Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tom a Jerry slaví sedmdesátku

  vydáno  •  Kultura · Filmy · Historie
  Ještě štěstí, že na animovaných postavičkách není věk znát - jinak by už modrý kocour Tom stěží mohl honit hnědou myšku Jerryho. Letos je uplynulo 70 let od vysílání prvního dílu v jejich domovských Spojených státech amerických! Ve vašich televizích jsou ale stále svěží a čilí a nabízí zábavu pro všechny.

  Tom a Jerry, © iDNES.cz

  Právě 10. února 1940 byl odvysílán první díl animovaného seriálu, který se stal brzy celosvětovým hitem. Jmenoval se Jak kočka dostala padáka (Puss Gets the Boot ) a zajímavé je, že modrý kocour se ještě nejmenoval Tom, ale Jasper.

  Myšák se původně jmenoval Jinx, teprve později se z něj stal Jerry. Od druhého dílu už je ale Tom Tomem a Jerry Jerrym a zůstávají jimi ve všech dalších 160 dílech. Ty se natáčely v rozmezí let 1940 - 1967.

  Těžké začátky

  kvíz

  Jak dobře znáš Toma a Jerryho si můžeš ověřit v kvízu

  Začátky Toma a Jerryho ale nebyly vůbec jednoduché. William Hanna (1910-2001) a Joseph Barbera (1911-2006) vytvořili první díl (již zmiňovaný Jak kočka dostala padáka), ale většina lidí ze studia MGM byla toho názoru, že "kočkomyších" seriálů už bylo dost.

  Změnili názor ve chvíli, kdy si kocoura s myšákem oblíbili diváci a dokonce získali nominaci na Oscara! Tu sice neproměnili, ale odstartovalo tím natáčení dalších dílů a s tím i fenomén těchto animovaných postaviček.

  Tom & Jerry

  V rámci studia MGM vypsali Hanna a Barbera soutěž o nové jméno pro kocoura a myšáka - vyhrál ji animátor John Carr, který za vymyšlení jmen Tom a Jerry získal odměnu 50 dolarů. Ze 114 dílů, které tato dvojice vytvořila, bylo 13 nominováno na Oscara a 7 jich nominaci proměnilo ve zlatou sošku. Další tvůrci už jejich úspěch nezopakovali. V roce 1957 se společnost MGM rozhodla uzavřít animační studio a s ním skončila i původní série Toma a Jerryho.

  Tom & Jerry

  Pražská stopa

  Pokračování se nás přímo týká - smlouva společnosti MGM s Rembrandt Films přenesla výrobu seriálu do Prahy, tehdejšího Československa (psal se rok 1960). Natočeno tu bylo 13 dílů, ale ty nebyly zdaleka tak úspěšné a oblíbené jako původní série.

  Režíroval je Gene Deitch, který osobně seriál neměl příliš v lásce - vadil mu humor postavený na bezdůvodném násilí. Navíc dřív pracoval u konkurenční společnosti. Nominaci na Oscara nezískal žádný ze 13 dílů a po skončení platnosti smlouvy se výroba seriálu stěhovala zpět za moře.

  V letech 1963 - 1967 vzniklo pod vedením Chucka Jonese ze studia Sib Tower 12 Productions dalších 34 dílů. Podoba Toma a Jerryho se trošku změnila. Tyto epizody bývají sice hodnoceny lépe než 13 předchozích, ale oblíbenosti původních dílů od Hanny a Barbery nedosáhly. Od roku 1967 Sib Tower 12 patřilo pod společnost MGM a výroba dalších dílů Toma a Jerryho skončila.

  Tom & Jerry - foto 4

  Tom a Jerry nejsou sami

  Kouzlo seriálu je v nikdy nekončícím souboji kočky a myši. Tom se bude stále snažit chytit Jerryho, i když se mu to zatím nepodařilo a stálo ho to mnoho šrámů. Jerry je totiž sice na první pohled roztomilá myška, když mu jde ale o život, rozhodně se nestydí použít všech lstí, které mu přinese kreslíř do cesty.

  Kromě hlavní dvojice se v seriálu objevují i další postavy. Je to například pes Spike a jeho syn Tyke, káčátko či malý sirotek, kteří vystupují v některých dílech. A velmi důležitá je samozřejmě Tomova panička - silnější Afroameričanka, kterou později nahradí páníček a dokonce i mladá slečna.

  Ať už je ale Tomovým páníčkem kdokoliv, jedno je jisté - Hanna a Barbera spolu vytvořili fenomén, který je živý i 70 let po odvysílání prvního dílu. Děti po celém světě se dodnes baví příhodami modrého kocoura a hnědého myšáka a myslím, že Toma a Jerryho budou znát ještě mnohé další generace.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (17)

  Příspěvek z 11. ledna 2011 v 18:01.
  kitule v něm napsal:

  Reakce na misakojecka:

  jo

  Příspěvek z 11. ledna 2011 v 17:59.
  kitule v něm napsal:

  kitule

  10VAU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOMUJ BOŽE TO JSOU TAK starý???????????????????????????????????1818182

  Příspěvek z 11. ledna 2011 v 17:53.
  kitule v něm napsal:

  kitule

  sedumdesátku???:-)