Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Učitel má vždycky pravdu. Nebo ne?

  vydáno  •  škola a poznání · vesmír · věda a technika
  Přihodilo se vám někdy, že vám ve škole říkali něco, o čem jste byli přesvědčeni, že není pravda? A jak to dopadlo? Opravili jste vyučujícího a on vaši připomínku přijal? A nebo vás poslal do háje s tím, že on se to přece učil takhle a v učebnice je to vytištěné černé na bílém? A nebo ještě hůř – dostali jste kvůli tomu špatnou známku?

  Pluto, © Profimedia.cz

  Vývoj jde někdy velmi překotně dopředu. A tak se může stát, že to, co máte vytištěné v učebnicích a nebo to, co se učili vaši rodiče či učitelé ve škole, nemusí být pravda. Jenže ty tam jsou doby, kdy téměř jediným zdrojem poznání byla škola. Dnes stačí, že vás určitý obor zajímá, půjčíte si v knihovně pár knížek a nebo si najdete příslušné informace prostřednictvím internetu.

  Klasickým případem je pluto, které od roku 2006 není považováno za planetu, ale jen za planetku. Například jedna ze zlínských škol své žáky i po nedávném vyřazení Pluta ze seznamu planet žáky učí, že k nim patří. "Překvapilo mě, že syn se učí Pluto jako planetu. Učitelka na tom trvá, protože to je v učebnici," říká matka třeťáka ze Zlína, která chce kvůli jeho ochraně zůstat v anonymitě. Více Zlínská škola dál učí žáky, že "vyřazené" Pluto patří mezi planety

  Moc by nás zajímalo, jestli jste se s něčím podobným setkali a jak se takovéhle situace řeší. Klidně můžete napsat svůj postřeh do komentářů pod článkem, případně poslat svůj příspěvek do Alíkovin prostřednictvím formuláře na zasílání článků  nebo na e-mail alikoviny@alik.cz. Do předmětu uveďte svou přezdívku a heslo Učitel má vždycky pravdu. Všechny zajímavé postřehy, které vybereme ke zveřejnění, odměníme nejméně 500 bodíky.

  Pluto na vizualizaci Evropské jižní observatoře

  Pluto na vizualizaci Evropské jižní observatoře

  Pluto – z planety jen planetkou

  P (134340) Pluto je plutoid ve sluneční soustavě. Bylo objeveno 18. února 1930 Clydem Tombaughem (objev byl oznámen 2. března 1930) a zařazeno jako devátá planeta sluneční soustavy. Dne 24. srpna 2006 bylo na astronomickém kongresu v Praze ze seznamu planet vyškrtnuto v důsledku přijetí nové definice planety.

  Planeta (z řeckého πλανήτης, planétés - "tulák") nebo oběžnice ve sluneční soustavě je (dle definice IAU) takové těleso, které obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost, aby ji gravitační síly zformovaly do přibližně kulového tvaru (tj. nachází se v hydrostatické rovnováze) a je dominantní v zóně své oběžné dráhy.

  Uznané planety

  Sluneční soustavaPodle rozhodnutí valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie z roku 2006 je ve sluneční soustavě osm planet, tedy "dominantních" těles obíhajících kolem Slunce. Jsou to (vzestupně podle vzdálenosti od Slunce):

  1. Merkur
  2. Venuše
  3. Země
  4. Mars
  5. Jupiter
  6. Saturn
  7. Uran
  8. Neptun

  Pluto bylo do roku 2006 řazeno též mezi planety. Jeho velikost je však podstatně menší než velikost kterékoliv jiné planety. Také jeho složení se mnohem více podobá ledovým měsícům Saturna, než planetám (průměrná hustota Pluta je 2 g/cm3, Marsu 4 g/cm3).

  Informace o Plutu pocházejí z internetové encyklopedie Wikipedie (hesla Pluto, planeta)

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (63)

  Příspěvek z 26. června 2011 ve 21:54.
  Siah v něm napsal:

  Opravuji Angličtinářku

  Moje maminka se angličtinu učí už několik desítek let. Teď zrovna dělá tu nejvyšší úroveň. Teta bydlí v Anglii, strýc rodilí angličan. Prostě povedená rodinka, kde se nedomluvím jinak než Anglicky. V hodinách proto opravuji naši angličtinářku když m. Vždycky mi oznámí že jsem drzá a to já jsem...

  Příspěvek z 8. června 2011 v 17:25.
  Kristyna1710 v něm napsala:

  50% ze 100

  nevím ale asi tak 50 na 50

  Příspěvek z 15. dubna 2011 ve 12:37.
  tynatum11 v něm napsala:

  má pravdu

  když jsem byla v 5. třídě tak se mi to stalo zrovna jdem si četla enciklopedii o vesmíru a druhý den jsme měli vlastivědu a učitelka tvrdila že měsíc jde o úplnku vidět celý ale já sem s ní nesouhlasili protože jde vidět jen polovina toho měsíce a učitelka se semnou hádala a zeptala se mne kde sem se to dozvěděla když jsem jí řekla odpověd tak mi řekla že to tam musí mít špatně a tím ukončila náš rozhovor.