Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Titanic - synonymum krásy a zkázy

  vydáno  •  Škola a poznání · Cestování · Čtenáři píší Alíkoviny · Historie
  Když se řekne Titanic, nenajde se pravděpodobně nikdo, kdo by neznal příběh gigantické lodi společnosti White Star Line, jejíž ztroskotání je dodnes považováno za jednu z největších katastrof v historii námořní dopravy. Z celkového počtu 2 207 cestujících a členů posádky jich asi 1 500 ztroskotání nepřežilo. Dnes žije už jen jediná pamětnice zkázy Titanicu - Elizabeth Gladys Deanová.

  z výstavy Titanic - vrak lodi, © Archiv Live Nation

  Titanic narazil do ledovce v 11 hodin 39 minut v noci 14. dubna 1912, potopil se ve 2 hodiny 20 minut ráno 15. dubna. Dodnes se spekuluje o tom, co přesně způsobilo tuto katastrofu.

  Ví se, že Titanic dostal několik varování o poloze ledovců. Také je jisté, že pouhých dvacet záchranných člunů mohlo pojmout jen 1 178 cestujících - to znamená, že při potopení by jich nepřežilo 1 029 za předpokladu, že čluny by byly naplněny.

  O další teorii píše čtenářka Alíkovin:

  Co opravdu potopilo Titanic?

  Titanic - nejslavnější parník všech dob - by nešel tak rychle ke dnu a asi 1 500 lidí by nemuselo přijít o život, kdyby společnost, která ho postavila, nešetřila na stavebním materiálu. Tuto teorii popsali dva američtí badatelé Jennifer Hooper McCarty a Tim Foecke ve společné knize Co opravdu potopilo Titanic, která vyšla k 96. výročí tohoto námořního neštěstí.

  Po desítky let vědci vyšetřovali příčiny zkázy Titanicu. V roce 1985 dokonce detailně zkoumali také vrak ležící na dně oceánu, ale jedna otázka jim stále zůstávala nezodpovězena: Jak je možné, že se parník po nárazu do ledovce potopil za pouhé tři hodiny?
   
  McCarty s Foeckem pátrali v archivu společnosti Harlanda a Wolff, která na počátku 20. století postavila kromě Titanicu také jeho dvě sesterské lodě - Olympik a Britannik, a došli k zajímavým závěrům. Na stavbu každé z těchto obrovských lodí potřebovali konstruktéři okolo tří milionů nýtů, které měly za úkol držet loď pohromadě.

  Ale v době, kdy se Titanic stavěl, byl těchto součástek drtivý nedostatek. Oba badatelé, kteří pracují v oboru metalurgie, pro svou studii kromě archivních zpráv prozkoumali také pomocí nejmodernější technologie 48 nýtů pocházejících z vraku lodi, což pravděpodobně správnost jejich teorie potvrzdilo.

  Titanic je na dně oceánu už 96 let a v roce 2012 bude mít 100. výročí na dně oceánu. Bohužel slaná voda a mořští živočichové dělají své a vrak se pomalu ale jistě rozpadá. Proto se vědci z celého světa snaží vyzvednout z vraku co se dá a zakonzervovat to pro příští generace, aby až se majestátní Titanic jednoho dne rozpadne alespoň něco připomínalo tuto námořní katastrofu.

  Od 5. června 2008 je v Praze k vidění výstava artefaktů vyzvednutých z Titanicu, kterou si nenechala ujít Adéla07:

  Byla jsem Madeleine Talmadge Force Astor

  Navštívila jsem výstavu o lodi jménem Titanic. Byla to moc hezká výstava a nejvíc mě na ní zaujalo to, že při vstupu jsme dostali lístky, na kterých bylo napsáno kdo jsme. Já jsem byla Paní Madeleine Talmadge Force Astor, bylo mi 18 a narodila jsem se v New Yorku, kde jsem i žila. Mohli jste si prohlédnout vybavení kajut - nejlépe vypadala 1. třída, ve 3. třídě byly jen dvě palandy.

  Mezi další exponáty patřila kotva, různé peníze (které byly úplně zachovalé), talíře s logem společnosti White Star Line, lžičky, peněženka, taška, pánský cylindr, klíče a jiné nástroje, dřevěná součást Titaniku, na kterou bylo  možné si sáhnout, a mnoho dalšího.

  Uplynulo již 96 let od noci ze 14. na 15. dubna 1912. Po druhé hodině ranní se naplnil osud největší záoceánské lodi. Z celkového počtu 2 207 pasažérů zahynulo asi 1 500 cestujících a členů posádky. Díky popisu osoby na lístku můžete na konci výstavy zjistit, jestli se oné noci naplnil i osud "vašeho" pasažéra. Pokud jste právě v Praze, tuto výstavu určitě navštivte!

  Vizitka autorek článků na Alíkovi Adéla07. První autorka svou přezdívku neuvedla.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 26. srpna 2008 ve 12:06.
  CelineDion777 v něm napsal:

  super film

  ten film je skvelej mam ho na dvdcku a divam se nan hodne casto aj kdyz ho davaji v telke

  Příspěvek z 22. srpna 2008 ve 14:21.
  pat00 v něm napsal:

  za zkázu titanicu nemohl jen ledovec

  Příspěvek z 14. srpna 2008 ve 20:06.
  Dudanka v něm napsal:

  Výstava

  výstava je zdařilá, ale zamrzí, když nepřežijete913... také prostory Lucerny jsou ponuré, jakoby z hororu, necítila jsem se tam dobře...