Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tomáš Berdych - osmý nejlepší tenista světa je z Čech

  vydáno  •  Sport · Česká republika
  Nám jako malé zemi se opravdové hvězdy ve sportu rodí jen občas. Právě teď má ale na pozici hvězdy našlápnuto Tomáš Berdych. Finálem ve Wimbledonu, i když prohraném, se český tenista zapsal nejen do naší sportovní historie.

  Tomáš Berdych ve finále Wimbledonu, © AP

  Hmm. Tomáš Berdych? Wimbledon? Nic vám to neříká? Tak já vám současný tenis trochu přiblížím.

  Wimbledon - to je tenisový turnaj, který se koná v Londýně už od roku 1877. Tam dobří tenisté na travnatém povrchu soupeří o titul vítěze. A jak s tím souvisí náš tenista Tomáš Berdych? V letošním ročníku Wimbledonu porazil hvězdy světového formátu - konkrétně srbského tenistu Novaka Djokoviče či Švýcara Rogera Federera.

  To jsou podle žebříčku ATP (tedy seznamu nejlepších tenistů světa, který sestavuje Asociace profesionálních tenistů) 2. a 3. nejlepší hráč světa!

  ČeŠtí tenisté

  Česká republika je rodištěm nejen aktuálně 8. nejlepšího tenisty světa Tomáše Berdycha. Je rodištěm i mnoha dalších - například v současnosti 27. muže žebříčku ATP Radka Štěpánka. Když se ale řekne český tenis, vybaví se většině lidí Martina Navrátilová. Rodilá Pražačka je považována za jednu z nejlepších tenistek historie. Československé barvy hájila do roku 1975, kdy emigrovala do USA. Ve své sbírce má celkem 9 wimbledonských titulů!

  Ale bohužel, ve finále Tomáš Berdych podlehl výkonu nejlepšího hráče současnosti - Španěla Rafaela Nadala. Ale i přes to se zapsal do české tenisové historie tímto fantastickým výkonem i tím, že ve světovém žebříčku ATP poskočil na 8. místo, což je zatím jeho nejlepší umístění.

  Na závěr několik wimbledonských zajímavostí:

  • Posledním britským tenistou, který vyhrál domácí Wimbledon, byl Fred Perry v roce 1936 - od té doby provází ostrovany smůla.
  • Tradičním pokrmem diváků Wimbledonu jsou jahody se šlehačkou.
  • Nejdelší tenisový zápas v historii sehráli na letošním Wimbledonu John Isner a Nicolas Mahut - trval dlouhých 11 hodin a 5 minut a vítězem se nakonec stal Američan Isner.

  Nejstarší české stopy na Wimbledonu

  Tomáš Berdych není prvním krajanem, který se postaral o proslavení českých barev na tenisovém Wimbledonu. Už v roce 1954 jej vyhrál Jaroslav Drobný, který však v té době bojoval nikoliv za Československo, ale za Egypt. Československo si na skutečně svůj triumf muselo počkat do roku 1973, kdy se o něj postaral Jan Kodeš. Další rodák, Ivan Lendl, měl skutečnou smůlu - dvakrát se v letech 1986 a 1987 probojoval do finále a dvakrát skončil druhý.

  Autorka: (13 let)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 26. srpna 2010 v 17:31.
  ultra-spartan v něm napsal:

  už je 7

  Příspěvek z 12. srpna 2010 v 10:49.
  kokytka v něm napsala:

  Tom Berdych

  Ted už je 7. nejlepší hráč světa

  baetka v něm napsala:

  je z Valmezu

  Tomáš Berdychn je z Valmezu!! A můj děda ho měl na chemii