Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Učit se azbuku je jako vrátit se znovu do 1. třídy

  vydáno  •  Škola a poznání · Čtenáři píší Alíkoviny · Cizí jazyky
  Když jsem na začátku roku dostala formulář na jaký cizí jazyk chci chodit, vůbec jsem nevědela. Přišlo mi to jako docela těžké rozhodnutí. Měla jsem možnost výběru ze tří jazyků: němčiny, ruštiny a francouštiny.

  Ruská vlajka plápolá nad Kremlem, © Profimedia.cz

  Paní učitelka nám radila ruštinu - je to prý lehčí než angličtina, na kterou jsme byli do dneška zvyklí. Němčinu nám radil pan ředitel - domluvíme se s ní nejen v Německu, ale také v sousedním Rakousku. Francouštinu mi zase radila mamka - je to prý krásný jazyk.

  Vůbec jsem nevěděla, který jazyk je ten správný, a toto rozhodnutí bylo docela vážné. Jazyk, který si vyberu, se budu učit čtyři roky a potom z něj budu třeba i maturovat.

  Nakonec jsem si vybrala ruštinu a už teď vím, že jsme udělala dobře. Ruština je podobný jazyk, jako ten náš - některá slova jsou docela podobná. Zajímavá na ní je hlavně azbuka. Když se ji učím, připadám si jako v první třídě, když jsem se v češtině učila abecedu. Navíc ruština se prý zase vrací.

  Rusko je obrovský stát, ruštinu se učily i naše maminky a babičky a v naší rodině ji umí všichni. Ruština je třeba oproti němčině lehčí. Když si ve třídě porovnáme známky, němčináři je mají většinou o stupeň i o dva horší než my, s francouštinou to je i horší. Pokud si budete také jednou vybírat cizí jazyk, ruštinu rozhodně doporučuji.

  Jak vypadá azbuka?

  Samostatné heslo azbuka v internetové encyklopedii Wikipedie nenajdete. Budete přesměrováni na heslo cyrilice.

  Cyrilice (též cyrilika) je písmo původně vymyšlené pro zápis staroslověnštiny a posléze používané pro zápis církevní slovanštiny, která na staroslověnštinu navázala. Cyrilici sloužilo za vzor řecké písmo. V češtině se označení cyrilice často užívá jen pro starou cyrilici sloužící k zápisu staroslověnštiny a církevní slovanštiny, kdežto národní abecedy, které vývojem cyrilice vznikly, se někdy označují za azbuku. Slovo azbuka znamená původně jen soubor písmen (obdobou je abeceda nebo alfabeta).

  Zdroj: www.wikipedia.cz

  Heslo cyrilice v rusky psané části Wikipedie. Heslo ruština, tamtéž.
  Další zajímavé informace (v ruštině) najdete na portále ruský jazyk - gramota.ru. Jsou tam nejen slovníky, ale také knihovna, hry, diktáty.

  Autor: (13 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (30)

  Příspěvek z 19. března ve 21:45.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Jojo, ruština se ti může hodit, hlavně jestli se chystáš do Ruska nebo do Karlových Varů.

  Příspěvek z 3. ledna 2010 v 10:33.
  KamileQ v něm napsal:

  Ruštinna

  Ruštinu se učím druhym rokem, není to špatné, určitě je lepší než němčina, ale mám stejně raději anglinu, jazyk celkem jednoduchy, občas se pletou pismenka, ale když se snažíš, nedostatky bro odstraníš, doporučuji.

  Příspěvek z 28. prosince 2009 v 18:48.
  denkovka v něm napsal:

  já se jí učila

  to já jsem se jí učila jeden rok, loni docela mě to bavilo, ale letos sem neměla čas tak mám doma tlustej sešit vobčas ho prolistuju a to je všechno.
  rada: je lepší než se učit francouštinu, ale anglický jazyk je tak akorád