Alíkoviny

Ty jsi vegetarián? To jako jíš trávu?

vydáno  v 7:04
Myslíš si, že vegateriálni jedí jenom trávu? Myslíš si, že každý vegetarián u sebe nosí pistoli, aby mohl střílet ty, které uvidí s masem? Ne a ne. Jací vlastně vegetariáni jsou a co jedí, když ne trávu? A jak se může člověk stát z všežravce vegetariánem?
Z takového stolu by měl vegetarián radost.

Mladá slečna sedí ve škole. Je zrovna hlavní přestávka, tak si vytáhne z tašky svou svačinu, která obsahuje křehký chléb, sýr a zeleninu. V okamžiku, kdy si chce dát první sousto, za ní přijde spolužák s houskou se šunkou.

„Dej si! Přece nebudeš jíst pořád jenom tu trávu, vždyť to musí být hnusné! Hmmm, šunčička! Jak to můžeš nejíst?“ Dívka jen zakroutí hlavou, povytáhne koutek a odpoví: „Mmmm, okurka! Jak to můžeš nejíst!“ Chlapec převrátí oči a s tichým mumláním odchází. „Ty vegetariáni jsou ale divný. Vůbec nevědí, co je dobré. Za chvíli si přinese trávu, co vytrhala na zahradě.“

Když vidíš někoho, kdo nejí maso, máš na něj stejný názor? Nebo se řadíš do stejné skupiny jako já – k vegetariánům? Ať jsi z jedné party nebo z druhé, určitě bys měl vědět, že nejíme pouze zeleninu, ale máme spoustu jiných možností, co a jak jíst. A hlavně nejsme divní, kvůli tomu, jací jsme.

Něco jiného je samozřejmě vegetarián, který nejí maso jen před společností, protože se z těchto vega-free směrů stal poměrně veliký boom. Ale to vlastně není ani vegetarián. Povím ti, jak se dívka z předchozího úryvku stala tím, kým je, a třeba ti to pomůže v pochopení toho, jací vegetariáni vlastně jsou. A že nad nimi nemusíš ohrnovat nos jenom proto, že nejedí tvé oblíbené hovězí.

Tato devatenáctiletá dívka, pojmenujme ji třeba Klára, pracovala v létě na jedné dobročinné akci, kde se seznámila s velice zajímavým klukem. Po čase se z nich stali kamarádi a začali spolu chodit na obědy. Jenže co se nestalo. Zjistila, že její nový kamarád je vegetarián, proto ji nebude brát do jakékoliv restaurace, ale pouze do těch, kde se nají i on. A jelikož byla v práci skoro každý den, tak buď chodila na obědy s tímto kamarádem, nebo si dělala nějaké luštěniny do krabičky, aby je mohla o přestávce sníst. Za celé léto tedy měla minimální přísun masa, ale necítila se nijak hůř – naopak. Zjistila, že jí maso vlastně ani nechybí, že jarní závitek ze zeleniny je lepší, než na pánvi udělané kuře. A hlavně v jedné restauraci narazila na cizrnové omáčky, které chutnají i masožroutům. Zamilovala se do tohoto jídla. Když skončilo léto a ona se měla vrátit k normálním stravovacím návykům, zjistila, že to pořádně není možné. Když dostala doma maso, vlastně jí ani nechutnalo.

Zjistila, že daleko víc myslí na to, že by si udělala červenou řepu s bramborem. A tak maso přestala jíst. Nicméně si pořád pamatovala na známou, která byla veganka a zabíjela pohledem kohokoliv, koho spatřila se šunkou v ruce.

Rozhodla se, že taková nebude. Její nejlepší kamarád je masožrout, kluk, který se jí líbí také. A neodsuzuje je. Samozřejmě, že myslí i na zvířata, která ve velkochovech trpí. Jistě, že by byla radši, kdyby každý byl jako ona a velkochovy prasat nebo jiných nebyly potřeba. Ale toleruje, že ne každý je jako ona. Nechává každého jíst to, co chce. Vždyť i ona si zvolila svou cestu. Proč by nemohl někdo jiný?

Vím, že na světě jsou i tací, kteří ti budou tlouct do hlavy, jak maso jíst nesmíš, jak jsi odporný, že jsi schopen vzít do úst skopové a další takové věci. A taky vím, že přesně tito lidé mohou člověku změnit pohled na celou skupinu. Ale věř, že ne všichni jsme takoví a hlavně, že nejsme divní proto, že nejíme maso.

A důležitá informace na závěr, ne, vážně se nechodíme pást s králíky, jak mi bylo několikrát řečeno.

Autorka:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (20)

Příspěvek z 15. května v 19:44.
AnezkaB v něm napsala:

Tak já vím co jedí a nejedí vegetariáni. Ale člověk ve vývinu když roste by měl jíst vše. Když je pak dospělý ať se sám rozhodne.

Příspěvek z 16. března v 13:30.
hatertvojemama v něm napsala:

já osobně miluju maso, ale fakt nechápu ty lidi, co si myslí že vegetariáni nic nejí 22 vždyť já znám jednu ne vegetariánku ale veganku a ta si vždycky najde nějaké jídlo

Příspěvek z 16. března v 9:30.
SVETLO v něm napsal:

Já sice nejsem vegetarián, ale nic proti nim samozřejmě nemám. Dokonce mám i jednoho kamaráda, který se rozhodl být vegetariánem.