Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tři králové

  vydáno  •  Vánoce

  6. ledna, každý rok, koledují tři králové u mnoha a mnoha dveří. Potom jim lidé dají nějaké penízky, jaké uznají za vhodné. To, co přispějí, půjde na Tříkrálovou sbírku, která pomáhá potřebným lidem. Oni se jim za to podepíší na dveře: K + M + B. Ti tři králové se jmenují Kašpar, Melichar a Baltazar. To víme všichni, ale pojďme si o nich povědět něco více.

  Tři králové, sbírka, charita, pochod. - Tři králové, sbírka, charita, pochod., © Dalibor Glück

  Tito tři králové původně vůbec nebyli králové, ale mudrci, kteří přišli do Izraele od východu. Ptali se zdejších lidí: „Kde je ten právě narozený král Židů?“ Viděli totiž na východě Ježíšovu hvězdu (chcete-li, tak kometu) a přišli se mu z veliké dálky poklonit.

  Tehdy v zemi vládl král Herodes, který se o tom, že se má narodit Ježíš, také doslechl, svolal proto všechny velekněze a zákoníky, aby se jich zeptal, kde se má Ježíš narodit. Zjistil od nich, že se to má stát v Betlémě, který byl v té době v Judsku. Ten samý Herodes si tajně povolal ty tři mudrce a vyptal se jich na čas, kdy se ukázala ona hvězda. Jakmile s nimi domluvil, tak je poslal do Betléma a řekl jim, aby důkladně pátrali po tom dítěti, a až ho naleznou, mají mu to oznámit a on sám se dítěti přijde poklonit.

  Král Herodes to ovšem nemyslel dobře, protože měl v plánu zabít Ježíše, kvůli tomu, že se bál o vlastní korunu, nelíbilo se mu, že ono malé dítě by bylo více, než on, král. Tři mudrci Heroda poslechli a dali se na cestu. Hvězda je doprovázela celou jejich cestu, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě.

  Vešli dovnitř a uviděli Ježíše s Marií (jeho matkou) a Josefem. Padli k zemi, klaněli se mu a také mu přinesli vzácné dary: zlato, kadidlo a myrhu. Potom dostali pokyn ve snu, aby se nevraceli zpět k Herodovi, ale jeli zpátky do své země jinudy.

  Král Herodes si ovšem nedal pokoj a stejně se snažil najít Ježíše a zabít ho, dokonce kvůli tomu i rozkázal povraždit všechny chlapce v Betlémě do dvou let. To už ale Ježíš v Betlémě nebyl, protože se Josefovi zjevil ve snu anděl a řekl mu, aby spolu s Marií a Ježíšem uprchl do Egypta. Byli tam až do Herodovy smrti. Pak se vrátili i s Ježíšem zpět do Izraele, konkrétně do města zvaného Nazaret.

  Něco navíc:
  Dříve se za tři krále převlékaly chudé děti, které si vykoledovaly své poslední zásoby jídla na zimu.

  Kašpar, Melichar a Baltazar se tito tři králové – mudrci původně vůbec nejmenovali, byli tak pojmenováni až někdy v 5. století.

  Autorka: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 27. ledna 2020 ve 14:58.
  007mary v něm napsal:

  pěkný článek;-)R^

  Příspěvek z 6. ledna 2020 ve 20:18.
  anavercadav v něm napsala:

  Všem moc děkuji a Amálce přeji, aby si ty narozeniny užila;-)

  Příspěvek z 6. ledna 2020 v 17:39.
  verbum v něm napsal:

  Krásný článek... Děkuji Ti za nej ;-)