Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Ty jsi vegetarián? To jako jíš trávu?

  vydáno  •  Volný čas venku
  Myslíš si, že vegateriálni jedí jenom trávu? Myslíš si, že každý vegetarián u sebe nosí pistoli, aby mohl střílet ty, které uvidí s masem? Ne a ne. Jací vlastně vegetariáni jsou a co jedí, když ne trávu? A jak se může člověk stát z všežravce vegetariánem?

  Z takového stolu by měl vegetarián radost., © Profimedia.cz

  Mladá slečna sedí ve škole. Je zrovna hlavní přestávka, tak si vytáhne z tašky svou svačinu, která obsahuje křehký chléb, sýr a zeleninu. V okamžiku, kdy si chce dát první sousto, za ní přijde spolužák s houskou se šunkou.

  „Dej si! Přece nebudeš jíst pořád jenom tu trávu, vždyť to musí být hnusné! Hmmm, šunčička! Jak to můžeš nejíst?“ Dívka jen zakroutí hlavou, povytáhne koutek a odpoví: „Mmmm, okurka! Jak to můžeš nejíst!“ Chlapec převrátí oči a s tichým mumláním odchází. „Ty vegetariáni jsou ale divný. Vůbec nevědí, co je dobré. Za chvíli si přinese trávu, co vytrhala na zahradě.“

  Když vidíš někoho, kdo nejí maso, máš na něj stejný názor? Nebo se řadíš do stejné skupiny jako já – k vegetariánům? Ať jsi z jedné party nebo z druhé, určitě bys měl vědět, že nejíme pouze zeleninu, ale máme spoustu jiných možností, co a jak jíst. A hlavně nejsme divní, kvůli tomu, jací jsme.

  Něco jiného je samozřejmě vegetarián, který nejí maso jen před společností, protože se z těchto vega-free směrů stal poměrně veliký boom. Ale to vlastně není ani vegetarián. Povím ti, jak se dívka z předchozího úryvku stala tím, kým je, a třeba ti to pomůže v pochopení toho, jací vegetariáni vlastně jsou. A že nad nimi nemusíš ohrnovat nos jenom proto, že nejedí tvé oblíbené hovězí.

  Tato devatenáctiletá dívka, pojmenujme ji třeba Klára, pracovala v létě na jedné dobročinné akci, kde se seznámila s velice zajímavým klukem. Po čase se z nich stali kamarádi a začali spolu chodit na obědy. Jenže co se nestalo. Zjistila, že její nový kamarád je vegetarián, proto ji nebude brát do jakékoliv restaurace, ale pouze do těch, kde se nají i on. A jelikož byla v práci skoro každý den, tak buď chodila na obědy s tímto kamarádem, nebo si dělala nějaké luštěniny do krabičky, aby je mohla o přestávce sníst. Za celé léto tedy měla minimální přísun masa, ale necítila se nijak hůř – naopak. Zjistila, že jí maso vlastně ani nechybí, že jarní závitek ze zeleniny je lepší, než na pánvi udělané kuře. A hlavně v jedné restauraci narazila na cizrnové omáčky, které chutnají i masožroutům. Zamilovala se do tohoto jídla. Když skončilo léto a ona se měla vrátit k normálním stravovacím návykům, zjistila, že to pořádně není možné. Když dostala doma maso, vlastně jí ani nechutnalo.

  Zjistila, že daleko víc myslí na to, že by si udělala červenou řepu s bramborem. A tak maso přestala jíst. Nicméně si pořád pamatovala na známou, která byla veganka a zabíjela pohledem kohokoliv, koho spatřila se šunkou v ruce.

  Rozhodla se, že taková nebude. Její nejlepší kamarád je masožrout, kluk, který se jí líbí také. A neodsuzuje je. Samozřejmě, že myslí i na zvířata, která ve velkochovech trpí. Jistě, že by byla radši, kdyby každý byl jako ona a velkochovy prasat nebo jiných nebyly potřeba. Ale toleruje, že ne každý je jako ona. Nechává každého jíst to, co chce. Vždyť i ona si zvolila svou cestu. Proč by nemohl někdo jiný?

  Vím, že na světě jsou i tací, kteří ti budou tlouct do hlavy, jak maso jíst nesmíš, jak jsi odporný, že jsi schopen vzít do úst skopové a další takové věci. A taky vím, že přesně tito lidé mohou člověku změnit pohled na celou skupinu. Ale věř, že ne všichni jsme takoví a hlavně, že nejsme divní proto, že nejíme maso.

  A důležitá informace na závěr, ne, vážně se nechodíme pást s králíky, jak mi bylo několikrát řečeno.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (35)

  Příspěvek z 17. března 2018 v 9:54.
  dennisvet v něm napsala:

  Ano, požírají se navzájem, ale kdybychom je my nejedli, nebyly by ani množírny.
  Více v komentáři konemy.

  Příspěvek z 16. března 2018 v 8:34.
  Stary_pan v něm napsal:

  „Víte, jak poznáte vegana na tramvajové zastávce?(1) Řekne vám to.“ ;-)
  Jsem „masotarián“, ale za mladších let jsem byl asi jeden rok vegetariánem – litoval jsem zvířátka; jenže pak jsem si uvědomil, že se ta zvířátka požírají navzájem a – jak tu napsala T-SR: „Chtěla jsem být taky vegetarian ale rodiče mi to zatrhli a tak musím chránit přírodu jinak“; mně to sice nikdo nezatrhl, ale položil jsem si klíčovou otázku „proč vlastně?“ a bylo po vegetariánství, ač se mi po masu do té doby vůbec nestýskalo.
  Vzpomínám na letní pohled, na němž mi kamarádi napsali básničku o mase a kosti s poznámkou, abych odlepil poštovní známku. Pod ní bylo napsáno „ta kost byla z mrtvoly“ – když už jsem se je snažil přesvědčit, že oni ty mrtvoly jedí.
  Nám lidem často vadí odlišnost, proto máme potřebu druhé poučovat a přivést je na svou stranu; často hodně necitlivě.
  Pokud jeden člověk neomezuje druhého, ať si jí co chce. A na hloupé řeči se můžeme vykašlat.
  ---------
  1) a kdekoli jinde

  Příspěvek z 15. března 2018 v 17:51.
  dennisvet v něm napsala:

  Na fyrefli je zbytečné reagovat, už tu asi nebude.