Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Události kolem roku 2000

  vydáno  •  Historie · Kvízy

  Co se dělo kolem roku 2000? Pro některé mladší ročníky je to možná celkem „historie“, ale třeba pro důchodce jen pár let zpátky. Svět se za tu dobu v lecčem změnil...

  Alík v roce 2000, © majdula2000

  Začala jsem pár otázkami na Pralinku…

  Jaký vidíš hlavní rozdíl mezi tím, co bylo před dvaceti lety a co je teď?
  Dneska máme Babiše, což je sice hrozný, ale to, co bylo od roku 1998 do roku 2002, to taky nebylo nic moc. Před rokem 1998 se na politické scéně vyprofilovaly 2 strany – ODS a ČSSD. Tyto strany se profilovaly jako zásadně protichůdné. ODS prohlašovala, že je pravicová, ČSSD naopak, že je levicová, ale nekomunistická, a že nikdy nebude spolupracovat s komunisty. Tyto dvě strany byly zásadně antagonistické (proti sobě). ODS vyhrožovala, že jestli ji lidé nebudou volit jako nejlepší pravicovou stranu, tak u nás vyhraje levice. ČSSD naopak vyhrožovala, že jestli lidé nebudou voli ji jako správnou levicovou stranu, tak u nás vyhraje pravice.

  Po volbách v roce 1998 ČSSD s ODS uzavřely tzv. Opoziční smlouvu, což byl vynález pana Václava Klause. ODS se zavázala tolerovat vládu ČSSD, před kterou ještě pár týdnů předtím varovala jako před nejhorším zlem. A to výměnou za to, že vládnoucí ČSSD pomůže ODS s některými věcmi, například s úpravou volebního zákona, což se jim posléze skutečně podařilo. Opoziční smlouva tedy znamenala rozdělení moci a vlivu mezi tyto dvě strany.

  Jaká tehdy byla technika?
  Kolem roku 2000 už byl internet. Byl ale dost omezený, rozhodně ne tak dostupný jako teď. Pro domácnosti bylo hlavním zdrojem tzv. vytáčené připojení, což byla hrozně drahá a nekvalitní věc. Počítač byl připojený k telefonní lince, vytočilo se číslo na poskytovatele internetu a ten přes tu linku realizoval připojení. Po dobu připojení se tedy nedalo ani telefonovat, protože to připojení probíhalo jako hovor, akorát místo zvuku bylo pípání, díky kterému byl internet.

  Nedalo se u toho sedět celé dny, protože to bylo hrozně drahé, vždy se člověk jen na pár minut připojil, podíval se, na co potřeboval, a zase honem zavěsil. Cena se odvíjela také od denní doby, v noci to bylo levnější, do sedmi hodin ráno, pak začal drahý tarif. Bylo to počítané po tzv. impulzech, v nočním tarifu stálo asi 15 minut 1 korunu, v denním to byla několikanásobně dražší. Každou chvilku se ty tarify měnily. Já jsem býval připojený několik desítek minut denně a za internet jsem platil zhruba 1 500 korun měsíčně (pro představu – měsíční plat byl kolem 13 000 korun).

  A jak to bylo s telefony?
  Už existovaly i mobilní telefony, ale tenkrát je ještě neměli všichni. Byly to ale telefony, které sloužily akorát k volání a psaní zpráv. Měly i nějaké úplně triviální hry, ale třeba fotit, jít na internet nebo jiné funkce, které jsou teď u mobilů běžné, tam tehdy ani zdaleka nebyly.

  A fotilo se samostatně?
  Samostatné fotoaparáty už byly. Fotilo se převážně na normální fotoaparáty na film, kde trvalo zpracování hrozně dlouho, muselo se vždy počkat, až se dofotí celý film, což bylo 36 obrázků, a pak se to vyvolalo.

  Kinofilm

  Kinofilm

  Kinofilm

  Digitální fotoaparáty se v té době teprve začínaly objevovat, takže jich bylo málo, byly hrozně drahé a kvalita byla z dnešní pohledu vyloženě komická.

  Povodně

  Abychom nezůstali jen u roku 2000, podíváme se i na dobu o pár let dál a blíž. Většina z vás, i ti, kteří ještě v té době ani nebyli na světě nebo byli velmi malí, už určitě někdy slyšela o tom, že tehdy byly velké povodně. Konkrétně v letech 1997 a 2002.

  Ústí na Labem při povodni v roce 2002, © Pralinka2

  Do té doby se pamatovalo hlavně na povodeň v roce 1890, které se říkalo stoletá voda. Ovšem v roce 1997, pár let po výročí stoleté vody, hlavně na severní Moravě několik dní vydatně pršelo. Rozvodnily se řeky tak, jak nikdo nepamatoval, i krizový štáb, který vše řídil, se musel dvakrát stěhovat, protože se voda dostala i na jeho stanoviště. Voda zničila spousty domů, železniční tratě a stála i několik desítek lidských životů.

  Centrum Ústí nad Labem při povodni v roce 2002, © Pralinka2

  Hned o 5 let později, v roce 2002, začaly povodně znovu. Tentokrát hlavně v jižních, středních a severozápadních Čechách. Katastrofální povodeň vznikla i v Praze na Vltavě, byla mnohem větší, než legendární povodeň z roku 1890. Bylo dokonce zaplavené i metro. Od roku 1997 se však zlepšily předpovědi a došlo k pokroku, takže byli lidé alespoň o trochu lépe připraveni. Byl už i rozšířenější internet, takže bylo také více informací.

  Koleje při povodni v roce 2002, © Pralinka2

  Škody byly větší než o 5 let dříve, ale lidských obětí bylo podstatně méně. Mnohem více ale bylo zvířecích obětí, protože povodeň zaplavila část pražské zoologické zahrady, která přišla o více než stovku zvířat. Povodeň se krom Vltavy šířila i do Labe a do sousedního Německa.

  Ústí na Labem při povodni v roce 2002, © Pralinka2

  Na závěr tady máte ještě krátký kvíz o roce 2000. Všechny otázky se vztahují k němu, i když to u nich není přímo napsané.

  1. Kdo byl prezidentem ČR?


  2. Do jakého století tento rok patřil?


  3. Byl to přestupný rok?


  4. Co se v roce 2000 neudálo?


  5. Ve kterém z těchto sportů získala ČR zlato na MS?


  6. Který český herec v roce 2000 zemřel?


  7. Kolik let tehdy uplynulo od rozdělení ČR a SR?  8. O kolik přibližně má nyní ČR více obyvatel než v roce 2000?  No teda! Víš ty vůbec něco o tom, co tu bylo před pár lety?:-c Zkus si o tom něco přečíst a dát si kvíz znovu!

  Na pochvalu to není, ale dejme tomu. Pár věciček víš a příště to třeba bude lepší!;-)

  Dobrá práce, kamaráde! Vypadá to, že ti nedávná minulost není cizí. Jen tak dál.ok

  Vyhodnotit

  Tady můžete vidět nějaké záběry z roku 1997:

  A ještě pár z roku 2002...

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  Příspěvek z 10. února v 10:42.
  Tomášek_Spongebob v něm napsal:

  Mám rád historii

  Příspěvek z 2. února v 15:08.
  papousek-nfnf v něm napsala:

  Miluju historii. Pět tlapek🐾🐾🐾

  Příspěvek z 2. února ve 14:38.
  tomášektom v něm napsal:

  Moc se mi to líbylo 5 tlapek🐾🐾🐾🐾🐾