Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  To je bašta! aneb Co jíme a proč

  vydáno  •  Škola a poznání · Zdraví · Předškolákům
  Možná to znáte – když vám dospělí něco říkají v dobré snaze vás aspoň trochu poučit, je to někdy (nebo skoro vždycky) neuvěřitelná otrava. Mohou to myslet tisíckrát dobře, ale kdo je na nějaké poučování zvědavý. Vždyť toho máte ve škole už tak dost!

  Společenská hra., © Radkaa

  Taťána le Moigne to zkusila s tím poučováním trochu jinak. Když se jí zdálo, že jsou věci, které by děti měly vědět, přišla s nápadem na společenskou hru. A protože děti zaujala, nezůstalo u té první, která se jmenovala poněkud provokativně - Nešťourej se v nose! Následovalo Dávej bacha! a Vadí? Nevadí!

  Ve všech hrách se objevuje dívka Eliška a její kamarád Ondry. Výtvarnou podobu jim dala Jana Fernandes (Paichlová). Díky stejnému formátu i pravidlům je možné ze čtyř různých her udělat jednu velikou a pozvat ke stolu více hráčů.

  To je bašta! aneb co jíme a proč

  „Témata prvních tří her z cyklu 4bambini (slušnost, opatrnost a tolerance) jsou pro kvalitní život každého z nás nutná,“ vysvětluje autorka her, paní Taťána le Moigne a dodává: „Jídlo je rovněž nutnost, ale také velká radost. Věřte mi, vím o čem mluvím. Jako malá holka jsem nejraději četla pohádky (zde základ mého životního optimismu) a kuchařky (zde zdroj k přežití a k naději, když onen optimismus vyhasíná). První kuchařku jsem dostala ve 14 letech od své babičky, která mi do ní napsala: Mé milované vnučce od babičky, která věří, že láska prochází žaludkem.“

  Hra je určena pro děti od 3 let (těm však musí pomoci dospělí). Ale školáci, kteří už dovedou číst, se s ní náležitě zabaví sami.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (30)

  Příspěvek z 17. ledna 2009 v 19:10.
  Nikola-Gráblová v něm napsal:

  no.......

  Přesně souhlasím s Tixiou.Takže nic jinyho k tomu já s ní přesně souhlasím

  11

  Příspěvek z 16. ledna 2009 v 16:58.
  cleoryky v něm napsal:

  mdhs

  jsem hezká holka7777101010

  Příspěvek z 5. ledna 2009 v 19:44.
  Trixina v něm napsal:

  no..............

  no............... ikdyž jako je to pro malý mimina jako chápu že pro ně je to dobrej nápad , ale já byhc se naučnejma kecama že před jídlem se maj mejt ruce nezabavila !!!! ale jinak dobrý !!262545151312