Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tucet nápadů pro malé výtvarníky

  vydáno  •  Kultura · Vánoce · Malování · Rodičům · Vyrábíme · Předškolákům
  Následující článek vznikl vlastně díky úžasnému množství obrázků, které jsme od vás dostali do vánoční soutěže. Vybrali jsme pro inspiraci ostatním různé nápady, jak kreslit či malovat. Ukázky jsou sice s vánoční nebo zimní tematikou, ale věříme, že pro ukázku "jak" tvořit budou super.

  Nejkrásnější Vánoce 2009, © Natálka Hájková, 6 let

  Jako bonus prozradí v závěru výtvarnice Marie Brožová tajemství sněhových vloček ze svých obrázků.

  Když jsme otvírali obálky s vašimi soutěžními pracemi, sami jsme byli překvapeni, kolika různými způsoby jste dokázali nakreslit nebo namalovat Nejkrásnější Vánoce. Bylo nám líto, že máme tak málo cen. Ale co se dá dělat, pravidla soutěží jsou neúprosná.

  Pak nás ale napadlo, že z vašich obrázků můžeme připravit pro ostatní inspiraci. A tak díky našemu článku můžete zkusit vytvářet obrázek voskem a vodovými barvami. Zajímavá je technika vyškrabávání, hodně možností nabízí koláž, otisky. Méně známé je kreslení zmizíkem. Nabídneme i tradiční techniky - kresbu tužkou, tuší, suchými křídami nebo pastelkami.   

  Kresba voskem

  Někteří z vás využili vlastností voskových pastelek, tedy skutečnosti, že přes vosk se nedá malovat vodovkama. Nejdřív tedy malovali voskovkami na papír. Potom si připravili vodovky a přetřeli jimi celou plochu obrázku. Barva se přichytila ale pouze tam, kde se nekreslilo voskovkama.

  Vánoce se zvířátky - 13Vánoce - 258

  Místa, která nejprve vybarvíte voskovkama, vodové barvy nepřekryjí.

  Vyškrabávání

  I na tuhle techniku jsou potřeba voskovky. Je lépe tvořit na silnějším papíru nebo lepence (slabý by se mohl protrhnout). Voskovkami nejprve pokryjete celou plochu. Nekreslíte žádné tvary, ale pouze uděláte barevné plochy. Pak vše překryjete hustou plakátovou barvou ve více vrstvách – aby nebyla vidět kresba voskovkami. Škrabat můžete buď speciálními škrabadly a nebo třeba koncem štětce, pletací jehlicí. Když barva zaschne, vyškrábete do ní jehlou obrázek.

  Vánoční obloha - 115Vánoční pochoutka - 116

  Technika vyškrabávání.

  Koláž - různé druhy

  Sob veze vánoční dárky dětem - 32Tady jste se skutečně vyřádili. Mezi zaslanými pracemi se objevilo množství nápadů, co všechno je možné na papír nalepit. Ať už to byly kousky papíru, látky nebo dokonce skutečné jehličnaté větvičky!

  V jednom z minulých ročníků této soutěže byl obrázek přizdoben kousky sušené pomerančové kůry. Takový obrázek krásně voní, ale není možné ho skladovat více let. Ať se nám to líbí nebo ne, sušená pomerančová kůra velmi chutná molům.

  Vánoce ve sněhu - 239Kapr k večeři - 172

  K výrobě koláže můžete použít různé materiály (např. vatu, látku, papír).

  Otisky a tiskátka

  Andělíček - 123Možná znáte tiskátka, která je možné zhotovit z brambor. K výrobě tiskátek je možné využít i docela obyčejné věci. Třeba starý karton, z kterého si vystřihnete potřebný tvar. Takto zhotovené tiskátko natřete barvou (vhodné jsou tempery) a otisknete.

  Ale můžete využít i těch nejdostupnějších "tiskátek" - vlastních prstů. Stačí použít speciální - prstové - barvy. Podobně jako autorka Andělíčka na obrázku můžete využít třeba i otisků celých dlaní.

  Šablony a stříkání

  Vánoce - 250Místa, kde nechcete určitou barvu, překryjete papírem vystřiženým podle předkresleného obrysu. Tady třeba stromeček nebo ryba. Pak za pomoci tzv. foukacích fixů můžete obrysy zvýraznit. Případně můžete obrázek po zaschnutí barev domalovat ručně (svíčky, vánoční ozdoby, šupiny).

  Kouzlení zmizíkem

  Zatímco ve školních sešitech by se mělo zmizíkem šetřit, při vytváření obrázků ho můžete využít velmi šikovně. Stačí potřít plochu obrázku inkoustem a nechat zaschnout. Pak nastoupí ke své "práci" zmizík. Tam, kde chcete mít bílou kresbu, prostě nakreslíte obrázek zmizíkem. Nevýhodou této techniky je, že když uděláte chybu, tak ji hůř budete opravovat. Také není pro takovéto obrázky vhodné předkreslovat si je předem tužkou.

  Štědrý večer - 187Můj kapřík - 61

  Malování zmizíkem v inkoustu

  Suché křídy

  Výborné je zkusit různé druhy výtvarných potřeb. Zvlášť jemné stínování dosáhnete suchými křídami. U vánočních motivů se někdy hodí jako podklad použít černou nebo tmavou čtvrtku. Ono malovat bílého sněhuláka na bílý papír někdy není příliš snadné. Ale bílou křídou na černém papíře vše náležitě vynikne.

  Kouzlo vánoc - 226Moje nejkrásnější Vánoce - 322

  Suché křídy - světlé barvy vyniknou na tmavém podkladu

  Obyčejná tužka?

  Zatímco někdo potřebuje mít obrázek co nejvíce barevný, jiným stačí k vyčarování kouzelného obrázku tužka. Pro zasněžené krajiny to je někdy nástroj téměř ideální.

  Vesnice na sněhu - 309Vánoční nálada v zasněném městě - 254

  I tužkou můžete nakreslit zajímavý obrázek.

  Tuš a spousta barev

  Ukázalo se, že tahle kombinace svědčí i těm nejmladším výtvarníkům. Barevné plochy zvýrazníte černými obrysy. Není nutné používat pro kresbu tuší speciální pero. Stačí obyčejná špejle, kterou v tuši namáčíte. Nerovnoměrnost šíře černé linky dodá obrázku originální podobu.

  Na vysvětlenou těm, kteří se domnívají, že se správně píše tuž. Ve významu, který zde používáme, tedy "malovat tuší", se opravdu píše na konci š. Více internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český, heslo tuš.

  Vánoce - 213Vánoční nadělování - 126

  Vodovými barvami vybarvíte plochy a vše pak zvýrazníte černou tuší.

  Méně tradiční techniky

  Jak předvedli někteří z vás, pro tvorbu obrázku je možné použít skutečně různé techniky. Ale aby byl obrázek obrázkem, nesmí chybět jeho autorovi správný nápad. Bez nápadu je sebeefektnější technika k ničemu. Jak předvedl sedmiletý Martinko Pokorný, malovat se dá i na počítači.

  Zajímavé je využití záměrně pomačkaného papíru (velmi vhodný je pro tuto techniku balicí papír). Ten vám pomůže vytvořit zajímavou strukturu. Díky tomu plochy, které nevybarvíte, nebudou jen čistě bílé.

  Všimněte si také, jak hodně u obrázku, který Natálka Hájková nazvala Andělé, dělá podlepení žlutým barevným papírem. Vhodně ladí s výraznou žlutou barvou z obrázku.

  Hory - 341Andělé - 320

  Kreslit můžete i za pomoci počítače. Druhému obrázku dodalo kouzlo zmačkání papíru.

  Grafické techniky

  V případě následujících obrázků jsme si nebyli v redakci docela jisti, jak vznikaly. Ale také se nám moc líbily. Bylo vidět, že s jejich přípravou měli autoři také nemálo práce.

  Vánoce - 243Zasněžené město o vánocích - 357

  Jak vznikaly tyhle obrázky, to přesně v redakci nevíme. Budeme rádi, když to autoři prozradí.

  Nebojte se pastelek!

  Spousta barevných pastelek - to je hlavní pracovní nástroj Marie Brožové.Občas se někdo tváří, že pastelky jsou pro mrňata a "pořádný" obrázek se s nimi nakreslit nedá. Že to není tak docela pravda se snaží už několik let dokázat výtvarnice Marie Brožová svým projektem Obhajoba pastelky - www.pastelky.cz 

  Byť nad tím mnozí kroutí hlavou, nejen, že Marie Brožová nechává kolemjdoucí sledovat vznik svých obrazů, ale prozrazuje i drobné triky pro tvorbu "pastelkových" obrázků.

  Při vytváření svého letošního posledního obrazu, v kterém létá celé hejno racků, ale zároveň i trochu sněží, nám ukázala, jak vlastně sníh dělá. Je to prý opravdu jednoduché. Aby efekt vynikl, potřebujete malovat na čtvrtku. Nejprve tupým hrotem uděláte tečky v místech, kde budou poletovat jednoduché vločky. Tam, kde má mít vločka podobu hvězdičky, pak uděláte hvězdičku.

  Vlastně to zpočátku vypadá, jako byste malovali docela neviditelně. Ale jakmile se dané místo přebarví pastelkami, hned se kresba - téměř zázračně - objeví. Místo mnoha slov nabízíme fotografii. Snímek s hnědou pastelkou ukazuje, že je vhodné postupovat od světlejších k tmavším odstínům. I tam může vytlačená čára nabídnout zajímavý efekt. Odpovědi na nejčastější dotazy k technice pastelek najdete na webu Marie Brožové - www.pastelky.cz

  Marie Brožová představuje triky, jak šikovně využít pastelky.Marie Brožová představuje triky, jak šikovně využít pastelky.

  Marie Brožová představuje triky, jak šikovně využít pastelky.

  Prací vytvořených za pomoci pastelek přišlo letos mnohem víc než v minulých letech. Ze všech bylo patrné, že jejich tvůrci mají nejen zajímavé nápady, ale jsou zároveň i velmi pečliví a vytrvalí.

  Nadílka pro všechny - 319Vánoční krajina - 308

  I pastelkami se dá nakreslit zajímavý obrázek...

  Štědrovečerní večer - 112Vánoční svátky v našem bytě - 107

  ... jen to v některých případech zabere docela hodně času.

  Autor: (9 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (27)

  Příspěvek z 4. dubna 2010 v 10:02.
  katyperykatypery v něm napsal:

  Reakce na Radeček-6-6-7:

  To je taky náhoda moje babička se jmenuje marie brožová .

  Příspěvek z 4. dubna 2010 v 10:01.
  katyperykatypery v něm napsal:

  avatar

  ahoj lidi  řekněte alíkovi ať se mi ozvo. díky.

  Příspěvek z 26. března 2010 ve 12:17.
  ŠikulkaMonička v něm napsala:

  ujkjkjkj

  jhkjkkjhjkkjjkkjhnj67810111213