Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Trackmania 2020: Závodění s formulemi, jaké jste ještě neviděli

  vydáno  •  počítačové hry

  Recenze hry Trackmania 2020. Osmnáctá hra série Trackmania od společnosti Ubisoft. S opět vylepšenou grafikou, více game mody a stále pouze jedním druhem formule, si tato videohra z roku 2020 určitě zaslouží naši pozornost.

  TM 2020 Water, © Vitan_26

  Vývojáři této hry vzali závody s formulemi na úplně jinou úroveň. Kromě jízdy na ledu, plastu a vodě, tu najdete i skokánky, turba a jízdu bez motoru. Poté, co si hru stáhnete a poprvé otevřete, dostanete na výběr hrát tutoriál a kampaň. Tutoriál je sbírka 25 map, na kterých si můžete vyzkoušet základy toho, jak formuli ovládat na různých površích, a nějaké základní triky.

  Slovníček

  singleplayer = hra nebo část hry, kterou může hráč hrát sám
  multiplayer = hra či část hry, která je určená pro více hráčů

  Dále narazíte na kampaň. Je to soubor také 25 map, které se každý čtvrtek mění (vždy jsou tematické podle ročního období). Co se ale nikdy nemění, je rozdělení map podle barev a obtížnosti. Pokaždé má pět tratí od každé obtížnosti: bílá, zelená, modrá, červená a černá, s tím, že se v tomto pořadí postupně ztěžují.

  Na všech tratích ve hře sbíráte takzvané medaile: bronz, stříbro a zlato.

  Bronz, © Ubisoft

  Na každou mapu je předurčený čas, který potřebujete zajet, abyste medaili získali. Lze získat ale ještě jednu „tajnou“ medaili. Každý vývojář mapy (např. i vy, mapu může vytvořit kdokoliv) musí před zveřejněním mapu ověřit tím, že ji projede od začátku do konce, aby prokázal, že je možné ji dojet. Tímto zároveň nastaví čas potřebný k získání poslední nejprestižnější medaile –⁠ autorské medaile.

  Autorská medaile, © Ubisoft

  Obtížnost získání se liší na každé mapě podle toho, jak dobrý řidič je tvůrce mapy. Ale tím, že kampaň nevytvářejí uživatelé, ale vývojáři, tak na kampani je obtížnost získání této medaile rovna barvě mapy. Tedy nejlehčí je ji získat na bílých tratích a nejnáročnější na černých tratích.

  Klasická jízda na okruhu vs. skoky, turba, led a hlína

  Jedna z nejlepších věcí na téhle hře je její rozmanitost. S formulí, která se nedá zničit, umí létat, bruslit na ledě a třeba i se potápět, si najde něco každý. Pro lidi, kteří mají rádi F1, jsou tu tratě vytvořené podle reality. Pro lidi, co mají rádi offroad řízení, také existuje spousta tratí. Pro lidi, co mají rádi parkur? Také. Určitě můžete očekávat, že ať vás baví jakýkoliv styl řízení, v téhle hře ho najdete.

  Co mě osobně na hře nejvíc baví?

  Cup Of The Day –⁠ COTD –⁠ Závod dne. Každý den v 19:00 našeho času se jedna z nově vytvořených tratí od komunity vybere na tenhle závod. Nikdo tudíž nemá možnost se trat naučit předem (kromě autora samozřejmě) a nikdo není ve výhodě. Tento závod je také dostatečně prestižní na to, že se ho skoro pokaždé účastní několik PRO hráčů. Můžete si říkat, že to je pak nefér a pro začátečníky otravný, protože nemají šanci porazit profíky. Já vám ale zaručuji, že i jako normální hráč si závod užijete.

  Proč je tento závod zábavný pro začátečníky i profíky?

  Přesně v sedm se odemkne možnost se zúčastnit. Jakmile se připojíte, máte deset minut na to trat dojet a jakmile ji alespoň jednou dojedete, dostanete bonusových pět minut na to, zajet co nejlepší čas. Stručně řečeno, na mapě, kterou jste nikdy předtím nejeli, máte patnáct minut na to nastavit co nejlepší čas. Podle času hráčů pak vznikne leaderboard, podle kterého se hráči rozdělí do takzvaných divizí po 64.

  Dostanete se tedy ke hráčům, kteří zajeli trat v podobném čase jako vy. Následně se jezdí mapa dokola a vždy poslední čtyři vypadnou. Když je pak méně hráčů, vypadávají poslední dva a nakonec po jednom. Díky tomu je tohle pro mě nejlepší část hry. Nejenom že závodíte s lidmi na podobné úrovni, ale i za celý tento závod stačí dojet trať nejrychleji ze všech jen jednou, a to v posledním kole. Jinak jediné, co stačí, je nebýt poslední.

  Hra by měla vyjít i pro konzole. Vývojáři ale nespecifikovali datum a jediné, co řekli, je někdy brzo roku 2023. Můžeme to tedy očekávat každou chvíli!

  Co se povedlo?

  • rozmanitý styl tratí
  • jednoduchá, ale hezká grafika
  • hra není P2W (pay to win = zaplať a vyhraj)
  • zábavný singleplayer
  • hodně možností pro F2P hráče (hráči, co nedávají peníze do her)
  • možnost hrát na klávesnici i na controlleru

  Co by se dalo zlepšit?

  • více multiplayer modů
  • chybí voice chat
  • hra pouze pro PC

  Závěr

  Pokud vás baví závodní hry, tuhle musíte zkusit. I pokud vás závodění nikdy moc nebralo, tak tahle hra je tak odlišná od ostatních závodních her, že i vám bych ji doporučil. Je to více singleplayer hra, což sice neznamená, že se nedá hrát online, ale jestli hledáte nějakou hru, co si můžete užít s kámošema, tohle není úplně ideální volba. Určitě bych ocenil hezkou a jednoduchou grafiku, rozmanitost hry a pouze jeden typ formule (všichni mají stejné podmínky). Věkové omezení určitě není žádné a doporučil bych ji všem věkovým kategoriím. Užijte si závodění!

  Celkové hodnocení: 8.5/10 :-D

  Hlasovat mohou pouze přihlášení.

  Máš rád závodní hry?

  Hru lze zdarma stáhnout na Epic Games.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek ze 7. března 2023 v 8:26, upravený po 2 minutách.
  Jančulka v něm napsal:

  Super clanek! Pet tlapek.
  Hru bych si stahla, kdybych nemela k dispozici pocitac jen 2x tydne na asi pul hodiny, kdy ma bracha odpoledku a pocitac je volny. :-D ale hry kde se zavodi (ale jen s autama nebo motorkama) a celkove auta mam rada. Sice divny na holku, ale na to kaslu. :-P