Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Týrané zabíjí lhostejnost okolí

    Spoustu lidí a zvířat je šťastných a žijí spokojený život. Jsou ale i takoví lidé a zvířata, kteří jsou týraní. Kdo za to může? A je vinen jen iniciátor týrání?

    Centrem Prahy prošel pochod proti týrání a zneužívání dětí (19. listopadu 2011). , © iDNES.cz

    Možná jste četli, že v ZOO v Kodani bezdůvodně utratili mladého žirafího samce. A bohužel nebyl jediný. V té samé ZOO bylo utraceno ještě dalších pět zvířat a po celém světě je takových případů daleko více. Lidé zase trpí šikanou a různými formami fyzického i psychického násilí. Kdo je vlastně viníkem těchto problémů? A je jen jeden?

    Je jich mnohem víc, než by člověk řekl. Vezměme si případ nebohého žirafího samečka. Samozřejmě, že je nejvíce vinen ředitel zoologické zahrady, ale viníků je vlastně mnoho. Začněme u veterináře či ošetřovatele, který zvíře usmrtil. Nemusel to udělat. Kdyby řediteli řekl, že to není ochoten udělat, nikdo by ho k tomu nemohl donutit. Není možné, že o tom nevěděl žádný z ošetřovatelů ZOO, když u toho byli i návštěvníci ZOO. Proč se nenašel statečný člověk, který by s tím něco udělal? Jak to, že se k ničemu nepohnuli diváci a ještě se našli tací, kteří si tu ohavnou podívanou užili? Jak to, že tam rodiče vzali svoje děti a všichni si to fotili? Ti všichni jsou také vinni, ale na rozdíl od ředitele Zoologické zahrady nemohou být stíháni ani kritizováni.

    Stejné je to i u všech ostatních týraných osob. Vinen je každý, kdo měl s týranou osobou či iniciátorem týrání nějaký vztah, protože všechny tyto osoby mohly o týrání vědět a zamezit mu. Jestliže se palba kritiky bude obracet jen k iniciátorovi a ne k celému okolí a lidé nebudou proti týrání bojovat, budou utrácena další zvířata a týráni další lidé.

    Co s tím můžete udělat vy sami? Pokud víte o nějakém týrání člověka nebo zvířete ve vašem okolí, neprodleně vyhledejte povolanou osobu, která s tím může něco udělat a zabránit tomu. Zapojte se do diskuse či demonstrace, přidejte se k lidem se stejným názorem a cílem a hlavně otevřeně proti týrání vystupujte!

    Alík připomíná pár důležitých kontaktů:

    V případě podezření na týrání osoby ve vašem okolí se můžete obrátit na linku bezpečí na stránkách: http://www.linkabezpeci.cz/.

    Nebo telefonicky na číslo 116 111.

    Pokud se jedná o podezření z týrání zvířat, kontaktujte nejbližšího veterináře nebo spolek pro ochranu zvířat.

    Více informací o ochraně zvířat se dozvíte na stránkách Ligy na ochranu zvířat ČRhttp://www.lozcr.cz/.

    Tady najdete stránky Pražského spolku ochránců zvířathttp://www.psoz.cz/cs/.

    Autorka:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (1)

    Příspěvek z 26. června 2014 v 8:31.
    LucyBloom v něm napsala:

    Chudinka

    Bohužel když jsem o tom nebohém žirafátku slyšela, bylo už pozdě... Navíc se o ochranu zvířat zajímá spousta lidí, ale spoustě z nich je pod 18, tudíž jejich slovo nemá pro "dospělé" význam (upozorňuji, že takovíto "dospělí" mají mnohdy mnohem méně inteligence než "děti"). Přesto může každý pomáhat! Stačí recyklace třeba jen papíru, plastu! (Minulý rok se sběrem papíru ušetřilo pokácení skoro 2 000 000 stromů! Kdyby se nesbíral papír, naše zem by byla o necelé 2 000 000 stromů chudší... A můžeme jich zachránit víc, stačí zvednout zadek a vzít nepotřebný kus papíru do speciálního koše, ne?)
    Takže milí zlatí, chraňme přírodu, protože bez přírody nebudeme moct žít ani MY, lidé. Zamyslete se...4