám film o sesterské lodi Titanicu- Britannic a už se na něj moc těším. 16