Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Tyglík poezie, komiks s psím hrdinou nebo fantasy o rytířích?

  vydáno  •  Kultura · Knihy · Poezie
  Milovníkům básniček nabízíme tyglík české poezie nazvaný Nebe peklo ráj. Ten, koho čtení moc nebaví a raději čte jen krátké texty u obrázků, se může těšit na výběr nejlepších komiksů bígla Snoopyho. Na své si jistě přijdou i milovníci fantasy. Těm představíme knihu Fantastická dobrodružství Alfreda Kroppa.

  Tyglík české peozie pro děti 20. století. Sestavil Petr Šrámek, ilustrovaly Alžběta Skálová (nebe), Alžběta Zemanová (peklo) a Radana Přenosilová (ráj)., © Albatros

  Nebe peklo ráj – poeticky hravá knížka

  Takhle knížka vás upoutá na první pohled. A to nejen svým čtvercovým formátem, ale hned třemi záložkami. Zlatá záložka patří ráji, modrá nebi a ta nejtmavší pochopitelně peklu. Každou část ilustrovala jiná výtvarnice - Alžběta Skálová (nebe), Alžběta Zemanová (peklo) a Radana Přenosilová (ráj).

  Petr Šrámek, který poetickou čítanku sestavil, prošel nejdřív obrovskou hromadu knížek poezie. Tak trochu prý poskakoval od knížky ke knížce a rozhodl se, že čtenářům nabídne podobný zážitek. Do tyglíku vložil 246 básní od 153 českých autorů, které mezi sebou opravdu důkladně promíchal a zase všelijak důmyslně pospojoval.

  Většina básniček je určena přímo dětem, ale některé jsou o dětech a jiné se dětem líbí, ačkoli pro ně původně byly napsány pro dospělé. Troufnu si tvrdit, že do tyglíku plného poezie se s chutí ponoří i ti, kteří tvrdí, že básničky rádi nemají.

  Tyglík poezie můžete číst jako všechny jiné knížky, tedy od začátku do konce. Ale můžete zkusit i to, co tak dobře znáte z odkazů na webových stránkách. Jen vás místo klikání čeká listování. Vedle čísla stránky jsou vždy další čísla stránek, která vás směřují do dalších částí knihy. Takže můžete hravě skákat z pekla do nebe a pak zas do ráje (k tomu se báječně hodí již zmíněné barevné záložky). Ale pokud vás zaujme určité téma, můžete si najít podobné básně podle dalšího odkazu.

  Křest knížky Nebe peklo ráj - Tyglík české poezie pro děti 20. století

  Výhod, které přináší dnešní počítačová doba, autor téhle čítanky využil opravdu důkladně. V závěru knihy vám nabízí hned několik seznamů. Kromě obvyklého obsahu tu najdete seznam básní podle začátečních slov, soupis básní podle počtu veršů (nejkratší báseň, Četl jsem v novinách zprávu Iva Vodseďálka, má tři verše; nejdelší, Ptala se Františky Marta od Ivana M. Jirouse, veršů padesát čtyři) či soupis autorů podle abecedy i podle roku narození (nejstarší, Antonín Sova, byl ročník 1864; nejmladší, Bogdan Trojak, se narodil roku 1975).

  Jiří Schmitzer má v tyglíku poezie hned dva texty.Najdeme zde známá jména české poezie 20. století, jako Jaroslav Seifert, František Halas, Jan Skácel, Jiří Kolář, Voskovec a Werich, Jiří Suchý či Ivan Magor Jirous, Jiří Žáček, František Hrubín, Emanuel Frynta, Josef Kainar, Pavel Šrut. Nechybí ani verše těch, které znáte často jako herce nebo zpěváky – Jaromír Nohavica, Karel Kryl, Karel Plíhal, Radek Pastrňák, Jiří Schmitzer či Zdeněk Svěrák.

  Svět podle Snoopyho

  Svět podle SnoopyhoTo nejlepší z komiksových stripů Peanuts z let 1970 – 1990 vybral a přeložil Petr Onufer. Říká se, že Snoopy je nejslavnější bígl na světě. Asi na tom něco bude. Komiks o něm a tak trochu zvláštních dětech obletěl doslova celý svět. Jeho autorem je Charles Schulz, který téměř padesát let denně kreslil příběhy pro americké noviny. V době své největší slávy vycházel Snoopy ve 26 jazycích v 75 zemích světa. Komiksové stripy vycházely v 2 600 různých periodikách. Teď přichází, díky nakladatelství CooBoo, konečně i do České republiky pod názvem Svět podle Snoopyho.

  Hlavní hrdinové komiksu se prokousávají životem, zažívají křivdy, zklamání a často se propadají do pocitů zoufalství. A právě v tom snad tkví kouzlo Peanuts : každý z nás se v něm dokáže najít. Každý z nás se totiž někdy cítil osaměle, každý z nás si někdy připadal jako budižkničemu, kterého nikdo nemá rád a kterému se nic nedaří – a stejně tak každý z nás touží po lásce, pochopení a přátelství.

  Charles Schulz (1922 – 2000) má v Kalifornii vlastní muzeum. Snoopy se stal neoficiálním maskotem mise Apollo 10 na Měsíc, v USA se objevil na poštovní známce a měl i svou vlastní výstavu v pařížském Louvru. S postavičkou Snoopyho se setkávají děti na penálech, tužkách nebo samolepkách, dospělí si zase mohou vybírat z celé škály oblečení, tašek nebo třeba balicích papírů. Snoopy se objevil též několikrát na filmovém plátně.

  V roce 1990, když jedna z jeho neslavnějších postaviček Peanuts oslavila čtyřicáté narozeniny, byl Schutz jmenován francouzskou vládou Rytířem umění, což je jedno z nejvyšších státních francouzských vyznamenání. Hvězda s jeho jménem nechybí ani na hollywoodském chodníku slávy, jen pár kroků od hvězdy Walta Disneyho. Více v internetové encyklopedii Wikipeida nebo na oficiálním webu Peanuts (obé anglicky). 

  Fantastická dobrodružství Alfreda Kroppa

  Fantastická dobrodružství Alfreda KroppaChcete vědět, jak se patnáctiletý Alfréd Kropp může zaplést do fantastického dobrodružství v honbě za bájným mečem Excaliburem, bojovat po boku posledního rytíře a stíhat nepřátele v závodním Ferrari? Přečtěte si akční fantasy o rytířích kulatého stolu v moderních převlecích, která pro vás napsal Rick Yancey, rodák z americké Floridy.

  Kniha fantastická dobrodružství Alfreda Kroppa vyšla poprvé v New Yorku v roce 2005. Že je o ni mezi čtenáři zájem, to napovídá, že už vyšla v 17 zemích světa. Do češtiny Kroppova dobrodružství přeložil Milan Žáček. Více se o autorovi příběhu, který věnoval svým třem synům, dozvíte z jeho webových stránek - www.rickyancey.com

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 27. dubna 2010 ve 20:30.
  týnka06 v něm napsala:

  joooooooooo

  jo!!!!!vyhrála jsem tyglík poezie.Já jsem to tak hrozně moc chtěla!!!!!2626

  Příspěvek z 20. dubna 2010 ve 21:48.
  animalia v něm napsal:

  <3

   10101010 Snopííík 10101010

  Příspěvek z 20. dubna 2010 v 17:14.
  sexydanuska v něm napsal:

  Reakce na sexydanuska:

  ten pes je hezký21